fbpx

Jak pomoci přírodě? 3 tipy na eko opatření pro vaši zahrádku0

Extrémní horka a sucha posledních let jsou zdviženým prsteníčkem pro každého, komu nejsou zdraví a kondice přírody lhostejné. Možná jste je pocítili už i vy na vaší zahrádce. Jak se o ni starat tak, aby vzkvétalo nejen vaše vlastní zelené bohatství, ale aby vaše práce prospívala také životnímu prostředí v širokém okolí? Přečtěte si naše tipy na drobná ekologická opatření, která může zrealizovat každý zahrádkář.

1. Ani kapka vody na zmar

Naučte se dobře hospodařit s vodou. Ideální je mít samozřejmě vlastní studnu nebo vrt, možností, jak správně využít koloběhu vody, je ale vícero. Na zahrádce vyčleňte místo vhodné pro malou tůňku, prostor vyhraďte také pro bujnější vegetaci (keře a vyšší nesekané traviny), které pomohou zadržet v půdě vlhkost.

Sud na dešťovou vodu už pod okapem nejspíš máte, vzhledem k ubývajícím srážkám však dnes obvykle jako zásobárna vody nestačí. Praktičtějším řešením je podzemní nádrž, která se dá pomocí čerpadla využít nejen k zalévání, ale např. i ke splachování toalety. Vedle úspory místa je skvělým řešením i proto, že se voda z podzemní nádrže tolik neodpařuje a jako zdroj vám tedy vydrží déle. Na trhu jsou přitom k dostání kvalitní plastové nádrže, jejichž cena je dostupná každému, a investice do jejich pořízení se jednoznačně vyplatí.

2. Energie z obnovitelných zdrojů

Solární technologie nejsou žádnou novinkou, ostatně na efektivním využívání sluneční energie stojí i v zahrádkách zcela běžný skleník. Fotovoltaické panely fungují sice na poněkud odlišném principu, jsou ale v současnosti nejekologičtějším dostupným způsobem výroby energie pro domácí účely. Moderní ostrovní systémy disponují dostatečným výkonem k zajištění většiny běžných potřeb, od svícení až po napájení lednice. Jejich pořízení je sice jednorázově náročnější, v dlouhodobém měřítku se vám ale bezpečně vrátí.

3. Myslete na drobné živočichy

Rozmístěte na zahradě pítka a budky pro ptáky, nezapomeňte ale ani na hmyz a další drobné živočichy. Vyskládejte na slunném místě skalku z kamenů jako útočiště pro ještěrky, vyrobte hmyzí hotel nebo na zahrádce zřiďte malé broukoviště. Omezte používání chemických přípravků jen na situace, které jiné řešení neumožňují. Pozornost věnujte i pestrosti druhové skladby vysázených rostlin – nezapomeňte na dostatek květin, které přilákají včely a motýly.

Myslet ekonomicky nebo ekologicky?

Mnoho zahrádkářů stále využívá zastaralé neekologické technologie z finančních důvodů. Výše uvedená opatření sice vyžadují vstupní investice, z dlouhodobého hlediska vám ale přinesou výraznou úsporu. Stojí tak za to vyčlenit na ně finanční prostředky, a ideálně přitom neotálet – čím dříve se rozhodnete, tím dříve začnete šetřit. A to nejen svou peněženku, ale také životní prostředí. Úsporná a ekologická opatření ostatně patří k těm, která je rozumné pokrýt v případě potřeby také výhodnou půjčkou.

Autor: Komerční sdělení