Psychologové i psychiatři hlásí plno, roste prý také spotřeba antidepresiv. Lidé často nemají nejlepší náladu, což se vzhledem k pandemii asi není co divit. S drobným letním splínem ale mohou pomoci bylinky. Zkuste nahradit kávu čajem z bazalky posvátné – Tulsi.

Tulsi, neboli bazalka posvátná, pochází z Indie, kde se pro své mnohostranné účinky pěstuje už tisíce let. Proč je tato bylinka považována za posvátnou a s čím vám může pomoci?
Podle východní přírodní medicíny je tato rostlina převtělením bohyně Lakšmí, která je patronkou prosperity, štěstí a dlouhověkosti. Ajudrvéda považuje Tulsi za bylinu určenou k očistě těla. Ať už jí náboženství přiřazuje jakýkoli původ, Tulsi je obecně uznávána jako posilující bylina, která zvyšuje vitalitu, odbourává stres a posiluje obranyschopnost organismu. V thajské kuchyni se používá jako koření do salátů, omáček a masových jídel. Využití má také v parfumérii.
ReklamaBazalku posvátnou nezaměňujte s obvyklejší bazalkou pravou. Je to sice stejný druh ale jiný rod. Tulsi voní i chutná trochu jinak – více bylinkově a exoticky. Do nakládaného hermelínu bych ji asi nedala, naopak čaj je z ní výborný.
Tulsi můžete i pěstovat
Tulsi běžně zakoupíte v obchodě se zdravou výživou. Hodně populární jsou kombinace Tulsi s dalšími ajurvédskými bylinami například se známým adaptogenem Brahmi (Bacopa monnieri). Bazalku posvátnou je ale možné pěstovat i doma. Pěstování tulsi není složité. Obvykle se pěstuje jako jednoletka v květináči nebo truhlíku. Semena bazalky posvátné běžně koupíte ve specializovaných obchodech či e-shopech.

Čaj, který léčí
Chutný čaj s typickou nezaměnitelnou chutí se doporučuje jako prevence, životabudič i jako první pomoc při nachlazení. Ideálně byste měli vypít jeden až dva šálky denně. Pokud nepatříte k milovníkům čaje, můžete Tulsi užívat jako doplněk stravy v tobolce. Tulsi se používá se k léčbě zažívacího ústrojí, nechutenství, anémii, astmatu, neplodnosti, zánětech ledvin a zánětech močového měchýře. Prokázána byla i určitá účinnost při léčení rakoviny. Tím výčet léčebných vlastností nekončí, na co všechno je podle výzkumů účinná?
- Působí antidepresivně – snižuje psychologické účinky stresu a pomáhá vypořádat se s psychicky náročnými situacemi, uklidňuje mysl, posiluje životní energii a spokojenost
- Podporuje energii a výkon – zlepšuje výdrž a vytrvalost, zvyšuje sílu
- Zpomaluje stárnutí – pomáhá udržet si mladistvý elán a paměť, neutralizuje nebezpečné biochemické látky, které přispívají k předčasnému stárnutí
- Antioxidant – poskytuje ochranu při vychytávání volných radikálů
- Má protizánětlivý a analgetický účinek srovnatelný s léky jako jsou ibuprofen nebo aspirin
- Posiluje imunitu – vyrovnává histamin, snižuje negativní reakce imunitního systému
- Posiluje trávení – snižuje nevolnost, zvracení a křeče v břiše, snižuje pálení žáhy
- Působí proti artritidě a revmatismu, snižuje svalové křeče
- Chrání srdce a cévní systém
Jak vidíte, výčet pozitivních účinků Tulsi na tělo i mysl je opravdu široký. Některé studie dokonce prokázaly, že má srovnatelné účinky jako diazepam nebo antidepresiva – po 6týdenním užívání došlo u účastníků výzkumu k redukci stresu a napětí. Možná právě proto je bylina označována za tekutou jógu. Pokud se cítíte vyčerpaní a bez energie, dopřejte si očistnou čajovou kúru a dejte nám vědět, jaký měla královna bylinek účinek na vás!