fbpx

Jak na udržitelnost s miminky? Poradíme vám0

Pořídit v dnešní době kompletní výbavičku pro dítě může být téměř nadlidský výkon. Proč? Miminka totiž potřebují obrovskou spoustu věcí! Tedy pokud uvěříme všem těm nabídkám a reklamám, kterých je všude jako hub po dešti. V našem článku se věnujeme nejen tématu miminek a udržitelnosti, ale podíváme se právě i na to, jaké vybavení naši nejmenší skutečně potřebují.

Zdroj: Pixabay

Přebalování

Látkové pleny zažívají v dnešní době doslova boom. Na trhu je najdete v krásném a různobarevném provedení a z ekologických materiálů. Kromě samotných plenek je potřeba pořídit i separační vložky a svrchní kalhotky. Pokud látkové pleny ještě nepoužíváte, vyzkoušejte je nejdřív alespoň na doma a uvidíte.

A co známé jednorázovky? Pokud na ně nedáte dopustit, vyberte si alespoň takové, které jsou pro přírodu menší zátěží. Ty klasické se v ní totiž rozloží až za dlouhých 450 let.

Reklama

Zdroj: Pixabay

Koupání

S vodou je potřeba šetřit a zacházet s ní vědomě. To je v dnešní době známá věc. Pokud miminko koupete v čisté vodě, klidně ji potom použijte pro zalévání. V případě, že vám zbyla voda mýdlová, využijte ji například pro splachování.

Nezapomínejte také na to, že miminka není potřeba koupat každý den, a to hlavně v zimních měsících a v případech, kdy mají citlivou pokožku. Pleť si totiž sama vytváří ochranný film, který časté umývání narušuje.

Oblečení

Vzhledem k tomu, jak rychle děti rostou, nestihnou všechno své oblečení ani pořádně vynosit. A kdybyste měli kupovat všechno nové, váš rozpočet by se určitě dost „prohnul“. Využijte tedy tolik oblíbenou a udržitelnou výměnu dětského oblečení mezi kamarády, rodinou a známými. Jestli takovou možnost nemáte, jsou tu ještě online platformy jako Ebuu nebo Vinted, kde můžete oblečení pro děti kupovat, prodávat i vyměňovat. A jestli něco nového koupit musíte, zaměřte se alespoň na takové kousky, které jsou z přírodních materiálů a od lokálních výrobců.

Psst! Swapování (výměna) nebo pořizování z druhé ruky hezky funguje také u dětských hraček, autosedaček, nosicích šátků, kojicích polštářů a dalších užitečných věcí.

Zdroj: Pixabay

Kosmetika

Někdo si u miminek vystačí jen s čistou vodou. Jestli ale potřebujete nějaké pomocníky, vyberte ty z řady přírodní kosmetiky, která je šetrná k životnímu prostředí. A kosmetiku či například prací přípravky si můžete zkusit i sami vyrobit – ekologicky a rovnou v bezobalové variantě.

Věci, které se vám s miminkem budou hodit

  • Kočárek – I když patříte k „nosičům“, čas od času se bez něj zkrátka neobejdete.
  • Šátek a/nebo nosítko – Oceníte je na uspávání, procházky i v místech, kde to s kočárkem nepůjde.
  • Autosedačka/vajíčko – pro cestování autem jednoduše nezbytnost.
  • Oblečení, látkové pleny, separační vložky a svrchní kalhotky – Můžete je koupit nové, z druhé ruky nebo si je rovnou ušít. Jestli se chcete pustit do bezplenkové metody, nemusíte si pořídit speciální „bezplenkové“ vybavení – zvládnete to hravě s tím klasickým.
  • Hrací plocha a hračky – Jako podložku na hraní použijte klasickou deku, nebo třeba vlastnoručně vyrobenou patchworkovou. U hraček se také dívejte na jejich původ a materiál.
  • Kosmetika – Čistá voda, neparfémované mýdlo s olivovým olejem, kokosový olej a bambucké máslo. Jednoduché, přírodní a účinné. Na zadeček j někdy potřeba zinková mast – nabízí ji už hned několik českých výrobců vysoce kvalitní přírodní kosmetiky.
  • Vanička nebo kyblík – Kyblík je teď čím dál tím víc oblíbenější, ale někdo nedá dopustit na starou známou vaničku. Je to zkrátka na vašich preferencích. A měření teploty? Zvládnete hravě loktem.
  • Postýlka – Miminku můžete pořídit vlastní postýlku nebo s ním spát pohromadě v posteli. Opět je to na preferencích. Pro postelové spaní se prodávají různé typy zábran, polštářů a tak dále. Jeho zastánci ale říkají, že to zvládnete i bez nich a zalehnutí miminka se určitě bát nemusíte. Jestli si společné spaní představit neumíte, kupte postýlku a v tomto případě rozhodně i monitor dechu.
  • Přebalovací podložka – Pro přebalování ji můžete použít na vyvýšeném povrchu, zemi i hravě při cestování.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.