fbpx

Za zbytky z kuchyně vás odmění vejci. Chov slepic je snadný, zkuste to0

Bloumáte po supermarketu a děsíte se cen za vajíčka, která ani nejsou z bio chovu? Taky se často zamýšlíte nad tím, jestli by nebylo výhodnější chovat vlastní slepice? Pokud toužíte po čerstvých domácích vejcích a máte doma volný prostor, pusťte se do toho. Slepice jsou poměrně nenáročná stvoření.

Pokud můžete, dopřejte slepicím velký výběh. Dokážou si totiž najít velkou část potravy samy a ušetříte za krmivo.

Někdo si pořizuje slepice z čistě ekonomických důvodů, pro jiné je to zábava. Slepice jsou většinou chovány pro produkci vajec, existují však i okrasná plemena. U obou druhů je péče velmi podobná a v zásadě se jejich potřeby příliš neliší. Mnoho lidí od nápadu chovat vlastní slepice upouští ve strachu, že je to příliš náročné. Jaká je tedy realita? Co všechno musíte o chovu slepic vědět?

Jak začít a kolik slepic si pořídit

Možná vám to bude připadat jako druhotný problém, ale v první řadě byste se měli ujistit, že vaši sousedi nebudou mít k tomu, že chováte slepice, závažné výhrady. Stejně tak si raději ověřte, zda v okolí není chov drobného zvířectva přímo zakázán.

Reklama

Slepice snese průměrně 1 vejce za 2 dny, za rok je to 180 až 300 vajec podle toho, o jaké plemeno se jedná. Od běžných plemen můžete tedy týdně očekávat 3 až 4 vejce, u nosných hybridních plemen je to potom až 6 vajíček. Zamyslete se nad tím, kolik jich denně či týdně spotřebujete, a uvědomte si, že v zimě bude vajec mnohem méně.

Slepice jsou společenská stvoření, proto si jich do začátku pořiďte alespoň 5. Pokud se váš chov časem rozroste, nebude od věcí si pořídit také kohouta, i když to není nutné. Slepice jsou s kohoutem spokojenější a nemají takovou tendenci se toulat daleko od kurníku.

Slepicevnouzi.cz – zahraňte slepici z velkochovu

Dobrou cestou, jak získat slepice, může být jejich záchrana z velkochovu. Velkochovatelé totiž slepičky vyřazují cca 18 měsících a vyřazené kusy pak ihned putují na jatka. Přitom taková slepice může ještě řadu let snášet vejce, byť ne tak často, jak to nelítostní velkoproducenti vajec vyžadují.

Na webu Slepicevnouzi.cz najdete pokyny, jak se k takovým slepičkám dostat (velkochovy občas pořádají výprodeje vyřazených kusů – jednu slepici tato pořídíte zhruba za 30 Kč).

Proč si pořídit slepici z velkochovu?

  • Zachráníte týrané zvíře před smrtí na jatkách.
  • Budete moci pozorovat, jak se ze zuboženého ptáka stává spokojený a užitečný tvor.
  • Vylepšíte si karmu. 🙂
  • Získáte levně dospělou slepici, byť bude chvíli trvat, než se dá dohromady a začne opět snášet.

Kam slepice umístit?

Od plánovaného počtu chovaných slepic se potom odvíjí požadovaná velikost výběhu, který by se měl nacházet v polostínu. V ideálním případě pod stromy, kam nemohou dravci.

Jedna slepice bude potřebovat přibližně 2 metry čtvereční. Samozřejmě je možné poskytnout jim naprosto volný výběh, ale počítejte s tím, že můžete o slepičky hezky rychle přijít. Také si uvědomte, že slepice za sebou nechávají nepříjemné stopy, které jistě nechcete mít roztroušené po celé zahradě a nalepené na botách.

Slepice jsou společenští ptáci, takže si jich pořiďte alespoň pět. Mít kohouta není podmínkou, ale jeho přítomnost hejnu prospívá. Slepice jsou klidnější a méně se toulají. Foto Pixabay.com

Váš chov se neobejde ani bez kurníku, kde se nacházejí snůšková hnízda. Kurník si můžete pořídit už hotový, nebo si jej při troše zručnosti postavit sami. Každopádně by měl být zateplený a chráněný před mrazy, v létě pak před vysokými teplotami. V kurníku musí být hřad – s několika úrovněmi bidýlek, na která si slepice v noci posedají podle hierarchie v hejnu.

Péče o slepičky

Co nemůžete v žádném případě opomenout, je samotná péče o slepice. Kuřice se prodávají za cenu kolem 130 až 200 Kč za kus. Krmení na jednu slepici potom stojí v průměru 1000 Kč ročně, ale v praxi často mnohem méně. Budete potřebovat směs určenou pro chovná plemena obsahující obilí, sójový šrot a další vhodné přísady, jako je vápník a další důležité živiny pomáhající slepicím rozmělnit krmivo. Postaru si ale vystačíte hlavně se pšenicí, obilnými vločkami, skořápkami a zbytky z kuchyně, na kterých si slepice pochutnají.

Pokud chcete, zkuste nějaké menší plemeno. Menší slepice toho méně sežere, ale vejce má stejně velká, jako běžné druhy. S chovem exotičtějších plemen ale raději počkejte, až se z vás stanou zkušenější chovatelé.

Slepice jsou považovány za vcelku nenáročná stvoření. Jediné, co potřebují, je krmivo, napájení a občasné vyčištění kurníku. Navíc, věřte tomu nebo ne, v některých návycích je můžete i vycvičit – pokud je například budete první týden zahánět se setměním do kurníku, docela snadno si zvyknou a vy se později nemusíte o jejich sladký spánek starat.

Naše tipy pro chov slepic:

  • Pouštějte slepice do zahrady. Nebojte se slepice pustit do zahrady – zbaví ji škůdců a pohnojí trusem. Pokud nechcete, aby vám kur rozhrabal některé záhony, ohraďte je králičím pletivem.
  • Zužitkujte zbytky z kuchyně. Slepice jsou skvělé na likvidaci kuchyňského odpadu. Sežerou vše od zbytků brambor, těstovin nebo rýže až pod drcené kosti. Nedávejte jim ale samozřejmě nic shnilého nebo plesnivého.
  • Postavte jim pěkný kurník – na internetu najdete celou řadů tipů a inspiračních fotek.
  • Pod hřad dejte slámu. Po čase z bude dobré hnojivo.
  • Pokud máte dostatečně velký pozemek, zkuste udělat mobilní výběh a ten pak přemísťovat. V trvalém výběhu slepice záhy zlikvidují všechny rostliny.
  • Mějte je rádi. Nejsou to možná nejchytřejší ptáci, ale i tak jde o velmi užitečné tvory.

Autor: Jana Poncarová