fbpx

Jak na výběr tepelně izolačního materiálu?0

Kvalitní tepelné odizolování je jednou z nejdůležitějších částí stavby. Dlouhodobému udržení teplotního komfortu je třeba v průběhu stavby či rekonstrukce věnovat maximální pozornost. V praxi to znamená mimo jiné i pečlivý výběr tepelně izolačního materiálu. Jak k němu přistoupit? Podle jakých parametrů vybírat a co od něj očekávat?

Druhy izolačních materiálů

Druhů tepelných izolací je celá řada. Nejčastěji se jedná o pěnové materiály, mezi které se řadí polystyren, polyuretan, PVC, kaučuk, nebo třeba polyetylen. Druhou významnou skupinu tvoří přírodní nerostné materiály, typicky minerální vata.

Nejpoužívanějšími tepelně izolačními materiály na našem trhu jsou expandovaný polystyren (běžně označovaný jako EPS) a právě výše zmíněná minerální vata. Neexistuje přitom univerzální návod pro rozhodování mezi materiály, které jsou na trhu dostupné. Vždy je třeba posoudit celou řadu parametrů a zasadit je do celkového projektu stavby. Bude při stavbě naším cílem maximální tepelná účinnost, nebo se budeme rozhodovat na základě jiných kritérií? Jakou maximální tloušťku tepelně izolační vrstvy nám projekt umožní realizovat? Jakou vrstvu izolačního materiálu nám unesou trámy současné dřevěné střešní konstrukce? To jsou jen některé z otázek, na které si stavitel musí při výběru izolačního materiálu umět odpovědět.

Vlastnosti tepelně-izolačních materiálů

Jedním z nejdůležitějších parametrů tepelné izolace je její hmotnost. Výsledný tepelný výkon je dán tepelně izolačními vlastnostmi materiálu (pro EPS a minerální vatu jsou přitom velmi podobné) a tloušťkou jeho vrstvy. Je zřejmé, že čím vyšší hmotnost vrstvy je, tím větší nároky na upevnění a nosnou konstrukci klade. Z obou nejběžnějších materiálů má nižší hmotnost polystyren.

Pro volbu minerální vaty zase obecně hovoří vyšší protipožární odolnost a lepší akusticko-izolační vlastnosti. Oba materiály jsou nicméně zdravotně nezávadné a bezpečné pro životní prostředí. Pokud navíc nakupujete od kvalitního výrobce, vyrovnají se životností a s oběma lze počítat na dlouhé a dlouhé roky. To samé platí i pro odolnost vůči vlhkosti.

Tepelná izolace od značky PRO-DOMA

V katalogu stavebního materiálu naleznou zákazníci desky z expandovaného polystyrenu v široké škále rozměrů, ze kterých si vybere každý stavitel. Expandovaný polystyren je také dostupný v podobě několika různých typů s různými parametry. Samozřejmostí je však naplnění norem pro kontaktní zateplovací systémy ETICS – EN 13500, ETAG 004 a dále požadavky kvalitativní třídy A dle CZB.

V nabídce PRO-DOMA je k dispozici i univerzální izolační pás z difúzně otevřené minerální vaty, který lze využít při zateplování střech, stropů i stěn ve vysoké kvalitě odpovídající standardu RAL. Jak expandovaný polystyren EPS, tak minerální vata jsou nabízeny pod vlastní značkou PRO-DOMA. Stejně jako všechny ostatní produkty této značky vykazují špičkové parametry srovnatelné s těmi nejlepšími výrobky na našem trhu. Jejich předností je navíc velmi příjemná cena.

Jestli přemýšlíte o tom, jak vyřešit tepelnou izolaci na stavbě nebo při rekonstrukci, neváhejte se v kterékoliv prodejně stavebnin PRO-DOMA obrátit na skutečné profesionály v oboru. Čekat zde na vás bude osobní přístup spojený s nekompromisní kvalitou všech produktů.

Autor: Komerční sdělení