fbpx

Jak se vyznat v tepelných čerpadlech a jak vybrat to správné?0

Tepelné čerpadlo je velmi efektivním a energeticky úsporným zdrojem tepla. Podívejte se, jaké jsou druhy tepelných čerpadel a jaké mají výhody a nevýhody.

Tepelná čerpadla typu vzduch-voda jsou velmi oblíbená – nepotřebují vrt ani zemní kolektor a mají relativně příznivou cenu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tepelná čerpadla jsou zařízení, která dokážou přenášet teplo z jednoho prostředí do druhého a tím vytvářet příjemnou teplotu v našich domovech. Tepelná čerpadla jsou úspornější než jiné druhy vytápění, jako jsou uhlí, dřevo nebo elektrické přímotopy, protože teplo nevytvářejí, ale pouze ho přemisťují. Fungují na stejném principu, jako lednice. Všimli jste si, že lednice chladí svůj obsah, ale vzadu na výměníku trochu hřeje? Tak to je přesně ono. Tepelné čerpadlo chladí zemi nebo okolní vzduch a ohřívá vodu v topení.

Podle studie z roku 2023 mohou tepelná čerpadla snížit spotřebu energie pro vytápění o 50 % oproti elektrickému topení a o 30 % oproti plynovému topení. Tepelná čerpadla jsou také šetrnější k životnímu prostředí, protože produkují méně emisí skleníkových plynů než spalování fosilních paliv.

Reklama

Existuje několik typů tepelných čerpadel, které se liší podle zdroje a cíle tepla:

Tepelná čerpadla vzduch-voda

Tepelná čerpadla vzduch-voda přenášejí teplo mezi venkovním vzduchem a vodou v topném systému. Tepelné čerpadlo je umístěno venku a je propojeno s vnitřní jednotkou obsahující výměník tepla a oběhové čerpadlo. Voda ohřátá tepelným čerpadlem pak proudí do radiátorů nebo podlahového topení. Tepelná čerpadla vzduch-voda jsou vhodná pro domy s nízkoteplotním topným systémem a dobrou izolací. Výhodou je, že nepotřebujete žádný další zdroj tepla (i když se malý záložní zdroj k tepelnému čerpadlu někdy instaluje) ani úpravu terénu.

Tepelná čerpadla země-voda

Tepelná čerpadla země-voda přenášejí teplo mezi zemským povrchem a vodou v topném systému. Tepelné čerpadlo je umístěno uvnitř domu a je propojeno s venkovním vrtem nebo kolektorem uloženým pod zemí. Voda ohřátá tepelným čerpadlem pak proudí do radiátorů nebo podlahového topení. Tepelná čerpadla země-voda jsou vhodná pro domy s nízkoteplotním topným systémem a dostatečným prostorem pro instalaci kolektorů. Výhodou je, že mají vyšší účinnost než tepelná čerpadla vzduch-voda.

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch přenášejí teplo mezi venkovním a vnitřním vzduchem. Tepelné čerpadlo je umístěno venku a je propojeno s vnitřními jednotkami umístěnými v různých místnostech domu. Vzduch ohřátý tepelným čerpadlem pak proudí do místností pomocí ventilátorů. Tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou vhodná pro domy bez topného systému nebo s elektrickými přímotopy.

Ve starší domě se při instalaci tepelného čerpadla připravte také na výměnu radiátorů. Staré vysokoteplotní litinové radiátory je nutné vyměnit za nízkoteplotní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výhodou je, že nepotřebujete žádný další zdroj tepla ani úpravu terénu. Nevýhodou je, že mají nižší účinnost než tepelná čerpadla vzduch-voda nebo země-voda, protože teplota venkovního vzduchu se mění více než teplota země nebo vody.

Jak si vybrat to správné tepelné čerpadlo?

Při výběru tepelného čerpadla je třeba zvážit několik faktorů, jako jsou:

  • Klimatické podmínky v místě bydliště – bydlíte v teplé oblasti nebo nebo na horách?
  • Typ a velikost domu – jak velký výkon budete potřebovat, jakou má váš dům tepelnou ztrátu atd.
  • Typ a stav topného systému. Máte v domě staré litinové radiátory? Budete je muset nejspíš vyměnit za nízkoteplotní.
  • Náklady na pořízení a provoz tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo je drahé zařízení, investice se vám však vrátí díky nižším nákladům na energii.
  • Dotace. Dobrý dodavatele vám s vyřízením dotace pomůže.

Pozor na radiátory

Obecně platí, že tepelná čerpadla lze použít v domech s nízkoteplotním topným systémem, jako je podlahové topení nebo nízkoteplotní radiátory. Také je třeba mít dostatek prostoru pro instalaci tepelného čerpadla a jeho součástí. Pokud máte omezený prostor nebo nemůžete provést úpravy terénu, může být lepší volbou tepelné čerpadlo vzduch-vzduch.

Pokud chcete ušetřit náklady na pořízení a provoz tepelného čerpadla, můžete využít dotací v rámci programu Nová zelená úsporám, případně Kotlíkové dotace. Tyto programy vám mohou pomoci snížit pořizovací cenu o desítky tisíc korun.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi