fbpx

Jak efektivně zateplit0

Úspory energie hýbou světem. Rozhodli jste se snížit váš účet za vytápění a budete zateplovat? Proč se vyplatí zároveň se zateplením fasády vyměnit stará okna za nová? Jaká tepelná izolace je vhodná pro váš dům? Jsou lepší plastová, dřevěná nebo hliníková okna?

Zateplení domu je v dnešní době, kdy jdou ceny energií neustále nahoru, nutností. Teplo se ovšem neztrácí pouze fasádou domu, ale také okny, od nichž často nepříjemně „táhne“. Jsou to jednoduché počty – pokud zateplíte fasádu, ale zapomenete vyměnit stará okna za úsporná, zateplení nikdy nebude efektivní.

Zateplení domu: Proč zvolit odvětrávanou fasádu

Důležitou roli v efektivitě zateplení domu hraje tepelně-izolační materiál. Dnes je oblíbený polystyren (především kvůli nízké ceně). Zateplení domu neprodyšným polystyrenem vám ovšem nepřinese pouze úsporu energie, ale také zvýšení vlhkosti v domě, což velmi často vede ke vzniku plísní.

Existuje přitom elegantní a velmi účinné řešení – odvětrávaná fasáda. Jak již název napovídá, odvětrávaná fasáda umožňuje domu dýchat. Jak je to možné? Odvětrávaná fasáda se na dům zavěšuje pomocí speciální konstrukce tak, že mezi izolací a fasádou vznikne mezírka, která umožňuje proudění vzduchu. To znamená, že váš dům je zateplen, ale přesto může dýchat a nehrozí vznik plísní. Proto jsou odvětrávané fasády vhodné i pro starší domy, jež se velice často s vlhkostí potýkají.

Odvětrávaná fasáda od společnosti Novabrik je elegantním řešením zateplení domu
Odvětrávaná fasáda od společnosti Novabrik je elegantním řešením zateplení domu 

Výhodou odvětrávaných fasád je, že při jejich instalaci nepotřebujete žádnou maltu (vše probíhá suchou cestou) a nemusíte proto čekat na příznivé počasí. Navíc provětrávaná fasáda je odolná proti popraskání, je ekologická a plně recyklovatelná. Odvětrávaná fasáda je také naprosto bezúdržbová a je možné ji kdykoli rozebrat a postavit znovu, což oceníte především při rekonstrukcích. Výrobce odvětrávané fasády, společnost Novabrik, poskytuje záruku 50 let

Zateplení není bez výměny oken efektivní

Aby byla úspora energie efektivní, nestačí pouze zateplit fasádu domu. Drahé teplo se ztrácí i starými okny, proto je vhodné vyměnit je za nová a úsporná okna, a to současně se zateplením fasády. Nejenže dosáhnete vyšší úspory energie, ale realizací obou opatření najednou ušetříte čas i peníze.

Jaká okna ale vybrat? Mají být dřevěná, hliníková nebo plastová? Každý z uvedených materiálů má své výhody i nevýhody.

Plastová okna od společnosti Stavona jsou bezúdržbová a výborně izolují
Plastová okna od společnosti Stavona jsou bezúdržbová a výborně izolují

  • Dřevěná okna jsou sice klasikou a vypadají dobře, ale připravte se na to, že vyžadují pravidelnou údržbu rámu, která vyžaduje čas i peníze.
  • hliníkových oken naopak platí, že je pořídíte jednou a navždy. Z hlediska materiálu jde o ideální řešení. Nevýhodou je ovšem jejich cena.
  • Plastová okna jsou naopak cenově výhodná, mají výborné tepelně-izolační vlastnosti a jsou bezúdržbová. Navíc za příznivou cenu seženete plastová okna v různých dekorech. Pozor si ovšem dejte na levná plastová okna, která mohou vaši investici pěkně prodražit (následné opravy, odstraňování závad apod.)

Vyplatí se proto sáhnout po kvalitních plastových  a hliníkových oknech. K předním českým výrobcům oken s dvacetiletou tradicí na trhu patří společnost Stavona, jejíž výrobky splňují příslušné kvalitativní normy.

Autor: Komerční sdělení