Topná sezona pomalu končí, ale sem tam si přitopit v krbových kamnech je stále příjemné. Jak se dobře starat o krbová kamna, aby dlouho vydržela? Podívejte se.

Krbová kamna jsou skvělým doplňkovým zdrojem tepla, s rostoucími cenami energií je ale mnoho domácností používá jako hlavní topidlo. Kvalitní krbová kamna mohou topit téměř nepřetržitě, pokud v nich ale topíte denně, budete se muset o ně dobře starat. Základní údržba krbových kamen není těžká, důležitá je ale pravidelnost.
Čistit a správně topit
- Základem je pravidelné čištění. Při čištění odstraňte veškerý popel, saze a nečistoty z vnitřku i vnějšku krbových kamen. Kontrolujte také těsnost dveří a funkčnost regulace vzduchu.
- Pravidelně čistěte také sklo ve dvířkách. Na čištění skel sice můžete koupit speciální přípravky, ale nejlépe se dvířka čistí jemným popelem. Jemně vlhký hadřík „namočte“ do popela a sklo utřete, pak vše opakujte ještě nasucho tak dlouho, až je skol čisté. Základem je použít jemný šedý popel bez uhlíků.
- Nezapomeňte také na kontrolu komína. Jednou ročně si mimo topnou sezónu pozvěte kominíka, ať vám komín prohlédne. Po skončení topné sezóny vyberte spodními čisticími dvířky z komína saze.
- Používejte vhodné palivo. Důležité je hlavně dobře vysušené dřevo bez nečistot. V krbových kamenech v žádném případě nespalujte odpad. Kvalitní palivo vám nebude také tolik zanášet sklo ve dvířkách kamen.
- Aby vaše krbová kamna pracovala co nejefektivněji, je potřeba dodat jim dostatek vzduchu a udržovat správnou teplotu. Toho docílíte pomocí regulace vzduchu na kamnech a správným rozmístěním paliva – pokud se vám zdá, že kamna špatně hoří, kombinujte různé tloušťky polínek.
- Dávat popel ze dřeva do směsného odpadu je škoda. Čistý popel z krbových kamen je možné využít jako hnojivo pro rostliny, můžete ho přidat do kompostu a v zimě je možné ho použít jako posyp chodníku.