Jak se jmenují dva účinné recepty na stres, těžkou hlavu a posílení imunity? Saunování a bylinková koupel! Připravili jsme si pro vás malý návod, jak si tyhle aktivity užít co nejvíce a čerpat z jejich benefitů.

Saunování
Saunovat se můžete po celý rok, ale zvlášť oblíbená je tato aktivita od podzimu do jara, kdy nám pomáhá prohřívat tělo. Saunování není omezeno věkem, avšak doporučuje se s ním nezačínat ve vyšším věku (přibližně po šedesátce), kdy na něj tělo není zvyklé.
Jak se správně saunovat
- Než půjdete do sauny, vypijte sklenici nebo dvě vody, pitný režim dodržujte i v průběhu saunování.
- Před vstupem do sauny se umyjte mýdlem.
- V sauně seďte nebo ležte. Každopádně v lehu se prohřejte rovnoměrněji a vyhnete se výrazným teplotním rozdílům v sauně.
- Jak dlouho v sauně chcete být, je na vás. Oblíbený interval je zhruba 15 minut.
- Z lavice vstávejte pomalu, aby se vám nezatočila hlava.
- Po odchodu ze sauny si dejte vlažnou sprchu, a poté ochlazení polévacím kbelíkem, kbelíkem s ledovou tříští nebo jděte do ochlazovacího bazénku. Pozn. Finové si taky mezi sprchou a zchlazením dávají asi 50 metrovou procházku.
- V přestávkách mezi saunami se zabalte do suché osušky nebo županu a relaxujte na lehátku. Pamatujte, že stejně dlouhou dobu, jako se saunujete, byste měli věnovat i relaxaci.
- Teplotu pro saunování zvyšujte postupně. Nikdy nechoďte z vyšších teplot do nižších.
- Po posledním saunovacím cyklu si dejte sprchu a tentokrát už s mýdlem.

Jak se v sauně chovat
Uvnitř sauny nemluvte a relaxujte. Hlasitým halasným hovorem si budete kazit jak svůj zážitek, tak zážitek ostatních.
ReklamaCo v sauně nedělat
Nechoďte se saunovat opilí. Vlivem horka se alkohol dostává rychleji do těla, které může následně zkolabovat nebo dostat srdeční infarkt.
Nechoďte do sauny ve špercích nebo například s hodinkami. Nechejte je jednoduše ve skříňce.
Po sauně
Jestli jste do sauny přijeli autem, je lepší zpáteční cestu naplánovat na kratší vzdálenosti. Vaše tělo totiž bude unavené a koncentrace snížená.
Nechoďte také po sauně sportovat. Tělo bude potřebovat klid – odpočinek nebo spánek.

Bylinková koupel
Dát si doma tu správnou bylinkovou koupel, se svíčkami a příjemnou hudbou je jako užít si malou soukromou dovolenou. Dopřát si ji navíc můžete s čistě přírodními látkami – bez silikonů, parabenů a umělých aromatických přísad. Stačí jen využít produkty přírodní kosmetiky nebo čerstvé i sušené bylinky a éterické oleje. Jednoduše si vyberte, které vašemu nosu a mysli lahodí nejvíce.
Bylinný nálev pro koupel
Ještě, než se naložíte do vany, připravte si koncentrovaný bylinný nálev. Přiveďte k varu 1 litr vody, přelijte jím bylinky, přikryjte je a nechejte louhovat asi 10 minut. Poté bylinky zamíchejte, sceďte a přidejte k nim éterický olej.
Koupelový čaj
Bylinky můžete také zpracovat do podoby koupelového čaje. Jeho návod jsme pro vás zpracovali v tomto článku.
Jak se správně naložit do vany
Teplota koupele by se měla ideálně pohybovat kolem 38–40 °C tak, aby se co nejlépe uvolnily aktivní látky z bylin. V horké vodě byste potom neměli být déle než 20 minut. A v případě, že jste přidali i éterické oleje – neponořujte hlavy, aby nedošlo k podráždění sliznic.
Sami víte, jak je tělo po koupeli krásně uvolněné, proto je nasnadě dopřávat si ji nejlépe před tím, než se chystáte do postele.

Výběr bylinek pro koupel
Pro uvolnění dýchacích cest a na bacily použijte:
- heřmánek
- majoránku
- tymián
- mátu
- tea tree nebo eukalyptový olej
Pro relaxaci použijte:
- levanduli
- heřmánek
- meduňku