fbpx

Jak se zbavit plevelu0

Plevel je noční můrou každého zahrádkáře a pěstitele. Bojem s ním tráví podstatnou část času, kterou svým záhonkům věnuje. Jak to vlastně s plevelem je? Je vždycky nutné se ho zbavovat? A pokud ano, jak to udělat, aby byla vaše energie věnovaná jeho ničení vynaložena maximálně efektivně? Jak praví klasik, na plevel se musí chytře!

Zdroj obrázku:  Simon Kadula / Shutterstock.com

Co je to plevel?

Definice plevele není příliš složitá, jako plevel zkrátka označujeme vše, co se nám na zahrádce nelíbí a nechceme to tam. Samotné rostliny tak za to, že jsou plevelem, rozhodně nemohou. Mají jen tu smůlu, že v rámci svého životního cyklu odebírají vláhu a živiny těm rostlinám, které si chceme hýčkat, případně je svojí přítomností více či méně zastiňují.

Mezi rostliny, které nejčastěji označujeme za plevel, patří kopřivy, pampelišky, pýr, jitrocel či podběl, sedmikrásky a některé další. Jinými slovy, na divoké louce se nám budou líbit, na záhonek nám ale nesmí vkročit.

Mezi jednotlivými druhy plevele většinou nerozlišujeme, což je občas chyba. Není totiž plevel jako plevel. Zatímco některé plevely opravdu dalším rostlinám škodí, neboť mají dlouhé, hluboko uložené kořeny (např. zmíněný pýr nebo smetanka), jiné jim vlastně nikterak nevadí, neboť sami nemají žádné zvláštní potřeby (ptačinec nebo chudobka).

Způsoby likvidace plevelu

Plevel lze likvidovat několika různými způsoby z nichž žádný není dokonalý. Předně lze plevel odstraňovat mechanicky. To znamená, že budete plevel vytrhávat nebo vysekávat. Abyste se ho ale zbavili opravdu, je třeba ho vykopávat celý, samozřejmě i s kořínky. To není vždy snadné, ale s tím správným nářadím (pro jeho uchovávání jsou vhodné také zahradní úložné boxy, které jej spolehlivě ochrání i před nepřízní počasí) a trochou trpělivosti se to povést může.

Důležité je také to, co uděláte po vykopání plevele. Půdu okolo rostlin je vhodné okopat a v ideálním případě potom zakrýt. Zakrytí lze provést buď mulčovací kůrou, což vypadá mnohem lépe, anebo klasickou zahradnickou černou fólií. Ta sice není tak estetická, zato ale vydrží déle a v neposlední řadě je výrazně levnější.

Zdroj obrázku:  Aleksandar Cholanchevski / Shutterstock.com

Čas pro chemii

Druhým způsobem boje s plevelem je použití chemických prostředků pro jeho hubení. Než se pro tuto cestu rozhodnete, dobře si to rozmyslete, neboť jde prakticky vždy o zásah, který není zrovna ekologický, zato však může být opravdu účinný.

Obecně platí, že prostředky na plevel, neboli herbicidy, jsou dvojího druhu. Ty první nazýváme jako herbicidy totální a zahubí vše, co jim přijde „pod ruku“. Z toho jasně plyne, že své využití naleznou především ve chvíli, kdy chceme například zbavit chodník prorůstajícího plevele.

Spolehlivé přípravky na hubení plevele ale nemusí být takto nekompromisní, existují totiž i tzv. selektivní herbicidy, které působí pouze na některé druhy rostlin. Ty jsou vhodné např. na trávníky u chalupy apod.

Ať již se ale rozhodnete pro kterýkoliv způsob boje s plevelem, zamyslete se, zda by nebylo možné, aby alespoň na části vaší zahrádky nebyl růst plevele nijak regulovaný. Takový divoký kout zahrady je totiž pravým požehnáním pro hmyz, který má svého přirozeného prostředí čím dál tím méně.

Starost opačná

Zatímco plevel se budete pravděpodobně snažit všemi možnými prostředky zničit, účelově pěstované rostliny budete v jejich životě všemožně podporovat. Nedílnou součástí je potom přídavek hnojiva, coby základu jejich výživy. Účinná hnojiva jsou dostupná v mnoha různých formách a podobách, vždy ale dodávají rostlinám to, co potřebují ke svému růstu především: živiny. Vybírejte vždy ta hnojiva, která jsou pro danou rostlinu určená a uvidíte, že výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Autor: Komerční sdělení