fbpx

Jak funguje krbová vložka s výměníkem0

Uvažujete o výstavbě krbu nebo renovaci toho starého, který již zdobí váš domov a potřebovali byste ideálně vytopit celý dům nebo více místností? Krbová vložka s výměníkem je skvělé řešení. Teplovodní výměník totiž představuje dostupnou, ekologickou a univerzální alternativu k aktuálně velmi nechvalně známým elektrickým a plynovým kotlům. Pokud kotel nechcete nahradit zcela, mohou s krbovou vložkou také pracovat společně na tom, aby byl váš domov vždy v teple a pohodě i během těch nejchladnějších zimních dnů.rbu nebo renovaci toho starého, který již zdobí váš domov a potřebovali byste

Teplovodní výměník si zamilujete

Teplovodní výměník je skutečná vymoženost dnešních technologií, která krbu umožňuje předávat vašemu domovu více než pouze báječnou atmosféru, kterou vytváří tančící plameny za jeho sklem. Díky výměníku je totiž možné vytopit třeba celý dům nebo pouze dané místnosti, které si určíte. Je totiž možné napojit krbovou vložku s výměníkem na stávající otopnou soustavu, kterou doma již máte, tedy například radiátory nebo podlahové topení a můžete si rázem užívat toho nejpřirozenějšího tepla, které jako lidi známe. Krbová vložka s výměníkem je tak skvělým řešením, pokud chcete ušetřit nějakou tu korunu za předražené energie nebo zkrátka hledáte způsob vytápění na podzimní nebo jarní dny, kdy dny nejsou tak mrazivé, ale dům by bez topení rychle vychladl a nechce se vám používat kotel.

Jak funguje teplovodní výměník

Jak vlastně funguje takový výměník? Horko, které po zapálení ohně v krbu vzniká, předává energii vodě pomocí výměníku, který je v podstatě zabudovaný v krbové vložce. Tam se ohřívá na 70-80 °C a následně je rozváděna do vašeho otopného systému – většinou do radiátorů – nebo může být shromažďována v akumulační nádobě a později použita například k ohřevu užitkové vody. Krbová vložka s teplovodním výměníkem tak bez problému nahradí také bojlery. Výměník tak přináší spoustu výhod. Jde o velmi úsporný způsob vytápění, který se pyšní nízkými emisemi a nezanáší tak životní prostředí. Pro vytápění je používán obnovitelný zdroj energie, tedy dřevo, které si dlouhodobě udržuje jednu z nejnižších cen na trhu a investice do krbové vložky s výměníkem je tak schopna se vám vrátit již během první topné sezóny. Navíc díky vlastnostem vody, kdy voda má lepší tepelnou vodivost než vzduch, dokáže vložka s výměníkem rychleji vytopit váš dům. V neposlední řadě si pořizujete náhradu televize a místo, kolem kterého se sejde často celá rodina a kde stráví nádherné společné chvíle.

Na co si dát pozor při výběru

Co se týká designu krbové vložky, respektive krbu, meze se nekladou. Dnes je opravdu možné zasadit krb do jakékoli domácnosti, ať už vás to táhne více k tradičním podobám krbů v českých chatičkách či posledním trendům skandinávských srubů. U krbové vložky s výměníkem je obzvlášť důležité zvolit správný výkon, proto radíme obrátit se na odborníky, abyste měli jistotu, že krb funguje, jak má. Také není radno podceňovat bezpečnost. Krbová vložka s výměníkem musí obsahovat záruku, která zabrání přehřátí vody ve výměníku a zajistí bezpečnou cirkulaci vody v otopné soustavě v případě výpadku proudu. Takovou záruku představuje nejčastěji vychlazovací smyčka. Je také potřeba zohlednit, kde bude krb stát, aby byl dostatečně daleko od hořlavých materiálů. V neposlední řadě nepodceňujte ani pravidelnou údržbu a volbu správného dřeva. To by mělo být pouze řádně vyschlé o vlhkosti do 20 % a ideálně tvrdé jako buk, jasan či dub.

Autor: Komerční sdělení