fbpx

Jak připravit zahradu na zimu v 7 snadných krocích0

Pokud jste se k zazimování zahrady ještě nedostali, je nejvyšší čas! Podobně, jako připravujete na zimu svůj šatník, musíte připravit i svou zahradu. Přestože této přípravě nepřikládá řada lidí důležitost, fakt je ten, že ve výsledku zásadně šetří váš čas, ale i peníze za jarní napravování škod. V Čechách to většinou platí dvojnásob, protože zem tu nebývá celou zimu chráněná sněhovou pokrývkou a jen promrzá.

Pokud se zahradničením začínáte a nevíte, kde začít určitě vám pomůže náš jednoduchý seznam zásad, které můžete aplikovat každý podzim.

1. Uložte zahradní nábytek

Každý déšť, mráz, sníh a jeho tání výrazně ničí zahradní nábytek a je jedno, jestli je vyroben z plastu nebo ze dřeva. Nábytek proto uložte na suché místo. Ideálním místem je například kůlna nebo garáž. Nemáte místo? Vyrobte ho! Pečlivým úklidem garáže nebo kůlny se zbavíte věcí, které nepotřebujete a možná pak budete překvapení, kolik prostoru jste získali! Úklid garáže můžete využít také na zimní péči o váš vůz a zavést ho na sezónní zimní kontrolu. Získáte tak dost prostoru pro vyklízení věcí a doslova zabijete dvě mouchy jednou ranou.

2. Skliďte poslední zbytky úrody

ať už pěstujete bylinky, nebo jiné květiny, které byste chtěli usušit, například levanduli, je důležité je již sklidit. Těmto rostlinkám neškodí pouze mráz, ale i nadměrná vlhkost spojená s typicky podzimním počasím, která podporuje vznik plísní, které pak rostliny znehodnotí.

3. Uspěte vaši skalku

Pokud máte na zahrádce skalku, naposledy ji upravte, vyčistěte ji od plevele a hlavně od napadaného listí, které by zde celou zimu zahnívalo. Upravenou skalku překryjte smrkovými větvemi. Ty získáte snadno pokud bydlíte poblíž lesa, pokud ne, zkuste se přeptat ve větších zahradnictvích. Větvemi pak rovnoměrně překryjte celou skalku.

4. Co s trávníkem?

Ten byste měli sekat, dokud bude růst. Rozhodně ale omezte zálivku, abyste naopak nepodpořili rozmokvávání země. Přeci jen podzim je v Čechách hodně vlhký a dny nejsou natolik teplé, aby hrozilo, že váš trávník uschne.

5. Zazimujte vodovodní potrubí 

Máte-li na zahradě rozvody automatické závlahy, dohlédněte, aby byly správně odvodněné, jinak by je mohla zmrzlá voda doslova roztrhat. Také byste měli vytáhnout čerpadlo ze studny a postarat se i o kohoutky vyvedené ze stěn domu ven – zde by mohl mráz napáchat největší neplechu. Pokud si nevíte rady, jak odvodnění provést, neváhejte poprosit o radu nebo i pomoc odborníka. Pokud máte na zahradě starší rozvody a nejste si jistí jejich kvalitou, nechte si je zkontrolovat pomocí kamerového průzkumu, který bez problému odhalí většinu závad.

6. Myslete na své čtyřnohé sousedy 

Vaše zahrada není jenom vaše, je také útočištěm pro řadu malých zvířat, od sousedovic kočky po malou ježčí rodinku. Ježci jsou soběstačná zvířata, pokud nejste vyloženě zvířecí lidumil, starat se o ně nikterak nemusíte. Ježci ale určitě ocení, pokud jim dáte prostor, kde se zazimují, ideální přírodní prostor je hromada suchého listí, které ale musí zůstat suché celoročně, jinak by hrozilo, že ježci ve spánku zplesniví – ano, čtete správně. Pokud máte ježky rádi o něco více, můžete jim postavit „ježkovník“, podobné místečko na spaní ocení i toulavá kočka, která vaší zahradě nikterak neuškodí, naopak může odpomoct od myší.

7. Speciálním případem jsou pak nedokončené stavby nebo staveniště s naskladněným materiálem

Pokud jste v procesu stavby, měli byste myslet na co nejkvalitnější zajištění stavby, ale i stavebního materiálu. Asi úplným minimem je využití různých plachet, kterými materiál překryjete, i tak ale může dojít k jejich poškození, hlavně pokud se jedná o dřevo. Pokud si chcete ušetřit nemilé jarní překvapení, nebo mít přehledný přístup k materiálu, zvažte například pronájem mobilního skladu, kvalitní půjčovna by vám měla zajistit přívoz i montáž a po zimě také odvoz skladu.

Autor: Komerční sdělení