fbpx

Jak se správě starat o vánoční hvězdu o svátcích i po zbytek roku0

Vánoční hvězda je jedním z nejoblíbenějších symbolů adventu a svátků jako takových. Ale ruku na srdce – kolika z nás vydrží doma delší dobu a můžeme se z její krásy těšit i další Vánoce? Právě proto se podíváme na základní tipy a pravidla, která nám v péči o tuhle pokojovou rostlinu pomohou.

Zdroj:Pixabay

Nejrozšířenější a nejoblíbenější vánoční hvězdou je ta zářivě rudá, ale na trhu najdeme více než 150 jejích odrůd – od růžových přes oranžové a krémové až po bílé i žíhané.

Díky svým listům ve tvaru hvězdy se pryšec nádherný stál známým coby vánoční hvězda, a to v celé řadě jazyků. Italsky se jmenuje La stella di Natale, v němčině Weihnachtsstern a v domovském Mexiku se této rostlině v překladu říká Květina svaté noci.

Reklama

Výrazné barevné listy vánoční hvězdy se považují za květy, ale chyba lávky – jsou to opravdu listy. Květy pryšce jsou drobná žlutá bobulovitá uskupení uprostřed každého listového prstence.

Nákup vánoční hvězdy

Nekupujte vánoční hvězdu, která je v prodejně umístěná vedle vchodu do prodejen a zahradnictví. Proč? Průvan jí totiž vůbec nesvědčí a po jejím převezení k vám domů se vystavujete riziku, že velmi brzy přijde o své krásné listy.

Pozornost věnujte také stavu listů, které by neměly být nijak porušené a poškozené. Stejně jako žluté bobulky – ty by měly vypadat pevně a zdravě.

Zkontrolujte také půdu, ve které je vánoční hvězda zasazená. Neměla by z ní kapat voda, ani být vysušená. Tyhle extrémy ji zkrátka nesvědčí.

Cestou domů vánoční hvězdu zabalte do papíru, a aby byla chráněna před průvanem a teplotami pod 12 stupňů. Je totiž poměrně citlivá a tahle opatření ji chrání před případným poškozením. To na první pohled nemusí být zřejmé, ale po několika dnech se projeví známým opadáním listů.

Péče o vánoční hvězdu

Jak zalévat vánoční hvězdu

Vánoční hvězda nemá ráda moc vody, její kořenový bal by ovšem neměl vyschnout, zároveň ovšem nesmí být namočený. V takovém případě můžete čekat hnilobu kořenů a žloutnutí listů, které posléze opadají. Vánoční hvězdu tedy zalévejte až ve chvíli, kdy je zemina znatelně suchá. Kromě klasické zálivky můžete také vyzkoušet zalévání namáčením zespodu, což půdu nasytí více a lépe. Rostlinu nechejte vodu „nasávat“ z misky asi 10 minut a potom přebytečnou tekutinu vylijte. Častěji je pak třeba zalévat rostliny v menších květináčích, protože rychleji vysychají. Pro zalévání používejte odstátou vodu o pokojové teplotě.

Vánočním hvězdám také svědčí vodní mlha, a to zvlášť, pokud ji máte ve vyhřáté místnosti poblíž radiátoru. V takovém případě jí sem tam dopřejte osvěžení s pomocí rozprašovače.

Správné podmínky pro pěstování vánoční hvězdy

Vánoční hvězda potřebuje světlo a teplo (ideálně v rozmezí od 15°C do 22°C). Co jí opravdu nesvědčí, je výše zmíněný průvan, před kterým ji musíte důsledně chránit.

Jak pečovat o vánoční hvězdu po svátcích

Pokud chcete, aby vám vánoční hvězda vydržela do dalších svátků, budete ji muset nejlépe v dubnu seříznout asi na 10 cm a mít při teplotě kolem 13°C. V květnu ji přesaďte (tři díly půdy na jeden díl písku, abyste vaší rostlině zajistili optimální podmínky) a přes léto pěstujte na chladnějším světlém místě, nejlépe při teplotě 15-18°C.

Na podzim pak přichází čas vánoční hvězdu trochu povzbudit, aby na Vánoce byla zase ve své plné kráse. Toho docílíte jejím umístěním do plného světla přes den a v noci do úplné tmy. Tímhle postupem podpoříte plné rozvinutí jejích červených listů.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.