fbpx

Jak na podzimní depku? Pomůže dostatek světla0

Dny se zkracují, denního světla ubývá a často přichází deprese. Řešení předvánočních splínů přitom bývá docela jednoduché – dostatečné osvětlení. Jak na to?

V pracovně je důležitá výkonná lampa s chladnějším světlem. Ale neseďte pod ní do noci. Foto: Pixabay.com

Světla není nikdy dost, hlavně přirozeného

Množství světla v domácnosti se neustále podceňuje. Ankety opakovaně ukazují, že lidé mají doma světla nedostatek. Nezdá se to, ale přirozené denní světlo je i za temného podzimního dne mnohonásobně výkonnější než světla umělá. Světelná terapie pak prokazatelně pomáhá proti depresím, odstraňuje únavu a v podstatě si ji můžete naordinovat sami.

Množství světla, které máte kolem sebe první hodinu po probuzení, totiž výrazně ovlivňuje, jak celý den odstartujete. Samozřejmě není dobré svítit si do očí sotva je otevřete. Ale je velký rozdíl, jestli se ráno ploužíte ještě temným bytem, nebo jestli se prostě po pár minutách „na rozkoukání“ probudíte svěžím světlem. Studie ukázaly, že tak dochází k tvorbě chemických látek v mozku, které pozitivně ovlivňují naši náladu.

Reklama

Světlo jsou emoce

Samozřejmě je také třeba vždy zohlednit, do jakého prostoru je světlo určené. Nejvíc je ho třeba ve vstupní chodbě či hale a v místech, kde pracujete, jako je kuchyň, pracovna nebo dílna. „Dobré je také mít hodně světla v místech, kde rodina komunikuje, nebo kde se potkává s přáteli. Podle některých studií už pouhé množství světla v prostoru ovlivňuje mezilidské vztahy. Jasnější světlo posiluje emoce, intimnější osvětlení pak přináší romantiku,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Ideální je kombinovat více světelných zdrojů s různou teplotou barev. Do pracovny a kuchyně patří více bílé chladné světlo, ale ponechte zde alespoň jeden zdroj s teple žlutou barvou. V obývacím pokoji sviťte teplejším žlutým světlem. Naopak do ložnice už chladné světlo v žádném případě nepatří – většinou zde nesvítíte moc dlouho, takže do lampičky vedle postele klidně dejte běžnou žárovku.

Denní světlo

Tam kde nelze vybudovat okna, či do tmavých koutů místnosti, můžete umístit světlovod. Přes den je pozoruhodně účinný a pracuje zadarmo. Samotný princip světlovodů je v zásadě velmi jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či zelené střeše a následně jej vedou do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem. Stěny tubusu tvoří výkonná zrcadla s maximální odrazivostí. Tubus vyúsťuje na stropě nebo stěně místnosti, kterou chceme prosvětlit. Je opatřen skleněným rozptylovačem světla, takzvaným difuzérem, který světlo rovnoměrně rozptyluje do prostoru tak, aby jeho intenzita nikoho neoslňovala.

Světlovod je dobré si nechat instalovat odbornou firmou, instalace světlovodu zabere zhruba jedno dopoledne. Cena světlovodu se obvykle odvíjí od jeho délky a provedení – počítejte zhruba s 10 000 Kč za jeden.

Umělé osvětlení

Výběr umělého osvětlení do interiéru by se měl přizpůsobit jeho účelu, ke kterému bude sloužit. Jiné světlo se hodí nad kuchyňskou linku, do ložnice nebo do obývací místnosti. Obecně jej tak lze rozdělit na osvětlení přímé a nepřímé. Přímé osvětlení slouží především k práci, je silnější a intenzivnější. Může být rozptýlené nebo bodové. Rozptýlené světlo se hodí jako hlavní osvětlení místnosti, často ale vyžaduje kombinování s dalšími světly pro vytvoření příjemné atmosféry. To dotváří nepřímé osvětlení, které je zároveň využíváno také jako dekorativní. Lze jím podsvítit římsy, klenby nebo rostliny, ale může také vycházet z podlahy, postele a podobně.

Chytrá domácnost osvětlení pomáhá

Co se týče rozmístění umělého osvětlení, obecně se dá říct, že na pracovní stůl pro home office pracovny patří spíš výkonná bílá lampa, zatímco do ložnice slabší teplá. Ani modré světlo není nic špatného. Jde o to, kdy a jak ho používáte. Přirozené polední světlo má kolem 5000 kelvinů. Má v sobě tedy výraznou část modré barvy. To nás biologicky povzbuzuje k aktivitě.

Naopak večer obsahuje venkovní světlo díky zapadajícímu slunci a lomu paprsků přes atmosféru více žluté. Když si tedy doma o půlnoci svítíte bílou (denní) žárovkou, povzbuzujete svůj organismus k aktivitě jako v poledne. A když si naopak budete svítit v dílně celý den žlutým světlem (kolem 3000 K), bude vám pořád padat hlava.

Rozvoj chytré domácnosti spěje k centralizovanému a jednotnému ovládání všeho – kromě osvětlení, také topení či zastínění oken pomocí žaluzií, ale i stahování plátna pro videoprojekci nebo hlasitosti přehrávání zvuku z audiosystémů. Důležité je proto myslet na všechny tyto prvky a přizpůsobit tomu výběr vhodného řešení.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi