Pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez, nebo nacházíte provlhlá místa na zemi, nastal nejspíš čas na jejich výměnu. Nové deskové radiátory bývají zpravidla účinnější a estetičtější, jejich instalaci s trochou šikovnosti zvládnete i svépomocí. Ukážeme vám, jak na to.
Výměna se radiátorů se většinou obejdete bez složitého bourání, řezání a svařování. Výhodou je, že nové radiátory vhodné k rekonstrukcím mají stejnou připojovací rozteč jako původní článkové, tedy 50 centimetrů, můžeme tedy použít stávající rozvody. Moderní radiátory je navíc možné bez problému kombinovat se všemi zdroji tepla, včetně tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů.

Jak se na výměnu připravit?
V případě pouhé výměny starého typu za nový je výběr radiátoru velmi jednoduchý. Potřebujeme znát rozměry, připojovací rozteč a následně počet žeber radiátoru, který bude nahrazen. „Pokud například měníte topná tělesa v celém bytě a bydlíte v paneláku, nemělo by to mít žádný vliv na celkovou otopnou soustavu v domě. Tedy za předpokladu, že nová tělesa budou mít stejný výkon jako ta původní,“ popisuje výběr typu nového radiátoru Martin Preclík ze společnosti Korado. Vždy je však dobré a někdy i nutné konzultovat výměnu radiátorů se společenstvím vlastníků, družstvem či provozovatelem kotelny. V každém případě se nejedná o nic komplikovaného.
ReklamaVýměna starého radiátoru v pěti krocích. Jak na ni?
- „Nejdříve je třeba vypustit vodu, a to buď z celé otopné soustavy, nebo jen ze stoupačky, což bude jednodušší zejména v panelových domech. Pokud vám tento krok soused nepovolí, existuje pro tyto případy speciální zamrazovací soustava. Ta vám umožní výměnu radiátoru bez nutnosti vypouštět vodu z otopného systému. Stačí jen nasadit zamrazovací objímky na trubky radiátoru a poté vodu zamrazit,“ říká produktový specialista společnosti KORADO Martin Preclík.
- Jakmile máte vodu vypuštěnou nebo zamraženou, můžeme přistoupit k demontáži starého radiátoru, která nepředstavuje nijak složitý úkon. Začneme tím, že odšroubujeme boční připojení na rozvod otopné soustavy, které máme na levé nebo pravé straně. Poté radiátor sejmeme ze zdi a dáme stranou. V dalším kroku odstraníme původní ocelové závěsy, na kterých byl připevněný starý radiátor. Pro odříznutí kovu je možné použít například vibrační nebo mečovou pilu. Jejich výhodou oproti kotoučovým bruskám je výrazně čistější pracovní prostor.
- Odkrytou stěnu je vhodné zatmelit či zasádrovat do roviny a zároveň vymalovat. Přece jen jsme ve fázi, kdy máme ideální podmínky, jak se dostat pohodlně za radiátor, tak je praktické toho využít.
- Pak následuje samotná montáž nového radiátoru, která spočívá v umístění nosných prvků (konzol) radiátoru na zeď a následně jeho opětovné připojení k otopnému systému, prostřednictvím původních rozvodů.
- Na závěr nový radiátor napustíme vodou a řádně odvzdušníme.