fbpx

Jak na rozkvetlý vánoční kaktus0

Máte doma vánoční kaktus? Nechejte ho krásně rozkvést! V našem článku najdete návod, jak mu k tomu pomoci a jak o něj pečovat během chladných zimních měsíců.

Zdroj: Pixabay

Vánoční kaktus je jednou z velmi oblíbených a rozšířených pokojových rostlin, jejíž krása naplno zazáří ve chvíli, kdy se pustí do květu. Víte o tom, že při správné péči se vánoční kaktusy mohou dožít dokonce až 100 let? Pojďme se tedy podívat na to, jak tomu vašemu tu nejlepší péči dopřát.

Jak se starat o vánoční kaktus

Pokud o vánoční kaktus budete správně pečovat po celý rok, můžete se těšit na krásnou a zdravou rostlinu, která vás obdaří nádhernými květy.

Reklama

Koupě a výběr správného kaktusu

Při kupování kaktusu se dívejte po takovém, který vypadá zdravě a nevykazuje známky žádných chorob. Zároveň je důležité vybrat takovou rostlinu, která je ve vhodném stadiu vegetačního klidu tak, aby vám vykvetla právě na Vánoce.

Jestli se po vánočním kaktusu díváte v říjnu a listopadu – vyberte takový, na kterém jsou už vidět poupata. Pokud ho kupujete dříve, sáhněte po tom, který ještě nemá ani poupata, ani květy.

Půda pro vánoční kaktus

Kaktus zasaďte do dobře propustného květináče v půdní směsi určené pro kaktusy a sukulenty.

Vhodnou zeminu si pro vánoční kaktus můžete připravit i sami. Stačí použít:

  • 1 díl kompostu,
  • 1 díl mleté kůry,
  • 1 díl písku,
  • 1 díl pemzy.

Zalévání vánočního kaktusu

Vánoční kaktusy potřebuji vlhko, což je v suchých vytápěných interiérech trochu problém. Proto je potřeba rostlinu často a dostatečně zalévat, aby půda nikdy nevyschla, a pravidelně mu také dopřávat dávku vody z rozprašovače.

Pozor ale na přelévání kaktusu – to poznáte podle toho, že poupata odpadnou z rostliny dříve, než vykvetou. Pokud k tomu dojde, omezte zálivku a mlžení.

Kam umístit vánoční kaktus

Obecně lze říci, že vánočním kaktusům se nejlépe daří ve světlé místnosti se spoustou nepřímého slunečního světla. V létě ho pak můžete přemístit ven na stinné místo. Vánoční kaktusy na podzim potřebují dvanáct hodin tmy denně, proto je postavte někam, kde se na něj po západu slunce nedostane příliš umělého světla.

Když vánoční kaktus vypadá zvadle a nemocně

V případě, kdy kaktus vypadá ochable a zvadle, může za to nejspíš příliš světla nebo nedostatek vody. Jestli si na listech všimne jako kdyby spálených míst, má kaktus příliš slunečního svitu.

Množení vánočního kaktusu

Množení vánoční kaktusu je velmi snadné. Stačí odříznout kousek stonku a vložit ho do malého květináče se zeminou.

Jak rozkvést vánoční kaktus

  1. Snižte zálivku – od října zalévejte svůj kaktus o něco méně. V době vegetačního klidu bude potřebovat zálivku jednou za čtyři až šest týdnů. Jakmile se na něm objeví poupata, vraťte se k pravidelnému zalévání.
  2. Dopřejte mu dostatek světla a tmy – během podzimu a na začátku zimy potřebují vánoční kaktusy každý den dvanáct hodin tmy a dvanáct hodin nepřímého slunečního světla.
  3. Snižte teplotu – uchovávejte vánoční kaktusy někde v chladu. Mimo tepelné otvory, radiátory a krby.

Zdroj: Garden Therapy

Autor: Bára Kocmánková