Během zimy narůstají výdaje za energie až o tři čtvrtiny. Je to hlavně kvůli tomu, že více topíme a víc svítíme. V tomto období také roste spotřeba teplé vody. V každé domácnosti se ale najdou určité rezervy pro úspory energií. Poradíme vám, jak na to.

Vytápění tvoří během zimních měsíců největší položku na účtech za energie. Přijde-li navíc tuhá zima, spotřeba energií a náklady ještě rostou. Ušetřit lze různými způsoby.
Základem je správné topení
Topení v domě nebo bytě by mělo být co nejvíce plynulé. Interiér nepřetápějte, ale ani ho nenechte zbytečně vychladit – třeba pokud odjíždíte na víkend někam pryč. Jakmile totiž vychladnou stěny domu, což se v běžném domě za dva dny stane, opětovné vytopení je časově i finančně náročnější.
ReklamaDoporučené teploty v interiéru jsou 20 až 21 °C, v ložnici i o pár stupňů méně. Naopak v koupelně může být teplota vyšší. Hodně také záleží, co zrovna v interiéru děláte. V kuchyni se obvykle víc pohybujete a není proto problém mít zde třeba i 19 °C. Při večerním sledování televize se můžete přikrýt dekou. Horší je to ale při v současnosti tolik využívané práci z domova. Sezení u počítače potřebuje teplo (nehýbete se) vaše komfortní teplota tak asi bude vyšší.
Při nastavování topení je nejdůležitější správné používání termostatických hlavic, kterými jsou vybaveny téměř všechny radiátory napojené na systém centrálního zásobování teplem. Hlavice má udržovat nastavenou teplotu v místnosti, proto ji nepoužívejte pouze jako jednoduchý ventil s funkcí zapnuto/vypnuto. Ideální je na hlavici nastavit požadovanou hodnotu a následně teplotu v místnosti korigovat pouze jemným pootáčením kohoutu. Pokud doma topíte vlastním kotlem, nechte ho dlouhodobě pracovat v optimálním režimu bez častého zapínání a vypínání. Takto kotel pracuje nejúsporněji.
Výměna nebo alespoň utěsnění oken pomůže
Vysoké náklady na vytápění mívají často hlavně majitelé starších rodinných domů. Nejefektivnější cestou k řešení tohoto problému je zateplení fasády a střechy domu společně s výměnou oken a dveří. Kvalitně provedená rekonstrukce může snížit energetické náklady domu o 60 % a více. Výměna oken a dveří snižuje energetickou spotřebu o 10 až 20 %.
Výměna oken je ale náročná, obzvlášť v zimě. Pokud máte starší okna, zkuste je alespoň co nejvíce utěsnit. Naše babičky dávaly do kastlových oken srolovanou deku – zkuste to také. Pomohou také záclony a závěsy, ale pozor, aby nezakrývaly radiátory.
Spotřebu vody sníží šetřiče nebo chytrý bojler
Každý člověk spotřebuje denně okolo100 litrů vody. V zimě samozřejmě narůstá spotřeba teplé vody, jejíž ohřev je energeticky velmi náročný. Zkuste proto horkou vanu vyměnit za sprchu, tím snížíte spotřebu teplé vody zhruba o dvě třetiny. Staré elektrické bojlery mají též velmi nákladný provoz, úsporou tak může být i pořízení moderního ohřívače vody. Nové typy bojlerů se dokonce díky učícím se algoritmům umějí přizpůsobit aktuálním potřebám domácnosti.
Zkuste rovněž instalaci šetřiče vody, který míchá vodní proud se vzduchem. Ušetří zhruba třetinu vody a nijak vás neomezuje. Šetřič samozřejmě snižuje spotřebu nejen studené, ale i dražší teplé vody. Další možností je instalace termostatické vodovodní baterie, jež je přednastavená na určitý stupeň teplé vody. Odpadá tak zdlouhavé nastavování požadované teploty vody pro sprchování a s tím související zbytečný průtok. Výhodou těchto opatření je také to, že je možné je bez problémů provést i v zimě. Šetřič vody si snadno namontujete sami, termostatickou baterie vám za během chvilky připojí instalatér, ale také to jde svépomocí.
Spotřebu elektřiny snižují LED světla
Podle údajů Energetického regulačního úřadu v zimě roste spotřeba elektřiny v domácnostech o 74 %. Během zimy více svítíme, využíváme energeticky náročné spotřebiče a řada domácností elektřinou také topí. Jak efektivně snížit spotřebu elektřiny během zimy? Vyplatí se například pořízení a instalace LED žárovek. Tento typ osvětlení je energeticky úsporný, oproti běžným žárovkám spotřebuje až sedmkrát méně elektrické energie.
S LEDkami to nemusíte přehánět
Řadě lidí se ale LED světlo moc nelíbí a přijde jim moc „umělé“. Přiznám se, že k nim trochu patřím. Někomu mohou také LED světla způsobovat problémy se spánkem. I když se vám možná světlo LED žárovek nelíbí, nemusíte tuto úspornou technologii svícení zavrhnout úplně. LED žárovky instalujte tam, kde jste spíš aktivní – do obývacího pokoje, do kuchyně atd. Naopak tam, kde chcete spíš relaxovat, můžete mít dále pár klasických žárovek. Já mám třeba klasickou žárovku v lampičce na čtení.
Modernizujte spotřebiče
Výměna se může týkat též starých domácích spotřebičů. Zkuste se probrat povánočními slevami a investovat do nové pračky či lednice. Velké spotřebiče energetické třídy A+++ totiž mají o desítky procent nižší spotřebu elektřiny než před 15 lety. Nemluvě také o nových moderních funkcích