fbpx

Inspirace pro příležitostné nomády: Pojízdný minidům na kolech0

Na první pohled vypadá jako malá chalupa na čtyřech kolech. Tento rekreační minidomek s možností občasného převozu je oděný do opáleného dřeva a nabízí téměř 36 m2 interiéru z javorového dřeva. Vyspí se v něm osm lidí, kteří zde mají všechno, co by jim nabídl vybavený obytný dům.

Escape One XL nabízí vnitřní prostory o rozloze 36 m2, s výškou stropu 3,4 metry v centrální kuchyňské části. Tento rekreační objekt spojuje pohodlí a moderní styl bytu s mobilitou karavanu. Na každém konci minidomu jsou dvě lůžka a strop ve výšce 1,5 metru. Obě spací části propojuje tenká polička vedoucí nad předními dveřmi.

Reklama

Na jeden set lůžek vede schodiště, na druhé se člověk dostane po žebříku umístěném vedle dveří do koupelny. Úložný prostor je zabudován do zmíněného schodiště, takže se tím maximalizuje využitelná volná plocha. Koupelna je vybavena vanou se sprchou, pračkou se sušičkou a splachovacím záchodem. V kuchyně je běžná kuchyňská linka, sporák s digestoří a mikrovlnná trouba.

Opálená fasáda

Díky velkým oknům je zde dostatek denního světla. K základní výbavě minidomu si pak můžete přidat doplňky jako například francouzské dveře, vestavěné postele, ploché televizory, zásuvky USB a venkovní sprchu. Desky dřevěného obložení jsou opáleny japonskou technikou Shou Sugi Ban. Jedná se o metodu zuhelnatění dřeva, která zajistí jeho trvanlivost.

Poptávka po podobných „malých domácnostech“ je roste především ve Spojených státech. V posledních letech nabírá koncept minidomů stále více na popularitě a majitelé domů hledají způsoby, jak ušetřit peníze a žít jednoduše. Jelikož je tento minidům klasifikován jako rekreační vozidlo, nepodléhá žádnému místnímu ustanovení ani se na něj neplatí daň z nemovitosti. Počáteční cena jednoho Escape One XL bez speciálních doplňků je 69 800 amerických dolarů (v přepočtu asi 1 450 000 korun).

Foto: Steve Niedorf a ESCAPE RV

Autor: Redakce Nazeleno.cz