Léto je obdobím, kdy se všichni chceme ochladit a dopřát si příjemné osvěžení. Máme pro vás tipy a triky, jak si i tropické počasí užít jak doma, tak venku.

Rozprašovače vodní mlhy
Tyto rozprašovače jsou skvělým způsobem, jak si s pomocí jemné vodní mlhy zpříjemnit tropy na balkoně, terase nebo zahradě. Stačí si jen vybrat ten správný typ. Existují totiž rozprašovače stacionární i závěsné. Stacionární rozprašovač umístíte třeba na trávník či dvůr, závěsné se zase skvěle hodí do průchodu na zahradu, pro zavěšení na pergolu nebo balkon. Uvidíte, že vodní mlha nejen ochladí prostor, ale také zvlhčí vzduch v horkých dnech. A abyste šetřili vodu z kohoutku, připojte vodní rozprašovač nejlépe k barelu, do kterého zachytáváte dešťovku, nebo jinému šetrnému zdroji.
Správné větrání
Správné větrání je v létě pro ochlazení domova doslova klíčové. Stačí se inspirovat u jižních národů. Větrejte tedy v době, kdy je venku nižší teplota než uvnitř. Nejúčinnější v tomto směru bývá větrání v noci a brzy ráno, kdy je vzduch krásně svěží. Otevřete okna a dveře dokořán, abyste propustili příjemný proud vzduchu přes celý dům či byt.
Reklama
Zatemnění oken
I v této oblasti se můžete inspirovat v Chorvatsku či Itálii, kde mají bohaté zkušenosti s ochlazováním interiérů. Jedním z triků je zatemnění oken přes den. Použijte nepropustné závěsy, žaluzie nebo stínící plachty, které účinně zakryjí okna a zabrání tak pronikání tepla do interiéru.
Vodní prvky
Voda má přirozený chladicí účinek, proto můžete do svého venkovního prostoru přidat různé zajímavé vodní prvky, které vás ochladí a zároveň zvýší estetický dojem daného místa. Můžete si například pořídit malý bazének, fontánku či vodopád, které navíc vydávají i příjemný uklidňující zvuk. A jestli máte zahradu, zkuste do ní zapojit přímo malá jezírka nebo potůček. Uvidíte, že je oceníte nejen vy, ale také rostliny a zvířata ve vašem okolí.

Tipy pro rychlé ochlazené těla
- Namočte ručník a položte si ho za krk, na čelo, zápěstí či kolem kotníků. Svému tělu tak poskytnete okamžitou úlevu.
- Ponořte nohy do lavoru s vlažnou až studenou vodou. Klidně přidejte i kostky ledu. Tento jednoduchý trik pomáhá rychle ochladit celé tělo, protože nohy jsou místem, kde se koncentruje mnoho cév a teplo se odtud snadno odvádí.
- Dejte si šálek teplého čaje. Může se to zdát neobvyklé, ale pití teplého čaje v horkém létě pomáhá v ochlazení těla. Tento zvyk má své kořeny v tradičním způsobu života pouštních beduínů. Beduíni totiž konzumují horký čaj, který je pro ně nejen zdrojem hydratace, ale také jim pomáhá udržovat rovnováhu tělesné teploty. Při pití teplého čaje se tělo začne pocitově ochlazovat, protože teplo zvnějšku stimuluje pocení a jeho odpařováním se tedy tělo ochlazuje.
- Pro venkovní posezení používejte prodyšný nábytek – například látková lehátka, houpací sítě, lavičky a posezení s odnímatelnými polštáři.
- Venkovní posezení zastiňte slunečníkem, stínící plachtou nebo pergolou s rostlinami.
- Dodržujte pitný režim například s pomocí osvěžujících domácích limonád nebo vodou s citronem a bylinkami. Připravte si také lehké a osvěžující pokrmy, jako jsou saláty, ovocné mísy, zmrzlina nebo sorbety. Tyto potraviny vám pomohou udržet se v chladu a poskytnou vám všechny potřebné živiny.
- Užijte si noční relaxaci ve venkovních prostorách. Po zapadnutí slunce se teplota snižuje, a proto se jedná o ideální čas pro posezení venku. Zapalte svíčky, venkovní osvětlení, nechte zářit solární světýlka pro vytvoření příjemné atmosféry a užijte si pohodu.
- Pokud máte možnost, jděte si zaplavat na plovárnu, do biotopu a užijte si některou z osvěžujících vodních aktivit.