fbpx

Partneři sekce

Glass-glass – nová technologie pro delší životnost fotovoltaiky0

Nová technologie fotovoltaických panelů s označením glass-glass zpomaluje jejich stárnutí a výrazně prodlužuje životnost. Ty by se mělo pozitivně promítnout na ekonomice provozu malých domácích solárních elektráren.

Majiteli malé solární elektrárny Petru Petříkovi z Brna se investice do jeho zařízení vrátí zhruba za 15 let. Celoskleněné fotovoltaické panely by mu ale měly při téměř stejném výkonu sloužit minimálně jednou tak dlouho. Je to dáno delší životností těchto panelů. „Celoskleněné fotovoltaické panely, nazývané též glass-glass, jsou oboustranně zapouzdřené do speciálního tvrzeného skla. Díky tomu může takový panel lépe odolávat vlivům počasí, a tím se prodlužuje jeho životnost,“ vysvětluje Luboš Vrbata ze společnosti E.ON.

Provozovatel malé solární elektrárny s celoskleněnými fotovoltaickými panely může počítat s více než třicetiletou dobou provozu panelu životností, která dalece převyšuje dobu ekonomické návratnosti celého zařízení. I po 25 letech stálého používání by totiž podle odborníků měl celoskleněný solární panel nabízet minimálně 85 procent původního výkonu.

Reklama

Návratnost malé solární elektrárny může být i 15 let

Delší životnost a nižší výkonová ztráta vlivem stárnutí celoskleněných solárních panelů potěší hlavně provozovatele malých domácích solárních elektráren, kteří vyrábějí elektřinu pro svoji potřebu. Ti totiž mohou počítat s výrazně delší celkovou dobou provozu. Elektrárna jim tak bude déle pracovat i v době, kdy už je dávno „zaplacena“. Obzvláště pokud s financováním celého zařízení pomáhají také dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. „O solární elektrárně jsem přemýšlel již dřív, ale návratnost nebyla tak zajímavá, jako je dnes, kdy je možné na ni čerpat dotaci. Na střeše mám nyní nainstalovaných 11 panelů o výkonu 3,19 kWp, návratnost investice mám spočítanou na 15 let,“ uvádí majitel menší domácí solární elektrárny Petr Petřík.

Solární panely typu glass-glass jsou těm běžným na první pohled velmi podobné. Jde spíš o evoluci než revoluční změnu v technologii. Také cena glass-glass panelů by neměl být o moc vyšší. Foto Pixabay.com

Malá střešní solární elektrárna dokáže pokrýt energetické potřeby domácnosti minimálně z jedné třetiny a často i více. „Podle zkušeností, které mám, dokážeme pokrýt spotřebu domu celoročně a ušetřit 30 až 40 procent energie. V zimě, při menším slunečním svitu, se musí dočerpat ze sítě elektřina na ohřev bojleru,“ uvádí Petr Petřík. Efektivitu jeho elektrárny výrazně zvyšuje i fyzická baterie o celkové kapacitě 4,8 kWh. Ta slouží jako zdroj energie v době, kdy nesvítí slunce. Pokud je navíc baterie plně dobita, použije se elektřina ze slunce na ohřev teplé vody v bojleru.

Budoucnost? Výkonnější panely i fyzické baterie

Výhodou moderních domácích solárních elektráren je také snadný monitoring provozu. Technologie pro vzdálený monitoring elektrárny většinou nabízí přímo její dodavatel. Majitelé si tak na webových stránkách nebo v mobilních aplikacích mohou snadno ověřit stav výroby, nabíjení akumulátorů nebo průběh ohřevu vody. „Sleduji na dálku, kolik vyrábím, jaká je momentální spotřeba, jak mám nabité baterie. Vše pomocí aplikace přes internet, kde se zobrazí vaše fotovoltaika a váš dům,“ popisuje výhody dálkového monitoringu Petr Petřík.

Celoskleněné fotovoltaické panely jsou jen jednou z mnoha technologií, které by mohly v blízké budoucnosti výrazně zvýšit efektivitu domácích solárních elektráren. Již nyní například výrobci představují fotovoltaické panely s výkonem až 405 kWp, což je oproti těm dnešním o polovinu více.

Na trhu se také začínají objevovat stále výkonnější a levnější baterie, poslední novinkou je takzvaná virtuální baterie. Tu začínají nabízet někteří dodavatelé energií, funguje na principu cloudových služeb a umožňuje ukládat energii, kterou fotovoltaický systém vyrobí, ale domácnost ji v danou chvíli nevyužije. Ze sítě, resp. cloudu, si ji pak může uživatel vzít kdykoli potřebuje. Díky tomu majitelé spotřebují 100 % vyrobené energie, čímž se výrazně zvyšuje návratnost prvotní investice na pořízení solární elektrárny.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi