fbpx

Hostětín si vybral i princ Charles0

TISKOVÁ ZPRÁVA

Hostětín je malá obec v Bílých Karpatech. Svým významem pro udržitelný rozvoj je však natolik jedinečná, že ji při své návštěvě České republiky zahrne do svého programu i britský následník trůnu, princ Charles. Prohlédne si místní ekologické projekty, přehlídku tradičních bělokarpatských výrobků, setká se s obyvateli Hostětína a bude diskutovat se zástupci obce, Ekologického institutu Veronica a dalších neziskových organizací, které se na hostětínských projektech podílejí.

Od poloviny devadesátých let se v obci Hostětín soustřeďují projekty zabývající se využitím místních zdrojů, úsporami a obnovitelnými zdroji energie (především sluncem a biomasou) i technologiemi šetrnými k životnímu prostředí. Obec je centrálně vytápěna biomasou, odpadní vodu čistí rostliny v kořenové čistírně, elektřinu vyrábí dvě fotovoltaické elektrárny, nechybí ani energeticky úsporné veřejné osvětlení. Kromě toho v obci stojí pasivní dům Centra Veronica, moštárna s BIO-produkcí, historická sušírna ovoce a občané využívají solárního ohřevu vody. Za svůj přínos k ochraně životního prostředí obdržel Hostětín národní cenu v prestižní mezinárodní soutěži Energy Globe 2007, Českou sluneční cenu 2009 a řadu dalších ocenění.

Reklama

Princ Charles se osobně zajímá o udržitelný rozvoj, proto se na jeho návštěvu velmi těšíme. Jsme rádi, že mu můžeme představit naše úspěchy a získat jeho názor,“ říká starosta obce Robert Janota. „Ojedinělost Hostětína v rámci České republiky spočívá v jeho komplexnosti – v žádné jiné obci nenajdete na tak malém prostoru tolik fungujících prvků ekologické obecní a podnikatelské infrastruktury,“ doplňuje ředitelka Ekologického institutu, Yvonna Gaillyová.

Hostětín má za sebou 15 let unikátní spolupráce zastupitelstva s Ekologickým institutem Veronica a dalšími neziskovkami, které do obce pomohly přinést inspiraci, zdroje a nakonec i pracovní příležitosti. Mám radost, že se do ekologických projektů i do společenského života obce zapojuje čím dál víc občanů. Návštěva prince je i oceněním jejich práce,“ uvádí Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství a předseda správní rady Nadace Veronica. Britská velvyslankyně v Praze Sian MacLeod k návštěvě říká: „Hostětín je skvělým příkladem udržitelného rozvoje v praxi. Jsem ráda, že se o projektech, které fungují v Hostětíně, dozvědí další města a vesnice.“

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz