fbpx

Tulsi – zázračná bylinka na deprese a splíny0

Psychologové i psychiatři hlásí plno, roste prý také spotřeba antidepresiv. Pokud se necítíte dobře, zkuste Tulsi, ajurvédskou bylinku proti depresím. Odbornou péči vám nejspíš nenahradí, ale příznaky lehčí deprese může zmírnit.   

Tulsi, neboli bazalka posvátná, pochází z Indie, kde se pro své mnohostranné účinky pěstuje už tisíce let. Proč je tato bylinka považována za posvátnou a s čím vám může pomoci? Obr. DALL-E AI

Tulsi, neboli bazalka posvátná, pochází z Indie, kde se pro své mnohostranné účinky pěstuje už tisíce let. Proč je tato bylinka považována za posvátnou a s čím vám může pomoci?  

Podle východní přírodní medicíny je tato rostlina převtělením bohyně Lakšmí, která je patronkou prosperity, štěstí a dlouhověkosti. Ajudrvéda považuje Tulsi za bylinu určenou k očistě těla. Ať už jí náboženství přiřazuje jakýkoli původ, Tulsi je obecně uznávána jako posilující bylina, která zvyšuje vitalitu, odbourává stres a posiluje obranyschopnost organismu. V thajské kuchyni se používá jako koření do salátů, omáček a masových jídel. Využití má také v parfumérii.

Reklama

Ideálně byste měli vypít jeden až dva šálky čaje z Tulsi denně.

Bazalku posvátnou nezaměňujte s obvyklejší bazalkou pravou. Je to sice stejný druh ale jiný rod. Tulsi voní i chutná trochu jinak – více bylinkově a exoticky. Do nakládaného hermelínu bych ji asi nedala, naopak čaj je z ní výborný.  

Tulsi
Listy Tulsi – bazalky posvátné – se od běžně známé bazalky pravé trochu liší. Foto: Pixabay.com

Tulsi můžete i pěstovat 

Tulsi běžně zakoupíte v obchodě se zdravou výživou. Hodně populární jsou kombinace Tulsi s dalšími ajurvédskými bylinami například se známým adaptogenem Brahmi (Bacopa monnieri). Bazalku posvátnou je ale možné pěstovat i doma. Pěstování tulsi není složité. Obvykle se pěstuje jako jednoletka v květináči nebo truhlíku. Semena bazalky posvátné běžně koupíte ve specializovaných obchodech či e-shopech.

Keřová forma bazalky posvátné. Foto Madanpiyush, Wikipedia.org

Čaj, který léčí  

Chutný čaj s typickou nezaměnitelnou chutí se doporučuje jako prevence, životabudič i jako první pomoc při nachlazení. Ideálně byste měli vypít jeden až dva šálky denně. Pokud nepatříte k milovníkům čaje, můžete Tulsi užívat jako doplněk stravy v tobolce. Tulsi se používá se k léčbě zažívacího ústrojí, nechutenství, anémii, astmatu, neplodnosti, zánětech ledvin a zánětech močového měchýře. Prokázána byla i určitá účinnost při léčení rakoviny. Tím výčet léčebných vlastností nekončí, na co všechno je podle výzkumů účinná? 

  • Působí antidepresivně – snižuje psychologické účinky stresu a pomáhá vypořádat se s psychicky náročnými situacemi, uklidňuje mysl, posiluje životní energii a spokojenost 
  • Podporuje energii a výkon – zlepšuje výdrž a vytrvalost, zvyšuje sílu 
  • Zpomaluje stárnutí – pomáhá udržet si mladistvý elán a paměť, neutralizuje nebezpečné biochemické látky, které přispívají k předčasnému stárnutí 
  • Antioxidant – poskytuje ochranu při vychytávání volných radikálů
  • protizánětlivý a analgetický účinek srovnatelný s léky jako jsou ibuprofen nebo aspirin 
  • Posiluje imunitu – vyrovnává histamin, snižuje negativní reakce imunitního systému
  • Posiluje trávení – snižuje nevolnost, zvracení a křeče v břiše, snižuje pálení žáhy
  • Působí proti artritidě a revmatismu, snižuje svalové křeče 
  • Chrání srdce a cévní systém 

Jak vidíte, výčet pozitivních účinků Tulsi na tělo i mysl je opravdu široký. Některé studie dokonce prokázaly, že má srovnatelné účinky jako diazepam nebo antidepresiva – po 6týdenním užívání došlo u účastníků výzkumu k redukci stresu a napětí. Možná právě proto je bylina označována za tekutou jógu. Pokud se cítíte vyčerpaní a bez energie, dopřejte si očistnou čajovou kúru a dejte nám vědět, jaký měla královna bylinek účinek na vás!

Další zázračné bylinky na Nazeleno.cz

Autor: Redakce Nazeleno.cz