V období adventu propadá spousta lidí menší panice, bere útokem obchody i e-shopy a začíná hromadit nejen jídlo, ale také dárky. S železnou pravidelností pak máme doma po svátcích nejen spoustu jídla, ale také zbytečností, které vůbec nevyužijeme. Podívejte se s námi na to, jak se Vánoce užít v o něco větší pohodě a hlavně – udržitelně.

Vánoční dárky nakupujte s rozmyslem
Při nákupu vánočních dárků se nenechejte zbytečně unést a nakupujte je pěkně s rozvahou. Popřemýšlejte nad tím, co obdarovávanému opravdu udělá radost a jestli danou věc plně využije. Inspirovat se také můžete koupí vánočního dárku, který jde ruku v ruce s udržitelností – například znovupoužitelné lahve na vodu nebo hrnku na kávu.
Dalším skvělým způsobem, jak zamezit plýtvání a nákupu zbytečností je koupit pouze jeden velký dárek. Klidně si stanovte i finanční limit, do kterého se musíte vyjít. Uvidíte, že se vám pak bude nakupovat mnohem snadněji.
Reklama
Podpořte lokální prodejce
Pořiďte letošní vánoční dárky v tuzemsku a podpořte tak lokální výrobce. Ti to letos budou mít obzvlášť těžké, nejen díky absenci tradičních adventních trhů. Bohatý katalog místních tvůrců najdete například na webu Darujeme české Vánoce, kde s dočtete i zajímavé příběhy, které stojí za jednotlivými subjekty.
Jste zruční? Zkuste dárky vyrobit
Využijte svých přirozených vloh a talentu a vyrobte vánoční dárky pro své blízké vlastnoručně. Radost určitě uděláte pleteným, ušitým nebo vyšívaným dárkem a vedle určitě nešlápnete ani s dobrým vánočním likérem nebo jinými dobrotami. Hravě zvládnete vyrobit i domácí mýdla z přírodních materiálů, která jsou k přírodě šetrnější než kosmetika balená v plastu.

Balte dárky s ohledem na přírodu
Každý rok se spotřebují kvanta běleného a barveného balícího papíru, lepících pásek a plastových stužek. Existuje přitom mnohem „zelenější“ varianta, která navíc i krásně vypadá. Tou je hnědý recyklovaný papír, který můžete ozdobit látkovými stužkami nebo klasickým provázkem, které se dají použít opakovaně. A balíček pak můžete dozdobit třeba jedlovými nebo eukalyptovými větvičkami, případně i vlastní „malůvkou“. Cedulky pak snadno vyrobíte ze starých pohlednic s vánoční tématikou.

U balení dárků se také můžete inspirovat tradiční japonskou metodou zvanou Furoshiki, která k tomuto účelu používá látkové obaly. Ty zůstanou obdarovanému, který do nich zabalí dárek zase pro někoho příští rok a tak dále. Můžete si tak vytvořit novou krásnou tradici, ve které dáte i prosté věci, kterou je obal na dárek vlastní příběh.
Vyrobte si vlastní vánoční dekorace
Ozdoby, které váš domov zkrášlí v čase adventu si můžete vyrobit z čistě přírodních prvků, které posbíráte na zahradě nebo v lese, případně můžete využít i vlnu, ratan, recyklované sklo a tak dále.
Pokud se v tomhle směru na vlastní výrobu necítíte, pořiďte si dekorace, které jsou vyráběné ručně, ideálně lokálně a pouze z přírodních materiálů. Případně se podívejte v okolí po vintage obchodech nebo „blešácích“, na kterých najdete kousky, které se dnes už nevyrábí.
Pohlednice, které potěší hned dvakrát
Vánoční pohledy kupujte z recyklovaného papíru, případně je zašlete ve formě e-pohlednice, kterou si hravě sami vytvoříte například v Canvě. Posláním pohlednice můžete také udělat dobrý skutek. Třeba když si koupíte Dobropohled od organizace Domov pro mne – vaše peníze pak poputují na pořízení bezbariérového auta, které poslouží při osobní asistenci handicapovaným.
S nákupem jídla to nepřehánějte
Pamatujte, že Vánoce jsou především svátky klidu a míru, a ne malého domácího obžerství. Jídlo tedy nakupujte s rozvahou. Co můžete – kupte v bezobalovém obchodě a další potraviny opět ideálně z lokálních zdrojů.
Zbylé jídlo hezky využijte pro přípravu dalších pokrmů, případně zamrazte na příště.