fbpx

Jak opravit katedrálu Notre Dame? Třeba na skleník a včelín0

Po ničivém požáru střechy katedrály Notre Dame v Paříži vzniká velká diskuse o tom, jak tuto historickou památku opravit? Nabízela by se samozřejmě co realizace co nejvěrnější repliky celého krovu i zničené věžičky. Architekti z pařížské firmy Studio NAB však navrhují něco zajímavějšího.

Dřevěný krov katedrály by mohla nahradit ocelová konstrukce se skleněnými panely.

Francouzský předseda vlády Edouard Philippe se prý nechal slyšet, že rekonstrukce katedrály by měla „reagovat na výzvy dneška“. Architekti ze Studia NAB mu vyšli vstříc a navrhli místo klasické střechy skleník s rostlinami a štíhlou věž stejného tvaru, jako měla tak původní, ovšem plnou včelích úlů. Střecha katedrály by se tak změnila na poměrně velký skleník a včelín.

Po střechou by se nacházel skleník.

Návrh předpokládá, že místo klasického dřevěného krovu, který byl zničen požárem, zde vznikne ocelová konstrukce krytá skleněnými panely. Do konstrukce by ale mělo být zahrnuto i dřevo z původního krovu, které se podařilo při hašení katedrály zachránit. Autory návrhu inspirovalo včelstvo, které na půdě kostela již nějakou dobu žilo a požár dokonce přežilo. Podle nich je návrh přeměny krovu katedrály na skleník a včelín jakýmsi přitakáním k ekologickým výzvám, kterým současný svět čelí.

Reklama

Úly ve věži by mohly produkovat med na prodej.

Jestli bude návrh realizován, je samozřejmě nejisté. Nám se však toto oživení skvostné ale přece jen mrtvé a příliš institucionální architektury katedrály líbí.             

Foto: Studio NAB

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.