Zima je v plném proudu a s ochlazením dochází často k rosení oken, zvýšení vlhkosti a vzniku plísní. Na vině bývá často nedostatečná ventilace. Problém ale může být i jinde. Pokud vás to samé trápí i ve vašem bytě či rodinném domě, doporučujeme to začít řešit.

Jenže jak s tím bojovat? V tomto článku uvedeme, jaká je optimální vlhkost, nejčastější příčiny, které za vznikem stojí nebo jak tento problém vyřešit.
Jaká by měla být vlhkost v interiéru?
Optimální vlhkost vzduchu v interiéru by se obecně měla pohybovat mezi 45 až 60 %. V letních měsících by měla být o malinko nižší – nejlépe v rozmezí 40 až 55 % a v zimních měsících mezi 45 až 60 %.
Pokud je vlhkost vyšší, je důležité vědět, že to s sebou nese také zvýšená zdravotní rizika. Co to znamená? Ve vlhkém prostředí se velmi daří roztočům, bakteriím a plísním. Pokud tedy člověk žije delší dobu v takovém prostředí, mohou se vyskytnout problémy s dýcháním, kožní problémy, alergie. Ohrožen je každý člověk, ale nejvíce to má vliv na děti nebo starší osoby.
Samozřejmě není dobré, i když je vlhkost příliš nízká. Vzduch je pak suchý, což může způsobit záněty dýchacích cest.
Najděte příčinu!
Příčin, které stojí za vznikem nadměrné vlhkosti, může být opravdu hodně. Problémem mohou být jak banální věci, tak i ty závažné a komplikované. Příčinu nemusí být vždy snadné najít, ale je to nutností. Díky zjištění příčiny lze dále jednat a celý problém odstranit jednou provždy.
Časté příčiny vzniku vlhkosti
Velmi častou příčinou bývá špatná údržba bytu nebo domku. Za vznikem nadměrné vlhkosti a plísní často stojí nedostatečné větrání.
Horší variantou, která stojí za vznikem plísní, jsou stavební závady. U rodinných domů to často bývá např. zatékání skrze střechu. Mezi další problémy stavebního rázu patří:
- různé havárie – prasklé potrubí, prasklá hadice u pračky nebo myčky a následné vytopení, kanalizace atd.,
- prosakování skrze póry ve zdech,
- srážení vodních par,
- vlhké omítky,
- atd.
Pomůže technika
Pravidelné větrání při boji s nadměrnou vlhkostí je základ. Ne vždy to ale pomůže. Proto je dobré sáhnout i po technice. Mezi přístroje, které pomáhají bojovat s vlhkostí, patří například vysoušeče vzduchu, které z interiéru odsávají vlhkost. V dnešní době je na trhu opravdu nepřeberné množství. Vysoušeče bývají ve většině případů skladné, tiché a úsporné a pomáhají i s rychlejším sušením prádla.
Celková hydroizolace
Pokud vlhkost neustoupí pravidelným větráním a nepomůže ani vysoušení zdiva, je potřeba přistoupit k razantnějším řešením. Celková hydroizolace je stavební zásah, díky kterému se vytvoří ve zdech nepropustná bariéra.
Co dále dělat?
- Používejte odvětrávání.
- Dohlídněte na ohrožená místa (zejména kouty, rohy, stěny za nábytkem, místa kolem balkonu atd.).
- Kontrolujte vlhkost v bytě.
- Nevytvářejte další vlhkost. Používejte v zimě sušičku na mokré prádlo. Po sprchování použijte odvětrávání a během vaření využívejte digestoř.