fbpx

Jak opravdu snížit účty za teplo?0

Ceny zemního plynu neustále rostou, a proto je rozumné a zodpovědné věnovat volbě topného systému a kotle patřičnou pozornost. Otopný systém přeci neměníte každým rokem, takže případné chybné rozhodnutí by Vás pak mohlo ještě dlouho trápit a stát zbytečně mnoho peněz.

Jaký topný systém vybrat?

Tu zásadní otázku, jaký topný systém mají zvolit, nedávno řešili také manželé Jana a Petr Pokorní při rekonstrukci rodinného domku za Prahou, kde bydlí se svými třemi dětmi. Porovnávali pro a proti různých systémů vytápění, radili se s odborníky, vážili možné náklady a přínosy různých moderních řešení a topných zařízení.

Reklama

Proč je dobré zvolit kondenzační kotel

Nakonec se kvůli jednoduchosti napojení a instalace, pohodlí při obsluze a kvůli snadné a dostupnosti rozhodli pro vytápění zemním plynem, ale s účinnějším a tudíž úspornějším kondenzačním kotlem.

Kondenzační kotle jsou totiž schopny využívat i to teplo, které je jinak u klasických kotlů bez užitku odváděno do komína. Toto teplo se získává kondenzací vodní páry ve spalinách. Když se spaliny ochlazují, kondenzuje v nich pod teplotou rosného bodu (57 °C) vodní pára. Během zimního období při velmi silných mrazech sice často horkost vratné vody překračuje teplotu rosného bodu spalin, a k využití tepla z kondenzace tedy nedochází. Ale v obdobích jaro-podzim a v mírnější zimě teplota rosného bodu překročena nebývá, a tak kotel pracuje ve výhodném kondenzačním režimu, což přináší významné úspory nákladů na vytápění.

Kondenzační kotel, ale jaké značky?

Bylo třeba vybrat tu pravou firmu pro dodávku kotle a celého topného systému. Manželé Pokorní vybírali z pestré škály dodavatelů působících na českém trhu hlavně podle účinnosti kotlů a podle referencí, které paní Jana hledala převážně na internetu. Hodnotili ale také zázemí firmy, šíři poskytovaného servisu a hlavně ekonomičnost provozu kotle.

Buderus, ta pravá volba pro kondenzační kotel

Právě díky ekonomickým aspektům provozu (normovaný stupeň využití, tedy celková účinnost, dosahuje u kondenzačních kotlů Buderus až 109 % oproti 90% u klasických kotlů) a četným dobrým zkušenostem s dlouhodobým (25 i více let bez poruchy) fungováním těchto kotlů, padla volba na značku Buderus, jež je součástí skupiny Bosch Termotechnika s.r.o.
Zbývalo vybrat konkrétní typ kotle a navrhnout topný systém vhodný pro starší cihlový rodinný domek obývaný pětičlennou rodinou. Manželé Pokorní se tedy obrátili na odborníky společnosti Buderus, s nimiž už snadno vybrali to nejlepší řešení.

Účty za plyn snížili o 25%

Již více než jeden rok je jejich domek vytápěn moderním kondenzačním kotlem Buderus Logamax plus GB152 o výkonu 24 kW, který řídí ekvitermní regulační přístroj Logamatic RC35, v kombinaci se zásobníkem teplé vody Logalux SU200 o objemu 200 litrů.
Regulátor byl do topné soustavy zakomponován, protože zajišťuje regulaci kotle v závislosti na venkovní teplotě, což vede k ještě hospodárnějšímu provozu.

Jeden rok je krátká doba na realistické zhodnocení přínosu nové topné soustavy, pro kterou se manželé Pokorní rozhodli. Zatím jsou ale velmi spokojeni, protože oproti topným sezónám se starým kotlem teď uspořili 25% na účtech za teplo. Tímhle tempem se jim náklady na nový kondenzační kotel již za pouhé tři roky vrátí, a pak už se jen budou radovat z uspořených peněz a z pohodlí, které teď doma mají.

Autor: Redakce Nazeleno.cz