fbpx

Jak se na zahradě dobře postarat o rajčata0

Rajčata už máte určitě v zemi. Možná jste si ale všimli, že letos je vegetace kvůli chladnějšímu květnu přibližně o tři týdny pozadu. To ale nevadí, rajčata jsou totiž velmi vděčná rostlina, která dokáže dohnat zpoždění a přinést nám bohatou a chutnou úrodu. Jak se o ně dobře postarat?

Ilustrační foto: PIxabay.com

Pěstování rajčat vyžaduje několik důležitých kroků, včetně zaštipování a dalších úkonů. Jen tak vám vyrostou krásné a zdravé plody. Nejde ale o nic složitého. Rajčata mají tu výhodu, že vám ledacos odpustí. Přesto byste se jim měli zhruba obden pár minut věnovat.

Zálivka

Rostliny rajčat potřebují pravidelnou zálivku. Udržujte půdu stále mírně vlhkou, ale vyhněte se přemokření, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. Zalévejte raději vydatněji a méně často, abyste podpořili hlubší kořenový systém. Rostliny nekropte, ale zalijte je u paty stonku.

Reklama

Hnojení

Rajčata patří k rostlinám náročnějším na živiny. Pravidelně je hnojte vyváženým hnojivem pro zeleninu nebo speciálním hnojivem pro rajčata, které obsahuje dostatek dusíku, fosforu a draslíku.

Eventuální zastínění

Rajčata mají ráda slunce, ale přílišné vystavení intenzivnímu slunečnímu záření může způsobit popálení listů. Pokud jsou rostliny vystaveny přímému slunci, zvažte lehké zastínění, třeba pomocí síťoviny nebo stínicí plachty. Pokud ale nebude super teplé léto, se zastíněním se na většině území Česka příliš trápit nemusíte.

Rajčatům se v našich podmínkách daří – tedy pokud nebydlíte v příliš vysoké nadmořské výšce a neproprší srpen. Foto: Pixabay.com

Zaštipování

Pravidelné zaštipování je důležité pro zdravý růst a plodnost rajčat. Odstraňte nadbytečné boční výhonky ze stonku rajčete, abyste podpořili silný hlavní výhon a lepší proudění vzduchu mezi rostlinami. Každý zahrádkář má pro zaštipování rajčat svou metodu, na kterou nedá dopustit. Rajče je však poměrně odolná rostlina, takže se toho nemusíte bát a prostě si vypracujte metodu vlastní. Obvykle stačí jen opatrným odlomením odstranit boční výhony, které vám připadají nadbytečné. A důležitá věc: více zaštipujeme hlavně popínavé odrůdy. Keříková rajčata moc tvarovat nemusíme.

Podpěra

Rajčata jsou keřovité rostliny, které mohou vyžadovat podpěru, zejména pokud pěstujete odrůdy s většími plody. Použijte podpěrné kůly nebo trojnožky, abyste zajistili, že se rostliny pod váhou plodů nezlomí. Oblíbené jsou také kovové tyčky spirálového tvaru, do nichž se popínavé rajče samo zatočí. Jsou ale docela drahé.

Odstranění uvadlých listů

Pravidelně kontrolujte rostliny a odstraňujte uvadlé nebo nemocné listy. To pomáhá snížit riziko šíření chorob a zlepšuje cirkulaci vzduchu kolem rostlin.

Ochrana před škůdci a chorobami

Průběžně sledujte rostliny, zda se u nich neprojeví příznaky škůdců a chorob, jako jsou mšice, molicovití, plísně a podobně. Případné problémy řešte vhodnými postřiky nebo biologickými prostředky. Nemusíte se hned uchylovat k chemii, na trhu je dostatek prostředků na bázi přírodních látek, které bohatě postačí, když je zkombinujete i s odstraněním napadených částí rostlin.

Pěstování rajčat je poměrně jednoduché. Budete-li dodržovat naše doporučení, rostliny „nezvlčí“ a poskytnou vám krásné, a hlavně chuťově výborné plody.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.