fbpx

Jak řídit automobil efektivněji? Chytré technologie pomohou snížit emise i spotřebu paliva0

Chytré technologie vás naučí lépe rozumět vašemu vozu. Velký potenciál úspor se totiž nachází ve vašem jízdním stylu, který není vždy ideální. Díky speciálnímu zařízení a smartphonu vám vaše auto samo prozradí, jak můžete snadno jízdní náklady snížit.

Každý motor automobilu může v rámci otáček dosáhnout určitého ideálního bodu – optimální polohy s maximálním výkonem a minimalizací spotřeby paliva. Při běžném řízení je však z mnoha důvodů obtížné tuto polohu nalézt. Vinou neefektivního jízdního stylu pak zbytečně spotřebováváme pětinu až čtvrtinu paliva, kterou bychom mohli za ideálních podmínek ušetřit. GoFar je chytré zařízení, které si klade za cíl pomoci řidičům změnit způsob jízdy pro dosažení optimální provozní polohy konkrétního automobilu. Provoz auta by se tak měl stát levnější a díky nižším emisím také ekologičtější.

Reklama

Nenápadné zařízení může pomoci ušetřit dost peněz. (Zdroj: gofar.co)

GoFar je určeno pro vozy vybavené konektorem OBDII, který je vstupní branou do palubního počítače (v Evropě pro benzinové automobily vyrobené od roku 2001, pro naftové od 2004). Do zdířky OBDII se zasune nenápadné zařízení, které je však srdcem celého systému. Bezdrátově se spojí s viditelnější částí GoFar, kterou představuje futuristicky tvarovaný ukazatel efektivity řízení. Do smartphonu si stáhnete potřebnou aplikaci, spárujete se svým GoFar a můžete začít snižovat své výdaje za cestování.

Zařízení se upevní k palubní desce a propojí se smartphonem. (Zdroj: gofar.co)

Aplikace v chytrém telefonu umožní nejen zaznamenat přesné údaje a grafy spotřeby paliva v reálném čase, ale také sledovat, jak se vaše jízdní efektivita zlepšuje. Můžete také soutěžit s dalšími majiteli stejného vozu přes sociální sítě a stát se nákladově i emisně nejefektivnějším řidičem. Během jízdy se v každý moment můžete podívat na barevný ukazatel a hned víte, jestli spotřebováváte více paliva, než je nutné – červené světlo značí plýtvání, modré světlo ukazuje, že jedete v rámci optimálních parametrů a šetříte palivo.

Změna barvy jako ukazatel jízdního stylu. (Zdroj: gofar.co)

Na vzniku tohoto zařízení se podílel tým vývojářů z různých koutů světa od roku 2013. Po úspěšné crowdfundingové kampani se GoFar začne prodávat letos na podzim za 149 dolarů.

Zástrčka (vpravo) se zapojuje do OBDII portu vašeho automobilu. (Zdroj: gofar.co)

Autor: Jarmila Bajerova