fbpx

Jak na elektrodovou svářečku a obloukové svařování?0

Svařování elektrickým obloukem a obalovanou elektrodou umožňuje efektivně spojovat kovové materiály. Elektrodová svářečka není drahá, a obloukové svařování je proto dostupné nejen profesionálům, ale také běžným kutilům. Vyžaduje však zručnost a pečlivé skladování elektrod. Podívejme se na tuto technologii blíže.

Svařování obalovanou elektrodou funguje na principu hoření elektrického oblouku mezi elektrodou svářečky a svařovaným materiálem. Elektrický oblouk taví elektrodu a její složky – jádro a obal – se postarají o kvalitní svaření materiálu. Technologie obloukového sváření není nijak nová, v praxi se více používá někdy od začátku 20 století. Klíčovou komponentou pro sváření elektrickým obloukem je kromě obalované elektrody také elektrodová svářečka, který se stará o dodávku stejnosměrného proudu.

V praxi vypadá takové svařování tak, že v místě dotyku elektrody a svařovaného materiálu se zapálí elektrický oblouk, který elektrodu odtavuje a natavuje také kraje svařovaného materiálu. V místě svaru se vytvoří takzvaná svarová lázeň, do níž je z elektrody přidáván tavený materiál. Obal elektrody, který se také taví pak funguje jako ochrana svaru – vytváří potřebnou ochrannou atmosféru a také strusku. Tak svařované místo obaluje a umožńuje žádoucí pomalejší chladnutí svaru. Strusku je samozřejmě nutné po vychladnutí materiálu oklepat kladívkem. Pečlivé očištění svaru od strukcy je nutné hlavně v případě, že budete na svaru dále pracovat. Zatavená struska by totiž významně snížila jeho kvalitu a pevnost.

Podle druhu obalu se jednotlivé svářecí elektrody dělí na bazické, rutilové, celulozové a kyselé. Asi nejčastěji se v “domácím svařování” používají elektrody rutilové nebo rutilovo-celulózové, s nimiž se svařuje nejsnadněji. Bazické elektrody se používají pro vysoce pevné spoje, svařování s nimi je ale obtížnější. Celulózové a kyselé elektrody se pak využívají hlavně ve speciálních případech.

Sváření obloukem je dostupné, ale vyžaduje zručnost

Velkou výhodou svařování elektrickým obloukem je široká dostupnost technologie. Invertorové svářečky koupíte v celé řadě obchodů a jejich ceny začínají na několika tisícovkách. Běžně jsou dostupné také elektrody, které lze u této technologie počítat mezi spotřební zboží. Sváření elektrickým obloukem je tak dostupné i běžným kutilům, kteří svářečku využijí třeba jen několikrát za měsíc. Lze s takto svařovat jak uhlíkovou tak nerezovou ocel, různé slitiny ale také třeba hliník.

Navzdory dostupnosti technologie je ale nutné se sváření elektrickým obloukem naučit. Dobrá svářečka sice nabízí funkci pro snadné zapálení oblouku, i tak ale tato technologie svařování vyžaduje poměrně velkou zručnost. A tu nezískáte za jedno odpoledne. I u svařování platí totéž, co u ostatních řemesel – musíte si to prostě odpracovat. Dobré je také absolvovat svářečský kurz. Takzvané Úvodní zaškolení do svařování elektrickým obloukem není drahé a poskytne vám mnoho důležitých informací a praktických poznatků do začátku.

Pozor na příslušenství ke svářečkám

Samotná oblouková svářečka je na údržbu nenáročný přístroj. Daleko více pozornosti ale vyžadují elektrody. Jedná se o materiál, který si obvykle kupujete do zásoby, elektrody ale v žádném případě nesmějí navlhnout a je nutné je velmi pečlivě skladovat ve vytápěném a suchém prostoru.

Při svařování také nepodceňte ochranu. Bez kvalitní svářečské kukly to samozřejmě nejde, ale nezapomeňte také na vhodné oblečení a rukavice, protože pracujete s vysokými teplotami. Důležité jsou rovněž kvalitní kabely. Pokud uvažujete o koupi invertorové svářečky, podívejte se, zda jsou svářecí kabely už v ceně, nebo je nutné je dokoupit zvlášť.

Autor: Komerční sdělení