Ekologicky šetrné dopravní prostředky na elektřinu lze s trochou zručnosti vyrobit i doma. Dokladem jsou projekty nadšence do alternativních pohonů Jaromíra Märze. Ten si doma postavil elektromobil a elektrokoloběžku a s těmito projekty se účastní soutěže E.ON Energy Globe.
Výrobě ekologicky šetrných dopravních prostředků a jiných úsporných zařízení věnuje Jaromír März všechen svůj volný čas. Výsledkem jeho úsilím jsou skutečně funkční dopravní prostředky poháněné elektřinou. „Solární auto jsem stavěl zhruba dva měsíce, ale předcházela tomu pečlivá příprava, hlavně návrh konstrukce a vyhledávání komponentů na internetových obchodech za dobrou cenu. Automobil může jet rychlostí až 12 kilometrů za hodinu, za slunečného dne od dopoledne až do večerních hodin bez nutnosti nabíjet akumulátory,“ říká o jednom ze svých výrobků Jaromír März.
ReklamaDetail akumulátoru v solárním elektromobilu. Foto E.ON
Elektromobil svépomocí za 20 tisíc korun
Náklady na výrobu Jaromírova solárního automobilu se pohybovaly kolem 20 tisíc korun, díky solárnímu pohonu ale jeho auto jezdí většinu času zadarmo. Druhým výrobkem kutila ze Šumavy je elektrokoloběžka, kterou využívá především jako úsporný dopravní prostředek na kratší vzdálenosti. Sestrojil ji za 17 tisíc korun, s nabíjením elektrokoloběžky ze sítě pak stojí stokilometrová projížďka asi 8 korun.
Výrobky Jaromíra Märze umožňují ekologicky šetrný a zároveň ekonomicky úsporný způsob dopravy. Co je však důležitější, díky návodům a tipům, které Jaromír März neúnavně publikuje na internetu, se o stavbu podobných dopravních prostředků může pokusit každý zručnější zájemce.
Svépomocí postavená elektrokoloběžka. Foto E.ON
Spolu s Jaromírem Märzem se soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Kutil účastní i Jiří Toman Projekt pana Tomana pracuje s mládeží – jedná se o soutěž, v níž vlastnoručně vyrábí pojízdné hračky – konkrétně auta na gumičku a parní či Stirlingův motor. Vynálezy později soutěžící prezentují na závodech v Národním technickém muzeu, kde spolu s ostatními porovnávají vlastnosti svých výrobků.
„Jedná se o tři samostatné soutěže, kterých se můžou zúčastnit různé věkové kategorie. Auta na gumičku vyrábí děti ze základních škol, parní a Stirlingovy motory sestrojují středoškoláci. Od letošního roku mohou v nové kategorii soutěžit i další kutilové, třeba vysokoškolák, nebo děda technik s vnukem. Vyhrát mohou většinou kutilské nářadí, ale i let v trenažéru Boeingu 737,“ popisuje soutěž Jiří Toman.
Dílna Jiřího Tomana v NTK. Foto E.ON
Jeden z kutilů zvítězí v soutěži E.ON Energy Globe
Oba projekty se utkají v kategorii v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Kutil. „Na obou soutěžících nás zaujaly nejen jejich projekty, ale také to, že své znalosti aktivně předávají ostatním lidem, ať už jde o žáky či studenty, nebo zájemce o alternativní dopravu,“ říká Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON, která soutěž Energy Globe v České republice organizuje. Dostupné videonávody a soutěž pro děti i dospělé mohou oslovit širokou veřejnost. A právě veřejnost, včetně vás, může v hlasování jednoho z kutilů podpořit.
Hlasování probíhá do 30. září 2016 na www.ekologickyoskar.cz/hlasovani/.