fbpx

I v létě hrozí splíny deprese. Co proti nim dělat?0

Psychologové i psychiatři hlásí plno, roste prý také spotřeba antidepresiv. Lidé často nemají nejlepší náladu, což se vzhledem k pandemii asi není co divit. S drobným letním splínem ale mohou pomoci bylinky. Zkuste nahradit kávu čajem z bazalky posvátné – Tulsi.   

Tulsi
Listy Tulsi – bazalky posvátné – se od běžně známé bazalky pravé trochu liší. Foto: Pixabay.com

Tulsi, neboli bazalka posvátná, pochází z Indie, kde se pro své mnohostranné účinky pěstuje už tisíce let. Proč je tato bylinka považována za posvátnou a s čím vám může pomoci?  

Podle východní přírodní medicíny je tato rostlina převtělením bohyně Lakšmí, která je patronkou prosperity, štěstí a dlouhověkosti. Ajudrvéda považuje Tulsi za bylinu určenou k očistě těla. Ať už jí náboženství přiřazuje jakýkoli původ, Tulsi je obecně uznávána jako posilující bylina, která zvyšuje vitalitu, odbourává stres a posiluje obranyschopnost organismu. V thajské kuchyni se používá jako koření do salátů, omáček a masových jídel. Využití má také v parfumérii.

Reklama

Ideálně byste měli vypít jeden až dva šálky čaje z Tulsi denně.

Bazalku posvátnou nezaměňujte s obvyklejší bazalkou pravou. Je to sice stejný druh ale jiný rod. Tulsi voní i chutná trochu jinak – více bylinkově a exoticky. Do nakládaného hermelínu bych ji asi nedala, naopak čaj je z ní výborný.  

Tulsi můžete i pěstovat 

Tulsi běžně zakoupíte v obchodě se zdravou výživou. Hodně populární jsou kombinace Tulsi s dalšími ajurvédskými bylinami například se známým adaptogenem Brahmi (Bacopa monnieri). Bazalku posvátnou je ale možné pěstovat i doma. Pěstování tulsi není složité. Obvykle se pěstuje jako jednoletka v květináči nebo truhlíku. Semena bazalky posvátné běžně koupíte ve specializovaných obchodech či e-shopech.

Keřová forma bazalky posvátné. Foto Madanpiyush, Wikipedia.org

Čaj, který léčí  

Chutný čaj s typickou nezaměnitelnou chutí se doporučuje jako prevence, životabudič i jako první pomoc při nachlazení. Ideálně byste měli vypít jeden až dva šálky denně. Pokud nepatříte k milovníkům čaje, můžete Tulsi užívat jako doplněk stravy v tobolce. Tulsi se používá se k léčbě zažívacího ústrojí, nechutenství, anémii, astmatu, neplodnosti, zánětech ledvin a zánětech močového měchýře. Prokázána byla i určitá účinnost při léčení rakoviny. Tím výčet léčebných vlastností nekončí, na co všechno je podle výzkumů účinná? 

  • Působí antidepresivně – snižuje psychologické účinky stresu a pomáhá vypořádat se s psychicky náročnými situacemi, uklidňuje mysl, posiluje životní energii a spokojenost 
  • Podporuje energii a výkon – zlepšuje výdrž a vytrvalost, zvyšuje sílu 
  • Zpomaluje stárnutí – pomáhá udržet si mladistvý elán a paměť, neutralizuje nebezpečné biochemické látky, které přispívají k předčasnému stárnutí 
  • Antioxidant – poskytuje ochranu při vychytávání volných radikálů
  • protizánětlivý a analgetický účinek srovnatelný s léky jako jsou ibuprofen nebo aspirin 
  • Posiluje imunitu – vyrovnává histamin, snižuje negativní reakce imunitního systému
  • Posiluje trávení – snižuje nevolnost, zvracení a křeče v břiše, snižuje pálení žáhy
  • Působí proti artritidě a revmatismu, snižuje svalové křeče 
  • Chrání srdce a cévní systém 

Jak vidíte, výčet pozitivních účinků Tulsi na tělo i mysl je opravdu široký. Některé studie dokonce prokázaly, že má srovnatelné účinky jako diazepam nebo antidepresiva – po 6týdenním užívání došlo u účastníků výzkumu k redukci stresu a napětí. Možná právě proto je bylina označována za tekutou jógu. Pokud se cítíte vyčerpaní a bez energie, dopřejte si očistnou čajovou kúru a dejte nám vědět, jaký měla královna bylinek účinek na vás!

Další zázračné bylinky na Nazeleno.cz

Autor: Helena Ježková