fbpx

Partneři sekce

Jak funguje zelená elektřina a proč byste ji měli chtít?1

Zelená nebo ekologická elektřina je elektrická energie, která byla vyrobena výhradně z obnovitelných zdrojů – tedy ze solárních, větrných nebo vodních elektráren, případně díky využití energie z biomasy. Zelená elektřina umožňuje i běžným domácnostem využívat výhradně ekologické zdroje elektrické energie. Jak je to možné a jak to celé funguje?

Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů – zaručuje to společnost Operátor trhu s elektřinou, která má v Česku na starosti energetický trh. Foto: Pixabay.com

Elektrická energie se v Česku z velké části vyrábí v uhelných elektrárnách, které se velkou měrou podílí na produkci CO2, a tedy s velkou pravděpodobností také na oteplování zemského klimatu. Zároveň zde ale funguje celá řada výrobců elektřiny, kteří využívají obnovitelné a CO2 neutrální zdroje energie. Jedná se o vodní, solární nebo větrné elektrárny, bioplynové stanice a také různé energetické zdroje využívající spalování biomasy. I do Česka už proto dorazila nabídka takzvané zelené energie, kdy dodavatelé mohou ekologicky smýšlejícím zákazníkům nabídnout elektřinu vyrobenou výhradně v těchto ekologický šetrných zdrojích. Chcete v domácnosti používat výhradně elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů? Zelená elektřina je jedním z nejlepších řešení. Nabízí ji téměř všichni velcí dodavatelé a není o moc dražší.   

Jak to funguje? Ekonomicky

Otázka, která napadne asi každého zní: “Jak poznám, že mi ze zásuvky teče elektrický proud třeba z vodní nebo sluneční elektrárny?” Odpověď je přitom jednoduchá, nepoznáte, ale to vůbec nevadí. Proud elektronů z distribuční sítě do vašich spotřebičů je zkrátka jen jeden. Odlišení elektřiny podle původu neprobíhá na fyzikálním, ale na ekonomickém principu. Stačí totiž sledovat množství vyrobené a zákazníkům dodané elektřiny z obnovitelných zdrojů a toto množství nějak dokladovat.

Reklama

Zelená elektřina učet za energie o běžné domácnosti moc nenavýší. Je jen nepatrně dražší nebo cenově srovnatelná s běžnou elektřinou.

Odběr zelené elektřiny probíhá tak, že ji dodavatel od příslušných výrobců nakoupí a přesně stejné množství MWh pak poskytne koncovým spotřebitelům – tedy domácnostem. Na průběh všech transakcí dohlíží jako autorita Operátor trhu s elektřinou, společnost, která má v Česku dohled nad energetickým trhem. Ten poskytuje na zelenou elektřinu záruku původu a díky ní máte jistotu, že od dodavatele dostáváte opravdu jen elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů.

Zelená elektřina je dražší, ale jen nepatrně

Dodavatelé, kteří zelenou elektřinu nabízí, ji účtují různě, ale v praxi jde nejčastěji o malý příplatek na každou spotřebovanou MWh. Co je ale důležité, tento příplatek je menší, než by se mohlo na první pohled zdát. Někdy je dokonce zelená elektřina cenově srovnatelná nebo i trochu levnější než běžný proud. Domácnost si navíc obvykle může zvolit, jestli chce zelenou elektřinu vyrobenou ze slunce, větru, vody, nebo v bioplynových stanicích. Vždy je ale dobré si pohlídat, zda dodavatel poskytne zmíněnou záruku původu a jde opravdu o elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Proč využívat zelenou energii?

Spotřebou zelené energie podporujete domácí výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud je tedy pro vás jako zákazníka důležité ekologické hledisko energetiky a jste ochotni platit ročně za elektrickou energii zhruba o jednu maximálně dvě stovky navíc, zelená elektřina je pro vás vhodný produkt. Typicky může jít o domácnost s běžnou sazbou D02d, jejíž rozpočet zelená elektřina téměř nenavýší. V podstatě za ni zaplatíte navíc zhruba stejně, jako za dvě kávy v kavárně.

Naopak u míst s vyšší spotřebou, jako jsou větší rodinné domy, penziony, drobné dílny a další provozovny, se už hodí pečlivější zvážení. I tak ale zelená elektřina navýší roční náklady na elektřinu o cca 500 Kč.

Dodavatelé, kteří v Česku nabízí zelenou elektřinu

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi