fbpx

Jak na jednoduchou a účinnou údržbu myčky nádobí0

Myčka nádobí je pro leckoho nepostradatelným pomocníkem v kuchyni, který nám šetří čas a úsilí při mytí nádobí. Pokud se bez ní neobejdete, záhy zjistíte, že jako každý velký kuchyňský spotřebič i myčka potřebuje údržbu. Jak na to?

Ilustrační foto: PIxabay.com

Pravidelně čistěte a odstraňujte zbytky

Čistota je klíčová pro optimální výkon myčky nádobí. Vytahujte z myčky veškeré zbytky jídla a odstraňte větší kousky, které by mohly ucpat filtry nebo trysky. Pravidelně vyprazdňujte filtr myčky a čistěte ho od zbytků a nečistot. Důležité je hlavně co nejlépe odstranit usazeniny tuku.

Příležitostně odvápňujte myčku

Tvrdá voda může způsobovat hromadění vodního kamene v myčce nádobí, což může ovlivnit její výkon. Příležitostně proveďte cyklus odvápňování s vhodným odvápňovacím prostředkem. Na odvápnění se hodí použít ocet. Ten ale do myčky nenalévejte předem, ale až třeba v polovině puštěného programu.

Reklama

Pravidelně čistěte trysky a ramena

Trysky a ramena myčky nádobí jsou odpovědné za rozprašování vody a mycích prostředků na vaše nádobí. Pravidelně je čistěte od usazenin nebo zbytků, které by mohly omezit tok vody. Použijte jemný kartáček nebo hadřík a prověřte, zda jsou otvory tryskami volné. Pokud jsou zaneseny vodním kamenem, zkuste je na chvíli vložit do octové vody.

Pro čištění myčky nádobí zkuste použít osvědčené a ekologické prostředky – ocet a jedlou sodu. Foto: Pixabay.com

Udržujte těsnění a okolí čisté

Dbejte na čistotu těsnění dvířek myčky nádobí a okolí. Odstraňte zbytky jídla nebo usazeniny, které by mohly ovlivnit těsnost dvířek. Pravidelně čistěte gumové těsnění mýdlovou vodou a vysušte. To zajišťuje, že myčka bude těsnit správně a zabráníte možným únikům vody.

Pravidelně čistěte vnitřek myčky

Myčka většinou mívá také čisticí program, kdy se celý mechanismus propláchne horkou vodou. Postup, jak čisticí program spustit, najdete v návodu. Většinou jde o nějakou kombinaci tlačítek. Na čisticí program nepoužívejte tablety – myčka se v tomto případě čistí horkou vodou. Pokud ale chcete, nasypte na dno myčky trochu jedlé sody.

Sledováním těchto jednoduchých tipů na údržbu myčky nádobí zajistíte, že vaše myčka bude fungovat optimálně a poskytne vám čisté a lesklé nádobí. Pravidelná údržba je klíčem k dlouhé životnosti a spolehlivému výkonu vaší myčky nádobí.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.