fbpx

Jaderná energie není na odpis. První malé reaktory by mohly být v provozu už koncem desetiletí0

Malé modulární jaderné reaktory (Small Modular Reactors – SMR), které jsou v současnosti velkým tématem jaderné energetiky, vyvíjí na celém světě řada firem a podle některých z nich je velice pravděpodobné, že první komerčně využívané SMR by mohly být v provozu už koncem tohoto desetiletí. Mezi zeměmi, které se na rozvoji této nové oblasti jaderné energetiky významně podílejí, je i Česko.

Vizualizace jaderné elektrárny s malými reaktory Nuscale. Obr: NuScale

Zatím nejblíže realizaci uvedeného cíle je americká společnost NuScale, která už v roce 2020 získala od americké jaderné regulační komise schválení návrhu malého modulárního reaktoru. Bylo to vůbec poprvé na světě, kdy odpovědné úřady schválily návrh SMR. Společnost vyvíjí tlakovodní reaktor o výkonu 77 MW a počítá s jeho nasazením ve třech variantách. Elektrárna VOYGR-4 bude mít čtyři moduly a výkon 308 MWe, šestimodulová VOYGR-6 má výkon 462 MWe a nejvýkonnější dvanáctimodulová VOYGR-12 se bude výkonem 924 MWe blížit klasickým současným blokům s jedním velkým reaktorem. Zahájení výroby se očekává ve druhé polovině roku 2023.

Bude stát malý reaktor také v Temelíně?

S komerčním nasazením modulárních reaktorů NuScale počítá v Portlandu v Oregonu v rámci projektu Utah Associated Municipal Power Systems. Projekt podpořila americká federální vláda grantem ve výši 1,3 miliardy USD. Půjde o variantu VOYGR-6, první modul má být spuštěn v roce 2029 a dalších pět do konce roku 2030.

Reklama

Na vývoji i výrobě SMR spolupracuje NuScale s korejskou skupinou Doosan, která už v lednu roku 2021 dokončila revize napájecího modulu NuScale a nyní pracuje na vývoji prototypů komponent.

Vizualizace SMR společnosti Rolls Royce. Obr.: Rolls Royce

Už v roce 2019 uzavřela s NuScale dohodu o partnerství také energetická společnost ČEZ, která letos na jaře oznámila, že pro budoucí instalaci SMR vyčlenila prostor v areálu Jaderné elektrárny Temelín. Prostřednictvím dceřiné společnosti ÚJV Řež malé modulární reaktory vyvíjí i ČEZ. V pokročilém stádiu výzkumu je například projekt HeFASTo nebo projekt Energywell.

Se SMR počítá také Polsko

Kromě partnerství s NuScale má ČEZ uzavřené dohody o spolupráci v oblasti SMR také se společným americko-japonským podnikem General Electric Hitachi, s britským Rolls Royce, francouzskou EdF, jihokorejskou KHNP a americkou firmou společností Holtec International, která je výrobcem a dodavatelem zařízení a systémů pro energetický průmysl se zaměřením na komponenty jaderných reaktorů a zařízení pro manipulaci s použitým jaderným palivem.

Britská strojírenská společnost Rolls Royce chce první malý modulární jaderný reaktor spustit v roce 2029. Nedávno zahájila u národního jaderného regulátora schvalovací proces, který chce dokončit v polovině roku 2024. Britská vláda plánuje v příštích letech instalovat 16 GW jaderné kapacity, čímž ztrojnásobí svou současnou jadernou výrobu v zemi.

První český SMR reaktor by mohl pracovat v Temelíně. Polsko jich chce mít časem deset.

Pozadu nezůstává ani jaderný gigant, francouzská energetická společnost EdF. Projekt Nuward SMR by ve dvou reaktorech generoval 340 MW. Letos v únoru francouzská vláda oznámila, že Nuward SMR bude součástí francouzského jaderného plánu, což umožní podporu SMR ve výši 1,1 miliardy USD. Prototyp by měl být hotový do roku 2030, do roku 2050 chce Francie dosáhnout 25 GW nové jaderné energie.

Několik modulárních projektů vyvíjí také společný podnik GE Hitachi Nuclear Energy. V prosinci roku 2021 oznámil dohodu s Ontario Power Generation o instalaci prvního kanadského modulárního reaktoru v jaderné elektrárně Darlington, kde by zařízení BWRX-300 s kapacitou 300 MW fungovalo jako pátý blok. Společnost GE HNE nedávno oznámila také dohodu na vývoji 10 malých reaktorů v Polsku, kde by je provozovala polská společnost Synthos Green Energy.

Také NuScale už oznámila jeden konkrétní projekt v Evropě. Ve spolupráci s rumunskou energetickou společností Nuclearelectrica chce postavit SMR v areálu tepelné elektrárny Doicești asi 50 kilometrů severozápadně od Bukurešti. Mezinárodní agentura pro atomovou energii eviduje i další čtyři projekty SMR v areálech stávajících jaderných elektráren v Argentině, Číně a Rusku.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi