fbpx

Grilovací sezóna začíná: Jak vybrat zahradní krb?0

Kdo by neměl rád grilování spojené s posezením s přáteli? Grilovací sezóna se kvapem blíží a hodí se proto uvažovat o pořízení kvalitního zahradního grilu. Jaké zahradní krby jsou na trhu k dostání a jak vybrat ten správný?

Zimní topná sezóna už podle kalendáře skončila, ale studená rána a večery nás nutí stále přitápět alespoň v hlavní obytné místnosti. K tomu jsou nejvhodnější kamna a krby. Někteří moji nezasvěcení a vtipní přátelé si mě dobírají, co vlastně v létě dělají prodejci kamen, krbů a vytápění, když není důvod něco takového kupovat. Stejně „vtipně“ jim odpovídám, že odjíždějí k moři na pláž užívat si zaslouženého odpočinku.

„Ceny dobrých zahradních krbů začínají cca na cenové úrovni 9 000 Kč.“

Samozřejmě bych jim měl vysvětlit, že toto období je ideální příležitostí pro pořizování nových a výměnu starých topných zdrojů. Rekonstrukce, instalace kamen, krbových vložek, obestaveb, rozvodů teplého vzduchu, kotlů, montáž solárních panelů atd.

Jak vybrat zahradní gril?

Čas ale rychle běží a od května již bude vše směřovat k létu. Většina z nás má léto spojeno s posezením s přáteli u zahradního grilu s dobrým jídlem a pitím. Zavedené firmy, zabývající se kamny a krby, nabízí zahradní krby a tomu odpovídá i stále se rozšiřující nabídka těchto výrobků na trhu. Ceny dobrých zahradních krbů začínají cca na cenové úrovni 9 000 Kč (např. od firmy Norman). Jejich výhodou je jednoduchá montáž (u většiny typů bez malty a speciálního nářadí), není třeba speciální připojení, stačí jednoduše postavit a grilovat.

Nabídka zahradních krbů pro grilování se neustále rozšiřuje
Nabídka zahradních krbů pro grilování se neustále rozšiřuje

Palivo pro grilování lze použít nejen dřevěné uhlí či brikety, ale také dřevo, u kterého nehraje takovou roli vlhkost jako u normálních krbů a kamen. Běžný je spodní přívod vzduchu do topeniště umožňující snadné podpálení a dokonalé hoření. Dobré krby mají vyzdívky a před ohništěm jsou osazeny mrazuvzdornou dlažbou nebo žulovou deskou a snadno se čistí a udržují.

Vybírat můžete z mnoha tvarů a různých provedení povrchů:

  • vymývaný beton -stálobarevné, odolné proti UV záření, snadná údržba a vysoká pevnost,
  • otryskávaný – náročnější na údržbu, ale působí přirozeným dojmem přírodního kamene.
  • omítaný – bílá strukturální omítka, kterou můžete dotvořit např. fasádní barvou podle vlastních představ.

Nezbytné příslušenství k zahradnímu grilu

U některých sestav lze vybírat mezi měděnou, ocelovou nebo nerezovou střechou. Protože jsou tyto střechy vystaveny venkovním povětrnostním vlivům, je důležitá jejich vhodná údržba a ochrana – ochranný vak, který je možný objednat u specializovaných prodejců (jako je i ENBRA TOP s.r.o.).

K dostání jsou i zahradní krby s neotřelým designem
K dostání jsou i zahradní krby s neotřelým designem

U některých typů zahradních krbů pak existují i varianty s douzovací nástavbou sloužící k douzení klobásků či masa. Výška krbu s takovouto udírnou je pak o něco větší než u těch se standardní střechou. Zavedení výrobci (jako např. Norman s.r.o.) na zakázku vyrábějí i celé rohové sestavy a nestandardní provedení zahradních krbů. Samozřejmostí je pak nabídka celé řady doplňků a příslušenství. Rošty, grilovaní jehly, koše na dřevěné uhlí, odkládací stolky a talíře, komínové nástavce, motory na grilování, nářadí atd.

Rozhodně je z čeho vybírat a i na jaře nebo v létě stojí za to navštívit naše prodejny ENBRA TOP s.r.o. v Brně a Plzni nebo webové stránky http://www.enbra.cz.

Autorem článku je Jiří Pachl, vedoucí prodejny kamen, krbů a topení v Plzni

Autor: Komerční sdělení