Kdo by si jen dokázal představit štědrovečerní večeři bez kapra. Mnozí z nás ale často bojují s tím, jak kapra správně zbavit šupin, případně i kůže, a samostatnou kapitolou je pak jeho porcování. Potřebujete v tomto směru také poradit? Pak si přečtěte náš článek. Navíc v něm najdete i jeden tradičně netradiční vánoční recept.

Jak kapra zbavit šupin
Pokud kapra zbavíte šupin krátce po jeho zabití, půjde to mnohem rychleji a lépe. Nejčastěji se používají následující dva způsoby:
- Podřezaní šupin – v tomto případě budete potřebovat trochu cviku. Vezměte si tenký ostrý nůž a šupiny i s pouzdry odřezejte od ocasu směrem k hlavě postupným odřezáním celého plátu tak, aby na kaprovi zůstala jen kůže. Na nůž moc netlačte, jen zlehka táhněte.
- Odstranění škrabkou nebo rukou – šupiny jednoduše oškrábete. Na kůži v tomto případě zůstane kůže i s pouzdry, a je také potřeba počítat s tím, že uděláte trochu víc nepořádku.
Ať budete šupiny odstraňovat tak, či tak, nezapomeňte si některé z nich schovat na Štědrý den pod talíř a do peněženky.
ReklamaJak kapra stáhnou z kůže
Někdo chce kapra s kůží, někdo bez ní. Pokud patříte k těm, kteří ji preferují odstranit, zbavte se kůže až u naporcovaných částí kapra. V takovém případě položíte porci na prkénko kůží dolů, naříznete ji a do nakrojené části zapíchnete vidličku. Tlačte ji palcem k podložce, aby moc neklouzala a vodorovně drženým nožem pak kůži seřízněte.
Proč je lepší kůži na kaprovi nechat? Jejím stažením se totiž ochuzujete o spoustu cenných látek a živin, což je opravdu škoda.

Jak kapra naporcovat
Nejprve z vykuchaného kapra odstraňte hlavu – řezem vedeným za skřelemi a prsními ploutvemi. Hlavu nevyhazujte, ale uvařte si z ní tradiční rybí polévku.
Poté kapra rozdělte podélným řezem na půlky nebo příčně na podkovy, zkrátka tak, jak to máte raději.
Jestli jste „porcovací mistr“, jděte raději cestou podkov, které jsou jednodušší a lze z nich lépe odstraňovat kosti. V tomto případě kapra rozdělte ostrým nožem na širší podkovy, přičemž se vyhněte místům se silnými kostmi ploutví a hřbetu. Z podkovy poté odřízněte ploutve i s kostmi. Následně odřízněte páteř – tak získáte 2 porce ryby. Jestli chcete kapra bez kostí, odstraňte i žebra a porci prořezejte pro rozrušení kůstek. A ořezky opět využijte pro přípravu rybí polévky.
Kapr na černo
Už vás nebaví kapr osmažený v trojobalu? Vyzkoušejte tradiční recept známý už od středověku – kapr na černo.
Co budete potřebovat:
- 2 lžíce másla
- 1 mrkev nastrouhanou
- 1 menší celer nastrouhaný
- 1 petržel nastrouhanou
- 1 cibuli nakrájenou nadrobno
- 2 lžíce cukru krupice
- Koření – 3 hřebíčky, špetku tymiánu, 10 kuliček pepře, 6 kuliček nového koření, 1 bobkový list
- 2 kolečka citronu i s kůrou
- 25 ml octa
- 4 lžíce povidel
- 100 g sušených nakrájených švestek
- 50 g mandlí nasekaných
- 50 g vlašských ořechů nasekaných
- 20 g rozinek
- 750 ml rybího vývaru nebo vody
- 6 porci osoleného kapra
- Perník na storuhání
Postup:
- Rozehřejte ve větším hrnci máslo a osmahněte na něm zeleninu a cibuli. Přidejte cukr a za stálého míchání nechejte zkaramelizovat. Přidejte koření, citron a minutu opékejte. Přilijte ocet a nechejte ho odpařit. Tento základ omáčky zalijte vývarem či vodou a 5 minut zvolna vařte.
- Do vařící omáčky přidejte kapra a duste ho asi 15 minut za občasného otáčení. Pak ho vyndejte a přimíchejte do omáčky povidla.
- Sušené ovoce, rozinky, mandle a ořechy vařte asi 5 minut ve vodě.
- Propasírujte omáčku a přidejte do ní povařené sušené ovoce i s tekutinou a zahustěte perníkem.
- Před podáváním kapra ohřejte v páře a přelijte ho teplou omáčkou. Jako přílohu volte houskový knedlík nebo noky.