Změny globálního klimatu, které máme možnost posledních pár let intenzivně vnímat, způsobují i nárůst venkovních teplot o celé jednotky stupňů. Utéct před extrémními teplotami dovnitř budov ne vždy pomáhá – jejich ochlazování tradičními způsoby je totiž nejen ekonomicky nevýhodné, ale často i nezdravé. Společnost Zehnder nabízí účinné a spolehlivé řešení, jak čelit nežádoucímu přehřívání budov.

Zdroj: Zehnder
Prolomení teplotních rekordů je jen jednou z příčin zmíněného efektu. Dalším je samotný charakter zástavby a našich měst vůbec: málo zeleně, velké množství betonových, asfaltových či kamenných povrchů, masivní využití skla na fasádách – to vše se podílí na vzniku tzv. městských tepelných ostrovů, které mají nezanedbatelný podíl na růstu teploty v zastavěném prostředí.
Proč tradiční postupy nefungují
Dnes je již téměř každý obytný či rodinný dům vybaven tepelnou izolací fasády. Ta však mnohem lépe chrání před únikem tepla z interiéru do exteriéru než obráceně. Vlivem extrémních teplot se totiž její vlastnosti mohou měnit. Lépe fungují venkovní žaluzie, ty však chrání pouze okenní otvory. Nejčastější odpovědí v boji proti extrémním interiérovým teplotám se tak stává klasická klimatizace. Má vysokou účinnost, ale v součtu všech pro a proti není jednoznačně nejlepší volbou.
Reklama
Jednotka Zehnder ComfoAir Q obdržela jako první svého druhu certifikaci Passive House pro teplá podnebí. Díky vysoké účinnosti zpětného získávání chladu až 87 % a účinnému modulačnímu bypassu poskytuje vysoký komfort větrání po celý rok.
Zdroj: Zehnder
Omezení klimatizace
Ochlazování pomocí klasických klimatizačních jednotek je náročné na ekonomiku provozu. Jednotky spotřebovávají velké množství elektrické energie, čímž logicky stoupá globální spotřeba – a v této souvislosti se opět roztáčí spirála celkových dopadů takového přístupu. Skleníkový efekt je pak typickým doprovodným jevem zvýšeného hladu po energetických zdrojích.
Klimatizace má ale i přímé, lokální efekty. Všichni známe letní nachlazení, způsobené přechodem z rozpáleného venkovního prostředí do přechlazeného interiéru. Klimatizace navíc nepřivádí do interiéru čerstvý vzduch, ale pouze cirkuluje ten vydýchaný vnitřní.

Zdroj: Zehnder
Řízené větrání jako odpověď
Společnost Zehnder – švýcarský výrobce designových radiátorů a systémů řízeného větrání s rekuperací – nabízí metodu vyváženého, respektive rovnotlakého větrání, které vymění vzduch v interiéru za čerstvý, ale navíc dokáže udržet jeho teplotu na přijatelné úrovni i za letních dní. Větrací systém Zehnder se navíc umí postarat v případě instalace entalpického výměníku i o udržení správné vzdušné vlhkosti – v zimě je optimální hodnota mezi 45 až 60 %, v létě pak kolem 40 až 55 %.

Jako doplňkové příslušenství k provozu větrací jednotky nabízí Zehnder také další zařízení – ComfoPost, ComfoClime (nástupce ComfoCool od r. 2022) či ComfoFond-L Q – za účelem intenzivnějšího dochlazování přiváděného vzduchu v létě.
Jeho rekuperační jednotka pomáhá, zjednodušeně řečeno, díky zpětnému získávání energie v zimě prostor vytápět a v létě ochlazovat. Udržuje tak uvnitř celoročně komfortní teplotu, samozřejmě s podporou topného a případně také chladicího systému. Rovnotlaké větrání je účinnou a ke klimatu šetrnou metodou, jak udržet vnitřní klima obyvatelné a zdravé.
Podívejte se, jak funguje systém komfortního větrání Zehnder v jednotlivých ročních obdobích.
Můžete také shlédnout představení hlavních výhod řešení Zehnder ve videu (webinář).