fbpx

I v dílně je možné šetřit na energiích0

V době, kdy ceny energií rostou závratným tempem, se slovo „úspory“ skloňuje ve všech pádech. Šetřit se snaží domácnosti, stejně jako velké i malé firmy. V neposlední řadě se snaha o snížení nákladů na energie týká i kutilů, kteří rádi tráví maximum času ve svých dílnách. Je však vůbec možné šetřit i tam?

Nenasytná dílna

Dílna, a platí to o těch kutilských, poloprofesionálních i vyloženě profesionálních, je na spotřebu elektrické energie obecně poměrně náročná. Velkými „žrouty“ energie bývají logicky především elektrické nástroje. Podle typu dílny se může jednat o malé elektrické vrtačky, stejně jako o špičkové pásové pily a další velké komplety.

Je jasné, že nástrojům elektrickou energii dodat zkrátka musíme, alternativou je potom už jen ruční pohon (u některých možná ještě benzín či nafta). Bývá ale rozdíl, zda používáte staré nástroje, jejichž výrobci si se spotřebou hlavu příliš nelámali, anebo nástroje novější a často i úspornější.

Je také na místě se při práci zamyslet na tím, zda používáme nástroj, který je v daný okamžik tím nejvhodnějším. Potřebujeme-li provést rovný řez na malém prkénku, možná není třeba startovat hned velkou stolní pilu, ale vystačíme si s menším nástrojem. Správná volba pracovního prostředku se pak samozřejmě projeví i na spotřebě.

Je zřejmé, že porovnávat např. výkonné a bezrázové šroubové kompresory s klasickými pístovými asi nebudeme dělat na základě spotřeby ale na základě toho, jaké funkce opravdu potřebujeme. U některých jiných, méně specifických a menších nástrojů se ale vyplatí dívat se na spotřebu jako na jeden z parametrů důležitých pro výběr.

Pracovní prostředí v dílně

Pracovní nástroje však nejsou jediným zdrojem spotřeby elektrické energie v dílnách. Ty bývají v objektech často umisťovány v prostorách, které zrovna nevynikají tepelným komfortem ani jinými vymoženostmi běžnými v prostorách určených pro bydlení.

Lidé pak často nedostatek komfortu dohánějí nejrůznějšími elektrickými přímotopy a teplomety, což se na spotřebě elektřiny nevyhnutelně projeví. Podobné je to s osvětlením. Zatímco v bytech máme často úsporné žárovky a další prvky šetřící elektřinu, v dílnách to tak často není. Možná je období drahých energií tou vhodnou dobou, kdy bychom měli zauvažovat o změnách i v tomto směru, dopřát dílně trochu více pozornosti a posunout jí na vyšší (a úspornější) úroveň.

Zdroj obrázku: Pirat Pirat / Shutterstock.com

Autor: Komerční sdělení