fbpx

Jak na okna svépomocí do NE a pasivních domů?0

Doba se mění a kvalitní plastová okna s výbornými izolačními vlastnostmi, které splňují normy pro nízkoenergetické a pasivní domy, už můžete koupit i přes e-shop. Na rozdíl od běžných oknařských firem si při montáži svépomocí (nebo s vybranými řemeslníky) můžete instalaci více pohlídat. Právě montáž výrazně určuje, jestli s novými okny budete spokojení a opravdu budou tak dobře izolovat teplo a hluk.

Podle Petra Boreckého, ředitele kuřimské společnosti TT HOLDING, která provozuje e-shop Skladová-okna.cz a vlastní největší sklad plastových oken v Česku, lidí, kteří se do montáže oken pustí sami, každým rokem přibývá. „Důvodem bývá především nižší cena a rychlé dodání. Okna, která máme na skladě, expedujeme již do tří pracovních dnů,“ upřesňuje Borecký. A i když si lidé objednají okna na míru a to snadno přes online konfigurátor, bývá dodání do čtyř až šesti týdnů. To je někdy až polovina čekací doby u klasických oknařských firem. Navíc si lidé, pokud si okna nemontují přímo sami, vyberou svoje řemeslníky a nemusí se bát, na jakou montážní partu zrovna natrefí.

Tepelný prostup jen 0,78 W/m²K

Vzhledem ke stále většímu tlaku na úsporu elektrické energie rozšířil e-shop svůj sortiment nově o plastová okna REHAU SYNEGO AD. Ta jsou již standardně dodávána s pokovenými izolačními trojskly a mají při použití teplého plastového rámečku tepelný prostup celým oknem Uw=0,78 W/m²K, a splní tak maximální hodnotu tepelného prostupu pro pasivy U = 0,8 W/m2.K. „Okna jsou vyrobena z šestikomorového profilového systému SYNEGO německé společnosti REHAU AG + Co a mají stavební hloubku 80 mm. Zvukový útlum je 34 dB a použito je celoobvodové kování německého výrobce Winkhaus řada activPilot,“ popisuje Borecký.

S rovným i zaobleným designem

Ruku v ruce s technickými vlastnostmi jde u oken REHAU vzhled. K dispozici jsou v rovném provedení vhodném do moderních novostaveb nebo může mít okno mírně předsazené a zaoblené křídlo – tento design se hodí do chat a starších domků. Vybírat můžete z 29 dřevodekorů a barev včetně luxusnějších, jako jsou černá ulti matt, kartáčovaný hliník nebo šedá břidlice.

REHAU SYNEGO AD klasik s rovným křídlem
REHAU SYNEGO AD round line s předsazeným zaobleným křídlem

Na co při montáži pamatovat?

  • Dodržujte osvědčené montážní návody, správný postup popisuje ČSN 74 6077.
  • Důležité je důslední utěsnění  připojovací spáry, aby se zamezilo průniku vlhkosti. Slouží k tomu okenní fólie (vnitřní parotěsné, venkovní paropropustné).
  • Pasivní domy se často zateplují, proto okna většinou bývají předsazená nebo částečně předsazená.
E-shop prodává i vchodové dveře REHAU SYNEGO AD, na fotce jsou vedlejší dveře v šedé barvě
Hlavní vchodové dveře REHAU SYNEGO AD v dřevodekoru ořech

Autor: Komerční sdělení