S tímhle škůdcem se zcela jistě setkal každý zahradník, který se po jeho návštěvě musel dívat na zbídačené záhony. V našem článku jsme si pro vás připravili několik tipů, jak se spolehlivě zbavit slimáků.

Než při jejich likvidaci sáhnete po chemii a pesticidech, pamatujte, že jsou součástí přirozeného potravního řetězce. Slimáci jsou například přirozenou potravou pro ropuchy a ptáky, takže se s nimi raději zkuste vypořádat způsobem, který bude šetrný k přírodě. Stejně tak byste při jejich „trávení“ mohli uškodit i užitečnému hmyzu, který má na zahradě své místo.
Slimáci v zahradě
Slimáci mají tlusté, slizké a měkké tělo. Jejich sliz chrání pokožku před vysycháním. Na hlavě pak mají dvě tykadla, která používají k vidění.
ReklamaV zimě se slimáci skrývají hluboko v půdě, rostlinných zbytcích, mulči, listí nebo mezi kameny. Na zahradě je můžete najít od jara do podzimu v chladných, vlhkých a stinných oblastech. Vzhledem k tomu, že nemají rádi teplo a sucho, bývají nejaktivnější v noci.
Čím se slimáci živí
Pochutnávají si na listech rostlin, dozrávajícím ovoci, zelenině i rozkládajících se rostlinách. Zvlášť v oblibě mají sazenice a listovou zeleninu. Proto vám nejčastěji zpustoší například hlávkový salát, zelí, bazalku nebo jahody. Zdržují se hlavně ve stínu, takže plodiny, které jsou na plném slunci, jsou před nimi relativně chráněny.

Jak se zbavit slimáků přirozenou cestou
Jestli jste tedy na svojí zahradě objevili tyto nevítané hosty, nepropadejte hned panice. Existuje několik účinných metod, jak se jich zbavit.
Zbavte se vlhkých míst
Vzhledem k tomu, že slimáci milují vlhká místa, snažte se, aby pro ně vaše zahrada byla v tomto směru méně přívětivá.
- Odstraňte půdní pokryv ve vlhkých částech.
- Prořezejte spodní větve na stromech a keřích, abyste umožnili větší proudění slunečního světla.
- Rozdělte rostliny, abyste umožnili větší cirkulaci vzduchu.
Změňte své zalévací návyky
Abyste se dále vyhnuli nadměrné vlhkosti, zalévejte rostliny především ráno, aby měly během dne čas vyschnout a absorbovat vodu. Vždy je také zalévejte u kořenů a ne celé. Používejte kapkovou nebo ruční závlahu.

Obměňte svou výsadbu
Jestli se slimáci nemohou nabažit vašich rostlin, zkuste vysadit něco jiného. Slimáci mají také tendenci vyhýbat se rostlinám, které mají rády plný sluneční svit. Případně zapojte i stinné rostliny, které slimáci naopak nemají rádi – například kapradiny nebo okrasné traviny.
Ruční sběr
Pokud máte na zahradě menší množství slimáků, můžete je také jednoduše sesbírat. Hledejte je pod listy, kameny a v dalších možných úkrytech. A pak se jich zbavte… K tomu zahradníci nejčastěji používají sůl nebo mýdlovou vodu, případně další likvidační způsoby.
Dřevěná deska
Slimáci vynikají svou touhou po schovávání se, a to můžete využít ve svůj prospěch. Jak asi víte, rádi se skrývají například pod nádoby, desky a ploché kameny. Zkuste tedy na zahradu položit plochou dřevěnou desku a uvidíte, že další ráno pod ní najdete hned několik exemplářů. Postup s deskou opakujte tak dlouho, a klidně i na více místech, dokud nelapíte všechny slimáky.

Pivní past
Víte o tom, že slimáci doslova milují pivo? Zkuste jim tedy připravit malou pivní pastičku. Zakopejte do země nádobu tak, aby byla v rovině s povrchem, a nalijte do ní pivo. Případně použijte mělký tác. Slimáci budou přitahováni pivní vůní, až do zlatého moku spadnou a nebudou moct ven. Pivní pasti často kontrolujte a vyměňujte jejich obsah tak dlouho, dokud to bude potřeba.
Měď
Tenhle kov pro změnu slimáci v lásce vůbec nemají – při doteku totiž reaguje s jejich hlenem. Můžete dokonce koupit speciální měděné pásky určené přímo pro zbavení se slimáků. Tato pomůcka funguje nejlépe v malých zahradách nebo na květináčích.
Přilákejte do zahrady jejich nepřátele
V případě, že se k vám slimáci vracejí rok co rok, pozvěte k sobě do zahrady jejich přirozené nepřátele. V našich podmínkách se jedná především o ptáky a ropuchy. Popřemýšlejte tedy nad tím, co udělat pro to, aby se jim u vás líbilo.
Ochraňte své sazenice
Slimáčí nájezdy bývají fatální především pro sazenice. Nechejte je tedy vyklíčit v chráněném skleníku, na vyvýšeném záhonu nebo v jiných místech, kam se slimáci nedostanou. Na záhony mladé rostliny vysaďte až ve chvíli, kdy budou dost velké a odolné.