fbpx

Jak na údržbu motorové pily0

Pokud máte doma benzínovou motorovou pilu, neměli byste zanedbat její pravidelnou údržbu. Je to jak s autem, motor prostě potřebuje řádnou péči. Ale nebojte se, stačí jen pár základních úkonů, které vám ukážeme. S dobrou údržbou vám pila vydrží léta.

Motorová pila potřebuje pečlivou údržbu. Foto Pixabay.com

Čištění a ještě jednou čištění

Opravdový základ je pilu dobře čistit. Když říkáme dobře, myslíme tím opravdu dobře. Co nejlépe. Při řezání vzniká velké množství prachu a pilin, jemný prach se navíc dobře mísí s mazacím olejem a vzniká hmota, která když vyschne, je docela tvrdá. Po každém použití je proto motorovou pilu nutné dobře vyčistit.

Jakmile skončíte práci, počkejte až pila vychladne (z vlastní zkušenosti vím, že spáleniny od výfuku se špatně hojí), demontujte lištu s řetězem a pečlivě ji očistěte. Většinou na to stačí hadr, nějaký kartáč a špičatý kus dřeva – rýpátko. Nezapomeňte očistit i rolnu a ozubené kolečko náhonu..

Každá pila má také svá charakteristická místa, která se zanáší. Těm pak musíte věnovat víc pozornosti. Například u mé pily značky Dolmar je to mechanismus napínání řetězu, do něhož prach smíchaný s olejem hodně proniká.

Ostrý řetěz je základ

Tupý řetěz nejen že špatně, řeže ale také zbytečně přetěžuje motor pily. Pokud máte ztupený řetěz, lišta pily se nadměrně zahřívá a špatně se vám pracuje. Broušení řetězu motorové pily chce čas, je proto dobré mít řetězů více a ty podle potřeby střídat.

Benzínová motorová pila a její moderní akumulátorová verze. Obě vyžadují mimo jiné mazání řetězu. Foto redakce Nazeleno.cz

Na broušení řetězu je dobré si pořídit přípravek (vodítko), který umožńuje držet správný úhel brousícího pilníku. Úhel broušení i velikost pilníku musí odpovídat vašemu řetězu. Při broušení začněte od nejhoršího zubu a stejným počtem tahu pilníkem pak zbruste i všechny ostatní. Je důležité, aby všechny zuby v řetězu byly nabroušené stejně. Zapomeňte také na různé elektrické brousky – nejlepší je vodítko a odpovídající pilník.    

Mazání – pozor na starý olej

Motorovou pilu je nutné správně mazat – a to jak pilu s bezínovým motorem, tak elektrickou. Dvoutaktní motor potřebuje přidávat olej do benzínu, mazat je nutné také řetěz. Do benzínu přidávejte olej podle pokynů výrobce a nepodceňujte přitom jeho správné ředění. Hodně lidí přidává do benzínu olej tak nějak od oka, doporučujeme však využít mixovací odměrku nebo odměrný válec. V benzínu nesmí být oleje moc ani málo. Také na mazání řetězu používejte vždy jen olej doporučený výrobce.

Zapomeňte na běžný fritovací olej, vyjetý olej z auta a další “zlepšováky”. Pozor také, pokud jste v pile nechali palivo z minulé sezony. To raději ekologicky zlikvidujte, protože benzin s olejem časem degraduje a motoru by takové palivo neudělalo příliš dobře.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi