fbpx

Jak mám vybrat obraz do bytu?0

To, že první obraz na stěnu si pračlověk maloval už před nějakými 64 tisíci lety, nás vede k zamyšlení, proč jsou obrazy, kterými se obklopujeme, důležité. Určitě víte, jak je byt nebo dům neútulný bez obrazů, dalo by se říct, že je „nepodepsaný“ majitelem. Jaký druh obrazu a hlavně jaký motiv si mám na zeď pověsit?

Odpověď na tuhle otázku je i není jednoduchá. Záleží na vaší povaze, vkusu a celkové orientaci neboli to, k čemu tíhnete. Námětem pračlověka byli koně, bizoni, mamuti nebo sobi. Toto téma nám ukazuje, že pravěký člověk se také obklopoval malbami, které mu byly blízké, a to zcela zásadně. Šlo o jeho přežití. Lidé si volí takové obrazy na zeď, které vyvolávají nostalgii, vzpomínky, uklidňují či nabuzují. Často jsou tématem obrazů lidé – blízcí a milovaní či uctívaní. Tak tomu bylo v historii, před vznikem a rozmachem fotoaparátu. Určitě si vybavíme gigantické malby panovníků, šlechticů a představitelů slavných rodů.

Co si tedy mám do bytu či domu pověsit? Je nemožné zaručit, že v módě frčí grafiky koňů, a tak si tam pověsíte koně. Dnešní doba je tak pestrá v nabídce, že jen když zabloudíte na e-shop s doplňky, budete mít nepřeberný výběr. Nechte se unést svým pocitem a dejte na svůj dojem. Jednou z věcí je téma obrazu a druhou je zpracování. Chcete mít v bytě malbu nebo fotografii nebo snad plakáty? Nebo se chcete dívat na akt či zátiší nebo dáváte přednost avantgardní abstrakci? Máte rádi malbu na dřevo nebo plátno? V tom případě vám nezbývá nic jiného než si zakoupit originál…

Jenže jedna věc je styl domova a druh obrazu versus design. Každý designér vám řekne, že do určitého stylu domova, patří jiný typ obrazu. Tedy například, že do moderně pojatého interiéru nepatří těžké olejomalby anebo romanticky pojatého obýváku nepatří postmoderní postery. Proto i při výběru obrazů na stěnu berte v úvahu to, do jaké místnosti a do jakého stylu bydleníje chcete pověsit.

Říká se, že obrazy jsou oknem do duše a je to tak. Protože majitel domu si (většinou) na stěny v obýváku a v ložnici nepověsí to, co by se mu nelíbilo a musel se na to dívat s  odporem. Tato premisa platí vždy, výjimkou jsou pouze lidé, kteří se chtějí prezentovat a pochlubit se svými penězi. A pak je tu ještě možnost obyčejného lidského nevkusu a snahy být moderní…

Zdroj foto unsplash.com

Autor: Komerční sdělení