fbpx

Jak na novoroční půst a detoxikaci těla0

Vánoční svátky jsou obdobím, kdy na zdravou stravu dvakrát nedbáme. Však to znáte – smažený kapr v trojobalu, bramborový salát s majonézou, sladké cukroví, talíře plné jednohubek a na závěr Silvestr s pořádnou oslavou. Po tomhle období je potřeba naše tělo trochu srovnat a leckdo proto zkusí novoroční půst. Na ten je ale potřeba jít opatrně.

Zdroj: Pixabay

Tělo a organismus určitě několik dní oddechu spojených s očistou uvítá. Je ale chybou, pokud se za tímhle účelem uchýlíte k tvrdé dietě nebo rovnou k hladovce. Tenhle razantní skok by vám totiž mohl přinést víc škody než užitku.

Pocit sytosti

Ten se dostaví asi po 20 minutách konzumace jídla. Proto jezte pomalu a hlavně střídmě! Je nám ovšem jasné, že v průběhu svátků a rodinných návštěv jde zrovna tohle dodržet jen velmi obtížně. Pamatujte ovšem na to, že pokud jíte víc, než kolik vaše tělo potřebuje, můžete se těšit na kila navíc a známé tukové polštáře.

Reklama

Nehladovte, změňte jídelníček

Cítíte se po Vánocích „těžce“ a kila navíc vám potvrdila i váha v koupelně? Nežeňte se hned do radikálních diet, ale proveďte menší změny ve vašem jídelníčku. Na místo čokolády si dejte ovoce, brambůrky nahraďte mrkví s jogurtovým dipem a sacharidové přílohy vyměňte za dušenou zeleninou. Nezapomínejte také na to, že detoxikační kůry byste neměli držet déle než 14 dnů. Po této době totiž vaše tělo začne ztrácet důležité látky – sacharidy, proteiny i bílkoviny.

Zdroj: Pixabay

Škodlivost radikálních půstů

Když držíte půst, detox nebo hladovku, cca od třetího dne dojde ke zpomalení nebo až k zastavení trávení. A to tělu určitě neprospívá. V průběhu půstu také dochází k cyklickému střídání přísunu a ztráty energie, což je velkou zátěží pro tělo i vaši psychiku. Pokud tedy chcete vyzkoušet radikální půst, vytvořte si jasný postup a ten dodržujte. Jestli už předem víte, že není ve vašich silách to zvládnout, zkuste raději nějakou mírnější formu očisty.

Co je to detoxikace?

Detoxikace je proces, během něhož se organismus snaží eliminovat nebo neutralizovat potenciálně škodlivé látky přítomné v těle. Tato očista může zahrnovat toxiny z vnějšího prostředí, jako jsou chemikálie, znečištění vzduchu nebo potravin, stejně jako látky, které vznikají v těle během metabolismu. Klíčovým hráčem v tomto procesu je játra, která transformuje toxiny na méně škodlivé formy nebo umožňuje jejich vyloučení.

Strategie detoxikace mohou zahrnovat změny ve stravování, zaměření na potraviny s detoxikačními vlastnostmi, a omezení potravin nebo látek považovaných za potenciálně škodlivé. Kromě stravovacích aspektů zahrnuje detoxikace také prvky, jako jsou dostatečný odpočinek, fyzická aktivita, sauna a snaha minimalizovat expozici toxinům ve vnějším prostředí.

Jak na detoxikaci těla

 1. Zařaďte do svého jídelníčku více vlákniny.
 2. Omezte sladkosti a pečivo z bílé mouky, mléčné výrobky, červené maso, uzeniny, solené a kořeněné pokrmy a chemicky upravované potraviny.
 3. Pravidelně jezte – často a malé porce.
 4. Dodržujte pitný režim.
 5. Dejte si pauzu od alkoholu a cigaret (s těmi nejlépe skončete úplně).
 6. Každý den se hýbejte. Nemusí jít jen o cvičení, ale zařaďte do svého harmonogramu alespoň procházku na čerstvém vzduchu.
 7. Vyhýbejte se stresu a naučte se relaxovat. Můžete vyzkoušet třeba i hygge.
Zdroj: Pixabay

Nepodceňujte očistu střev

Ta je totiž základem každé správné detoxikace těla. Detoxikace střev je také podmínkou úspěšné očisty i dalších tělních orgánů. Škodlivé látky usazené ve střevech navíc omezují nejen správné fungování organismu, ale negativně působí také na vaši psychiku.

Zdroj: Pixabay

Domácí pomocníci pro detoxikaci střev

 • Bylinky – odvar z heřmánku nebo třezalkym, vyzkoušet můžete také detoxikační čaje.
 • Koření – česnek, zázvor, černý pepř, koriandr a skořice.
 • Lněné semínko – je zdrojem omega-3 mastných kyselin, antioxidantů a vlákniny. V tlustém střevě absorbuje vodu a pomáhá při odstraňování toxinů a hlenu. 
 • Citrusy – nebude vám stačit pouze šťáva, je potřeba sníst celý plod. Po asi 2 hodinách od posledního jídla si tedy dopřejte oloupaný grep nebo citrón.
 • Jablečná šťáva – její pravidelné pití má pozitivní dopad na peristaltiku střev, odbourává toxiny a prospívá nejen trávícímu traktu, ale i játrům.
 • Čerstvé zeleninové šťávy – obsahují vitamíny, minerály, aminokyseliny a enzym chlorofyl, který pomáhá odstranit toxiny.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.