Přemýšlíte nad tím, jak skloubit home office, když máte doma své ratolesti? Ano, práce z domova s dětmi není úplně ideální stav, ale existují způsoby, jak to zvládnout. Podívejte se na nejlepší tipy od jiných rodičů a psychologů.

Plánujte, plánujte, plánujte
Abyste z pracovního týdne vytěžili maximum, je třeba nad ním dopředu přemýšlet. A to nejen s ohledem na to, co musíte zvládnout, ale především v rámci plánování aktivit pro vaše děti, aby se zabavily, a vy se mohli soustředit na práci. Tyhle aktivity se samozřejmě odvíjejí nejen od věku vašeho potomka, ale i od toho, k čemu inklinuje, co ho baví a co si získá jeho pozornost.
„Vyhrazuji dětem určité úkoly, které budou samy dělat, když potřebuji mít online meeting nebo se soustředit na nějaký úkol. Osvědčily se mi pracovní listy, tiché čtení nebo výukové hry na iPad,“ říká paní M., maminka tří dětí.
ReklamaČím více zkušeností s předběžným plánováním získáte, tím více se stane přirozenou součástí vašich dnů. Zkuste si také vést seznam aktivit, které jste vyzkoušeli a osvědčily se, i těch, které úplně propadly. Velkou dávku inspirace na nové aktivity najdete například ve skupinkách pro rodiče nebo na specializovaných webech.
„Mám celý seznam aktivit, kterým se mohou mé děti věnovat samostatně, a mně tak poskytnou minimálně 20 minut času o samotě. Tyto aktivity mám seřazené podle druhu práce, kterou potřebuji udělat, a podle věku mých dětí,“ říká další maminka.

Držte se rozvrhu
Vytvořte si přesný rozvrh, který den rozdělí do úseků vyhrazených pro práci a čas strávený s dětmi. Každý člen rodiny tak bude vědět, jaký je plán a co může očekávat.
„Mít písemný rozvrh je důležité,“ potvrzuje psycholožka a odbornice na dětské duševní zdraví Dr. Roseann Capanna-Hodge. „Pokud vaše dítě neumí číst, mějte v rozvrhu obrázky a na začátku každého dne si řekněte, jak bude vypadat jeho průběh.“
Než rozvrh sestavíte, nezapomeňte probrat i očekávání a přání svých dětí. „Pokud máte naléhavou schůzku, kdy vás nelze vyrušit, dejte o tom dětem vědět předem,“ doporučuje Capanna-Hodge. „Je také důležité jim poskytnout nejen rozvrh, ale i inspiraci, co mohou ve chvílích, kdy nemůžete být rušeni, dělat,“ dodává.
Rozvrhy se samozřejmě mohou změnit a někdy vám do klína spadnou i „ASAP“ pracovní úkoly, takže buďte připraveni provádět úpravy za pochodu. „Pokud nemůžete sladit svůj rozvrh tak, abyste vy i vaše dítě byli spokojeni, nebuďte na sebe přísní a udělejte to nejlepší, co v dané situaci můžete. Svět se nezboří,“ říká Capanna-Hodge.
Zabavte děti televizí, ale s mírou
Každý z nás má občas náladu zkouknout na jeden zátah svůj oblíbený seriál. Ale i když monitory počítačů a televizní obrazovky umí pozornost dětí udržet, neměli bychom je brát coby „chůvu“. Jak tedy správně využívat čas u obrazovek? Podle odborníků to souvisí s nastavenými hranicemi.
„Pro pracující rodiče se může zdát cesta, kdy své dítě posadí před televizi, snadným a elegantním řešením. Z dlouhodobého hlediska však tahle metoda může vést ke spoustě hádek a rozvolněných hranic. Je důležité stanovit si jasná pravidla, meze i míru času, které dítě stráví například na počítači. To samé ovšem platí i u pracujících rodičů,“ říká Capanna-Hodge.
Zahrňte tedy čas strávený před televizí nebo na počítači do denního plánu, který pro své dítě vytvoříte. A jakmile dané okno skončí, zajistěte, aby bylo zařízení opravdu vypnuté a vaše dítě se věnovalo něčemu jinému. Pokud budete ve velkém pracovním presu a stresu, pravidla uvolněte, ale nemělo by k tomu docházet příliš často.
Využijte čas spánku na maximum
Každodenní spánek mladších dětí nabízí ta nejlepší okna klidu a ticha, v nichž je možné pracovat. Je-li to možné, naplánujte si na tyto chvíle úkoly, které vyžadují největší soustředění.
Pokud si vaše děti přes den šlofíka už nedávají, přesuňte tyto úkoly na jiná klidná časová okna – například brzy ráno nebo poté, co vaši potomci večer usnou.
U starších dětí můžete zkusit cvičit “klidovou hodinku“, která se stane součástí denního rozvrhu. Například po obědě vyhlaste čas na odpočinek, čtení či jinou tichou aktivitu.
Rozdělte si péči o děti s partnerem
Pokud je to možné, střídejte se v péči o děti s partnerem. Vzájemně si tak vytvoříte vhodná pracovní okna, se kterými budete v rámci denního rozvrhu počítat a vyhnete se zbytečnému stresu.
Redukujte domácí povinnosti
Nemusíte mít doma uklizeno tak, že by se dalo jíst z podlahy, takže se nesnažte o dokonalost. Perfektní pořádek zkrátka s dětmi nezajistíte, tak proč se jím trápit. Snažte se ve vypjatých chvílích domácí povinnosti redukovat nebo si zajistit výpomoc. Úklidová služba nebo dovoz jídla v dnešní době není žádným luxusem, ale spíše běžnou součástí našich životů.
A jestli máte doma větší děti, nebojte se jim přiřadit úkoly v oblasti úklidu i vaření, které ve svém věku zvládnou. Zatímco vy budete odpovídat na e-maily, mohou děti začít krájet zeleninu k večeři nebo si uklidit hračky.

Nenechejte se odradit a myslete pozitivně
Celá řada lidí kolem vás vám bude tvrdit, že pracovat s dětmi z domova prostě nejde, protože JIM to nefunguje. Ale pamatujte – oni jsou oni a vy jste vy. A ano, najít si společný funkční rytmus a harmonogram bude nějakou dobu trvat. To ovšem neznamená, že se to nepodaří. Myslete tedy pozitivně!
A pamatujte, že děti by neměly být trestány za to, že nastavený rozvrh nerespektují, ale naopak odměněny, když ho respektovat budou nebo splní stanovený úkol či aktivitu. I pro děti navíc může být těžké mít doma rodiče, kteří na ně „nemají čas“ a věnují se práci. Až vám tedy pracovní doba skončí, udělejte vše pro to, aby vaše ratolesti měly vaši maximální pozornost a pořádnou dávku lásky.