fbpx

Jak připravit chalupu na zimu? Vyprázdněte bojler, zkontrolujte okapy a vypněte elektřinu0

Pokud vlastníte chatu nebo chalupu, každý podzim řešíte její zazimování. Bez něj totiž bude vaše místo odpočinku rychleji chátrat, navíc může kvůli silnému mrazu dojít k nehodám. Jak připravit chalupu na zimu nejlépe? Podívejte se na pět užitečných tipů.

Pokud na chatu nejezdíte celoročně, je potřeba i na podzim připravit na zimu.

Většina majitelů chat a chalup využívá své rekreační objekty pouze v jarních a letních měsících. S přicházejícím podzimem je proto důležité myslet na kvalitní zazimování, které stavení umožní přečkat krutou zimu bez poškození.

1. Nezapomeňte: Vypustit všechnu vodu a vyprázdnit bojler

Péče o vodu je vůbec nejdůležitější a majitelé by jí měli věnovat patřičnou pozornost. Před nástupem zimy je třeba vypustit vodu ze všech trubek, hadic a rozvodů. Začněte tím, že uzavřete hlavní přísun vody, otevřete všechny kohoutky a vyčkejte, až všechna voda odteče. Zbytková voda by během mrazivých měsíců mohla nadělat velké škody v celém objektu. Zmrzlá voda umí zničit nejen potrubí, ale také spotřebiče nebo toaletu. „Pokud je vaše chata nebo chalupa vybavená bojlerem, nezapomeňte ho odpojit od zdroje proudu a vypustit – otevřít vypouštěcí ventily ohřívače i potrubí. Na jaře pak bojler zase vypláchněte čistou vodou,“ uvádí Michal Doležel z projektu E.ON Rádce.

Reklama

2. Nezapomeňte: Zkontrolovat střechu a všechny okapy, vypnout elektřinu

Pozornost při zazimování patří také střeše a okapům. Posunutá nebo chybějící střešní taška může během zimy zapříčinit masivní zatékání a vlhkost v celém domě. Po kontrole krytiny též důsledně prohlédněte střešní latě. Ty nahnilé nebo jinak porušené raději vyměňte. Pod tíhou sněhu by se střecha mohla propadnout. Součástí střechy jsou samozřejmě i okapy. Před zimou musejí být všechny okapy dobře vyčištěné.

Nahromaděné usazeniny a voda snadno zmrznou a stejně jako plné potrubí popraskají. Padající listí by mohlo okapy pro změnu ucpat a jarní tající sníh by neměl kudy odtékat. Před opuštěním chaty rovněž nezapomeňte vypnout elektřinu.

3. Nezapomeňte: Vlhkost je největším nepřítelem budovy

Ke kondenzaci vlhkosti ve stěnách dochází zpravidla při náhlém oteplení, kdy se vlhký venkovní vzduch sráží v prochlazeném zdivu. „Pokud dochází k nahromadění větších závějí sněhu u vnější stěny, hrozí poškození omítky a zdiva. Tomu lze předejít přichycením nopové fólie na ohrožená místa. Nepustí sníh ke stěně a současně umožní její mírné odvětrání,“ vysvětluje Karel Murtinger, energetický poradce společnosti Ekowatt. Kromě toho se v chatě vyplatí před zimou odtáhnout ode zdí všechen nábytek, aby se netvořily plesnivé skvrny.

4. Nezapomeňte: Pozor na potraviny, lákají hlodavce

Lednici s mrazákem vyprázdněte, vymyjte octovou vodou a odpojte ze zásuvky. Spotřebiče nezavírejte, ať mohou vyschnout a zbytky vody v nich nezpůsobí plíseň. V chatě nenechávejte žádné potraviny, snad kromě zavařenin. Lákají totiž hlodavce, kteří se do chat a chalup v zimě stahují. Odborníci také radí nechat otevřené i skříně a úložné prostory. Díky většímu přístupu světla si v nich hlodavci nebudou dělat skrýše.

Pozor na zbytky potravin. Letos hodně přemnožené myši si v nich můžou udělat hostinu a na jaře to pak budete muset uklízet.

5. Nezapomeňte: Bezpečně zajistit objekt

Přestože asi nikdo na chatě nenechává cennosti a drahé vybavení, terčem vloupání se může stát prakticky každý objekt. Nejvíce úsilí věnujte vchodovým dveřím. Ideální jsou bezpečnostní dveře sendvičové konstrukce s ocelovým jádrem. Mají vícebodové zamykání – ocelové tyče zajíždějící do zárubně. Okna ochrání dřevěné okenice na zámek nebo klasické kovové mříže. Zpevnit sklo v oknech lze též bezpečnostní fólií, jež v případě rozbití okna udrží sklo při sobě.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi