fbpx

Jak příjemně osvětlit zahradu?0

Máte nádhernou zahradu a přesto se potýkáte s nedostatečným osvětlením. Venkovní světlo od domovního vchodu není dostatečně silné nebo útulné či ozařuje jen část zahrady. Pouliční světla zvenčí mohou někdy obtěžovat, než aby pomáhaly. Podívejte se na několik způsobů, jak můžete zahradu osvětlit tak, aby se vám v ní příjemně pobývalo i během noci.

Oheň jako rustikální osvětlení

Nejpřirozenějším osvětlením pro zahradu je kromě svitu měsíce oheň. Ten je možné přinést na zahradu několika způsoby. Tím prvním jsou svíčky rozmístěné ve sklenicích nebo skleněných barevných lucernách, které rozmístíte na nehořlavé podklady po zahradě. Takové řešení je ideální pro noční bojovku, večírek nebo návštěvu, protože rozmisťování luceren může na větší ploše nějakou chvíli trvat. Lucerničky si můžete vyrobit ze zavařovací sklenice za pomoci ubrouskové techniky, barev na sklo nebo položením mozaiky z barevných sklíček. Krásně také vypadají svícny z mušlí nebo atypických lahví. Stejně poslouží také olejová lampa. Její světlo je možné využít třeba na čtení knihy před spaním.

Skvělým světelným prvkem je také ohniště. Oheň nemusíte rozdělávat v zemi obložené kamením, jako to znáte z kempů, skautského oddílu nebo filmů o přežití v divočině. Dnes se dají snadno pořídit velké kovové nebo kamenné vany, které se umístí do zahrady a pak je v nich možné bezpečně rozdělat oheň. Některá přenosná ohniště se prodávají i s rošty a trojnožkami na případné praktické využití.

Integrované LED osvětlení

Dalším typem zahradního osvětlení jsou LED světla. Ta můžete umístit po délce zahradní cestičky, k jezírku nebo pod pergolu. Nejběžnější jsou LED světla v bílé barvě, ale k večeru jsou příjemnější světla teplých barev. LED osvětlení je jednodušší na ovládání, protože se k němu dodává tlačítkový ovladač, kterým světlo zhasnete a rozsvítíte jako televizi. S trochou investigativy můžete získat na svou zahradu LED osvětlení, jejíž barvu je možné měnit a střídat.

Levnější a jednodušší alternativou může být LED pásek, informujte se ale u prodejce, zda právě váš volený typ je vhodný do exteriérových podmínek. Jejich výhodou je snadná instalace, kterou zvládnete i běžný uživatel.

Sváteční světýlka

V našem prostředí máme tendence vytahovat sezónní světýlka do exteriéru hlavně v období vánoc. Nicméně svíčičky hřejivých barev se už využívají pro vytvoření romantické atmosféry celoročně. Vánočními světýlky můžete ověsit altán nebo dřevěnou zahradní pergolu a dodat jí tak sváteční šmrnc. Nejhezčí je takové osvětlení během letních garden parties, kdy můžete něžně osvětlit i tmavé, nebezpečně působící rohy zahrady. Sváteční světýlka můžete pověsit okolo lavičky; vytvoříte tak příjemné místo k rozhovoru u sklenky vína. A jestli se zdráháte postavit si domek na zahradu, vězte, že dřevo v kombinaci s jemnými světýlky působí hned slavnostněji.

Sledujte krytí a vodotěsnost

Vnější světla mají úplně jiné parametry, než světla, která máte doma. Není tedy možné jen tak přinést nějakou lampičku a postavit ji ven. V dobře krytém zahradním altánu se zásuvkami krytýmy před vlhkem se nad tím snad i dá uvažovat, nicméně v každém případě při volbě elektronického osvětlení řešte hlavně voděodolnost daného výrobku.

Počasí v našich zeměpisných šířkách často přináší problémy s vlhkostí. Samozřejmě pro přírodu, zahradu a svět jako celek je dostatek vody důležitým parametrem. Jestli ale něčemu nebo někomu může vadit trocha vody, je to elektřina. Důrazně proto varujeme před použitím interiérových světel v exteriéru, zvláště v permanentní podobě. Nikdy nevíte, kdy se během deště přižene odněkud vítr a zanese vodu tam, kam by se dostat neměla, což může způsobit katastrofu. V nejlepším případě to odnese jen spotřebič sám.

Až budete vybírat světla do exteriéru, hlídejte krytí a parametr voděodolnosti, který je označen zkratkou IP. Pro naše podmínky se budeme držet hodnoty IP44; toto číslo znamená, že je produkt odolný proti stříkající vodě (která může na světlo padnout třeba otřesem větví stromů nebo jemným deštěm). Čím vyšší je toto číslo, tím odolnější je výrobek. Údaj o voděodolnosti popisuje v tomto údaji konkrétně číslice vpravo. Například hodnoty IPx5 a IPx6 už odolávají tryskající vodě, což může do jisté míry pokrývat případ intenzivních dešťů.

Autor: Komerční sdělení