fbpx

Jak se vyznat v barvách sádrokartonových desek?0

Sádrokarton je stavební materiál s širokou škálou použití. Co je však nejdůležitější, s trochou zručnosti zvládnete jednoduché příčky nebo předstěny ze sádrokartonu postavit i svépomocí. Na trhu najdete spoustu variant sádrokartonových desek. Podívejme se blíže, jak se v základu rozlišují podle barev.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Bílá sádrokartonová deska – všestranná základna

Základní bílá sádrokartonová deska je nejčastěji dostupným typem. Je rozpoznatelná podle svého bílošedého kartonu a modrého označení. Tyto desky se často používají pro běžné stavební účely, jako jsou interiérové příčky, stropní podhledy nebo tvorba instalačních předstěn. S touto deskou se setkáte asi nejčastěji.

Zelené desky – do koupelen a kuchyní

Zelený sádrokarton je určen pro prostředí s vyšší vlhkostí, a to až 75 % při 20 °C, nebo 85 % po dobu kratší než 10 hodin. Tyto desky jsou ideální pro použití ve vlhkých prostředích, jako jsou koupelny, kuchyně, toalety a sklepy. Ve sprchových koutech nebo v blízkosti vany či dřezu na tuto desku samozřejmě přijde hydroizolační nátěr a obklady.

Reklama

Protipožární růžové desky

Růžové nebo šedobílé sádrokartonové desky s červeným nebo růžovým označením na rubové straně mají zvýšenou odolnost proti požáru. Tyto desky se používají tam, kde je důležité minimalizovat riziko šíření požáru. Obvykle se používají k obkládání trámů a nosných konstrukcí v dřevostavbách, což zvyšuje požární odolnost budovy. Růžové sádrokartonové desky jsou ideální pro místnosti s elektroinstalacemi, komíny a krby.

Rastr z profilů pro sádrokartonové stěny a zelená sádrokartonová deska. Foto: Autor

Zvukově izolační sádrokarton

Sádrokartonové desky s modrým označením jsou známé svou schopností izolovat hluk. Některé z těchto desek mohou při správné konstrukci snížit hluk až o 6 dB. I když se to může zdát málo, jedná se o logaritmickou škálu, což znamená, že snížení o 6 dB představuje čtvrtinový útlum původního hluku. Modré desky jsou vhodné pro vnitřní příčky, stropní podhledy a předstěny v interiérech. Kromě zvukové izolace také nabízejí zvýšenou odolnost proti požáru, což je výhodné zejména v konstrukcích příček a předstěn. V některých případech se tyto desky zdvojují pro dosažení ještě větší izolace hluku.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi