Zkoušíte doma pracovat se dřevem? Pak vás také nejspíš napadne otázka, jak výrobky ze dřeva povrchově upravit. Ať už tvoříte poličku do kuchyně, sošku do obýváku nebo třeba kus nábytku do ložnice, podívejte se, jaké máte možnosti.

Obecně lze říci, že je málokdy zůstanou výroby ze dřeva bez nějakého druhu povrchové úpravy. Vhodnou úpravou povrchu totiž nejen zlepšíte vzhled výrobku, ale také výrazně napomůžete lepším užitným vlastnostem a zvýšíte jeho životnost. Na poličky nebo nábytek nejspíš použijete třeba barvu nebo lazuru (rozdíl si vysvětlíme), aby výrobek odpovídal vašim požadavkům na design, na drobné výrobky – jako jsou vařečky a lžičky bude zase vhodný olej, který zvýší jejich odolnost proti vlhkosti. Na dřevěné rukojeti ručního nářadí používám fermež, která na nich vytvoří odolnou ochrannou vrstvu. A nabízí se také laky a mořidla.
Barvy a lazury
Lazury jsou podle mého názoru jednou z nejvhodnějších povrchových úpravy dřeva. Jedná se nátěrovou hmotu většinou na bázi oleje (ale jsou i syntetické lazury), která dřevo obarví, ale zároveň nechá vyniknout jeho strukturu. Lazura zároveň zlepšuje odolnost dřeva proti vlhkosti a obecně proti povětrnostním vlivům.
ReklamaPokud lazuru aplikujete v jedné vrstvě, nevytvoří na povrchu dřeva film, ale jen zvýrazní jeho kresbu případně dodá lehký barevný nádech. Dvě a více vrstev lazury už na povrchu dřeva vytvoří ochranný film, barva je sytější, ale stále přes ni kresba dřeva prosvítá. Z estetického hlediska se mi dvě vrstvy lazury na dřevě většinou líbí nejvíc.
Na trhu najdete velké množství olejových lazur a to jak bezbarvých tak i barevných od celé řady výrobců. Při volbě odstínu doporučuji pečlivě prozkoumat vzorník od daného výrobce (často vám prodejce umožní prohlédnout vzorky odstínů přímo na kouscích dřeva), ale při větších projektech si nejdříve kupte menší plechovku a odstín si vyzkoušejte přímo na vašem dřevě.

Na rozdíl od lazury vám barva povrch dřeva překryje. To se hodí hlavně tam, kde se vám nehodí příliš “přírodní” vzhled. Barvou jsem třeba natíral dřevěné dveře pro úpoužití do bytu v panelovém domě, kde už jeho obyvatelé nechtěli další přírodní prvky k hliněným omítkám. Na dřevo nejspíš použijete některou z vodou ředitelných barev, ať už v lesku nebo v matném provedení. Lazury i barvy vám prodejce obvykle může namíchat podle požadovaného odstínu – nejčastěji podle vzorníku RAL, ale je možné se pokusit “trefit” i barvu třeba podle přineseného vzorku.
Oleje a fermež
Velmi často používanou látkou pro povrchovou úpravu dřeva jsou různé oleje. Jejich výhodou je hlavně zdravotní nezávadnost a šetrnost k životnímu prostředí. Dá se říci, že olejování dřeva je svého druhu alchymie a individuální know-how každého tvůrce.
Podobně jako lazura i olej zlepší odolnost dřeva proti vlhkosti, zvýrazní jeho kresbu a nějakým způsobem posune barevnost povrchu. Také olejů existuje spousta. Pro začátek nic nezkazíte třeba lněným olejem a oblíbený je také tungový olej, který dodá dřevu tmavý nádech (alespoň u jedné mé pokusné střenky nože tomu tak bylo). Kvalitní oleje na dřevo jsou poměrně drahé, ale na některých specializovaných e-shopech si na experimenty můžete koupit i menší množství za pár desítek korun.
Lněná fermež je vařený lněný olej, přičemž výsledkem je hustší nátěrová hmota, která dodá dřevu lepší ochranu. Fermež dobře poslouží třeba povrchové úpravě rukojetí ručního nářadí. Po natření povrchu můžete a setření přebytečného oleje můžete dát natíraná předmět na slunce. Ultrafialové záření fermež vytvrdí a na dřevě vznikne ochranná vrstva podobná laku, ale s příjemnějším matným povrchem.
Práce s fermeží vyžaduje opatrnost. Nikdy se mi to sice nestalo, ale uvádí se, že třeba hadr nasáklý fermeží se může třeba slunci sám vznítit. Veškeré prostředky pro natírání fermež je proto potřeba sušit ve stínu a skladovat v nehořlavé krabici. Fermež také není vhodná pro výrobky, které budou ve styku s potravinami – tady použijte třeba zmíněný lněný olej.