fbpx

Google „ničí“ planetu, dýchání taky! (glosa)0

Emise CO2 hýbou světem a podle mínění mnohých vedou planetu ke zkáze. Chcete pomoct? Podle výzkumu brouzdání na internetu uvolňuje značné množství „zlého“ oxidu uhličitého. Takže vypněte počítače! Anebo… ještě lepší nápad: omezte dýchání!

Tak už i Google je špinavý. Tvrdí to prý studie Harvardské univerzity, kterou zveřejnil britský deník The Times (resp. The Sunday Times). Podle deníku zadání několika nevinných slůvek a stisknutí tlačítka „Search“ vypustí do ovzduší 7 g emisí CO2. Uvaření vody přitom přijde na 15 g. Jelikož i největší milovníci kávy nezvládnou více než deset šálků denně, vyplývá z toho jednoznačné odsouzení internetových surfařů, kteří bezcílným potulováním po síti odsuzují Zemi k záhubě.

„Podle deníku zadání několika nevinných slůvek a stisknutí tlačítka „Search“ vypustí do ovzduší 7 g emisí CO2. Přitom uvaření vody na kafe „jen“ 15 g CO2.“

Reklama

Google je úsporný! Čísla jsou špatná

Co na tom, že původní studie Alexe Wissnera-Grosse ve skutečnosti vůbec o Googlu nepojednávala. Jak už to tak mezi novináři chodí, v The Sunday Times pouze vycházeli z vědeckého výpočtu, podle nějž sekunda strávená na webových stránkách emituje zhruba 20 miligramů CO2. Když dáte dohromady náklady na provoz serverů, přesun informací a dobu strávenou psaním dotazu, získáte podle deníku výsledných 7 gramů oxidu uhličitého. Toto číslo si vynásobte stovky miliónů dotazů denně a získáte uhlíkovou stopu, která by způsobila mnoha ekologickým hnutím vyrážku.

Podle výpočtu novinářů jedno vyhledávání stojí planetu 7 g CO2, podle Googlu jde pouze o 0,2 g
Podle výpočtu novinářů jedno vyhledávání stojí planetu 7 g CO2, podle Googlu jde pouze o 0,2 g

Google se pochopitelně ohradil, nicméně paradoxně hlavně proti špatným datům. Díky optimalizaci serverů, rychlosti vyhledávání atp. totiž emituje pouze 0,2 gramů na jedno vyhledávání! To jsme si tedy všichni oddychli…

Google přitom bezděky poukázal na bizarnost celé „veřejné debaty“ o emisích a klimatických změnách. Žongluje se tu s čísly, jako by si lidé dovedli představit, co vlastně znamenají. Je 0,2 g CO2 na vyhledávání v pořádku nebo je to moc? Umí Yahoo nebo český Seznam méně? Nebo si inženýři z Googlu zaslouží pochvalu?

Co ta čísla vlastně znamenají? Ví někdo?

A tak je to i jinde. Respondenti jsou oficiálními evropskými průzkumy tázáni, zda by se měly emise snížit o 20 % nebo 30 %, zavádí se emisní povolenky, vymýšlí se výjimky pro emisní povolenky, státy chtějí žalovat EU kvůli emisním povolenkám. Opět přitom není zcela jasné, zda jsou současné limity přísné nebo naopak a co vlastně mají tato omezení řešit (jde o seriózní výpočty, nebo někdo na schůzce nadhodil: „A co třeba 20 %?“).

Další komentáře na Nazeleno

   – 5 iluzí o obnovitelných zdrojích

   – Vyhazovat staré věci není ekologické

   – Kritika WWF: Takhle to nepůjde

Nejsem rozhodně expert na problematiku a hodnocení nechám na jiných, pseudokauza kolem Googlu poukázala na povrchnost a jednorozměrnost dosavadních debat. Řešíme neuchopitelná čísla „zlých elektráren a průmyslových podniků“, ale když někdo poměrně logicky spojí emise se spotřebou dosud „čistých“ a bezproblémových věcí, výsledky jsou překvapením. Přitom jde jen o zasazení do kontextu. Stejně jako když po mnohaletém boji Evropské komise s automobilkami a horko těžko naleznutém kompromisu nových vozů, které mohou vypouštět 130 g CO2/km (jde o průměr na automobilku, bez ohledu na třídy vozu, jež vyrábí), jeden německý vědec dojde k závěru, že nejvíce emisí spotřebuje samotné vyrobení vozu a že musíte urazit desítky tisíc a někdy i stovku tisíc kilometrů, aby se nová energeticky náročná výroba ekologicky vyplatila. Místo toho ale státy podporují nové vozy a likvidaci starých.

Dýchejte lépe, zachráníte svět

Ostatně samotná fascinace pouhými emisemi oxidu uhličitého (a pomíjení jiných skleníkových plynů) je občas chápána jako problematická. CO2 však získal mediální obraz masového vraha, kterého je třeba zavřít a eliminovat, navzdory tomu, že je přirozenou součástí živého světa. Proč vlastně řešit jen „špinavé“ elektrárny, proč stanovovat limity jen pro „neekologická“ auta? Co účinnost sirek, pravidla pro rozdělávání ohňů a spočítal někdo, kolik CO2 vyrobí velký les, když neprobíhá fotosyntéza? Určitě nepůjde o malá čísla, když 1 g rostoucích lístků pšenice údajně vyprodukuje za den 135 mg CO2.

I rostliny dýchají kyslík a uvolňují CO<sub>2</sub>. A rozhodně nejde o nezanedbatelné množství
I rostliny dýchají kyslík a uvolňují CO2. A rozhodně nejde o nezanedbatelné množství

Pokud jsou podle mnoha odborníků prognózy klimatických změn tak zásadní, je trochu smutné, že se nekouká vpravo ani vlevo a spěje za jedním číslem, jež by mělo zachránit svět. To nám za chvíli hrozí, že se budeme učit lépe zadržovat dech. Podle současných výpočtů člověk (dle počtu nádechů, stáří, konstituce a pohlaví) vydechne zhruba 252 až 525 kg CO2 za rok, v součtu celé země a porovnání s emisními povolenkami to není vůbec malá částka. Pro jistotu se tedy domluvme dopředu. Co třeba snížení o 20 % do roku 2020? Vyhovuje? Skvělé, začněte trénovat!

Autor: Redakce Nazeleno.cz