fbpx

Jak na rekonstrukci koupelny?0

Koupelna je jednou z nejfrekventovanějších místností v našich domovech, také proto často vyžaduje rekonstrukci dříve něž zbytek vašeho domu či bytu. Renovace koupelen nemusí být nic složitého. Máme pro vás rámcový návod, jak to.

Koupelna patří k nejvíce používaným a zatěžovaným prostorům v interiéru. Její rekonstrukcí výrazně zvýšíte komfort svého bydlení. Foto Amirro

Než se pustíte do samotné renovace, je důležité zvážit, co vlastně chcete v koupelně změnit. Zda pouze výměnu sanitárních prvků a drobností, nebo budete měnit i povrchy – obklady, dlažby, stěrky apod. Nejnáročnější rekonstrukce pak spočívá ve změnách dispozice nebo rozšíření celé koupelny. Od toho se také odvíjí cena rekonstrukce a její náročnost. Pokud se rozhodnete pro renovaci koupelny svépomocí, můžete ušetřit desítky tisíc korun, ale samozřejmě převezmete stres a veškerá rizika, v případě, že se něco zadrhne. Dobrý bytový architekt vám proto může výrazně pomoci.

Základem je dobrý plán

Než začnete se samotnou renovací koupelny, musíte ji co nejdůkladněji naplánovat. Čím více práce uděláte ve fázi plánování, tím snazší bude realizace. „Promyšlený návrh do poslední detailu, od umístění jednotlivých sanitárních prvků, baterií, skříněk až po spárořez obkladů a dlažeb, vč. přesných pozic vypínačů a návrhu osvětlení, jsou základem každé úspěšné realizace. Samotná realizace by pak měla být už pouhou rutinou, u které nebudou jednotliví řemeslníci na stavbě muset domýšlet detaily a přistupovat ke kompromisním řešením,“ říká architekt Petr Reksoprodjo z ateliéru Kamarumah architekti.

Reklama

Design, který si vyberete pro renovaci, by měl vycházet z vašich osobních preferencí s přihlédnutím k finančním možnostem. Základní designové prvky, pro které byste se měli rozhodnout, než se pustíte do rekonstrukce koupelny, jsou povrchy a barevné schéma koupelny, zařizovací předměty jako je design baterií, umyvadel, sprchy nebo vany, a samozřejmě také úložné prostory.

V případě větší rekonstrukce spojené se změnou dispozice koupelny musíte myslet i na inženýrské sítě (elektrické rozvody, vodovodní potrubí, odpady).

Rekonstrukce koupelny krok za krokem

Jakmile budete mít připravený návrh i plán renovace a všechny potřebné nástroje a materiály, můžete začít s rekonstrukcí. V případě, že se rozhodnete pro maximální rozsah rekonstrukce, čeká vás poměrně dost práce a určitě je vhodné svěřit alespoň některé procesy, se kterými nemáte zkušenosti, odborníkům. Co vás při rekonstrukci čeká?

Příprava prostoru a stavební práce

Prvním krokem je demontáž všech stávajících zařizovacích předmětů. Pokud chcete některé zachovat, dobře je zabalte a uschovejte mimo stavbu, aby se nepoškodily. Po demontáži vnitřního vybavení, odstraňte stávající povrchy, tj. obklady a dlažby. Nezapomeňte ani na osekání zbytků lepidla, tak aby stavební podkladní povrchy byly čisté. V tuto chvíli můžete začít s úpravou instalace a rozvodů skrytých ve stěnách, tj. sekáním drážek pro vodovodní a kanalizační trubky, zasekáváním podomítkových baterií nebo odtokových kanálků u bezbariérových sprch, které jsou dnes velmi populární apod.

Poté lze pokračovat zhotovením nových elektrorozvodů. Zde je důležité pamatovat na to, že pozice zejména u zásuvek a vypínačů musí být dobře promyšlené, aby odpovídaly všem bezpečnostním normám. Po dokončení všech rozvodů a začištění stavebních povrchů je možné začít provádět hydroizolační vrstvy. Tato fáze je defacto jednou z nejdůležitějších a obtížně se opravuje, proto ji určitě nepodceňujte, vyhnete se tak následnému zatékání vody, například k sousedům.

Foto Picabay.com

Jakmile máte hotovo, je možné přistoupit k provádění nových povrchů, tj. pokládání dlažeb a obkladů, případně natahování stěrek apod. Čas je také na výmalbu koupelny. Nezapomeňte, že barva musí být odolná proti vlhkosti, abyste zabránili vzniku plísní apod.

Instalace nových zařizovacích předmětů

Ve chvíli, kdy máte hotové všechny povrchy, je možné nainstalovat sanitu, skříně a osvětlení. Jako poslední připevněte zrcadlo. „V případě instalace zrcadla v koupelně je na výběr několik možností. V menších koupelnách lze například využít prostor za zrcadlem instalací zrcadlové skříňky. U prostorných koupelen je naopak možné zvolit velké zrcadlo instalované přímo na zeď nebo obklad. Důležitou součástí je také podsvícení zrcadla, které může být integrované přímo v zrcadle, nebo zvolit dodatečné světlo,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Závěrečným krokem jsou pak ostatní dekorativní prvky, jako jsou obrazy, rostliny, ručníky, mýdelníky, ale také okenní rolety nebo folie, pokud máte okno v koupelně, a dalších doplňků, aby vaše nově zrekonstruovaná koupelna vypadala co nejlépe.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi