fbpx

Francouzský start-up našel využití pro vysloužilé jednorázové roušky1

Jak jsme zmiňovali v jednom z našich předchozích článků, jednorázové roušky se stávají novou zátěží pro naše životní prostředí. Francouzský start-up Plaxtil ovšem našel způsob, jak roušky recyklovat a přeměnit je na surovinu využitelnou pro nové výrobky.

Zdroj: Pexels

Zakladatelé společnosti Olivier Civil a Jean-Marc Neveu plánovali na podzim roku 2019 začít zpracovávat staré oblečení do podoby nového typu plastu s názvem „Plaxtil“. V rámci změn, které přinesla pandemie koronaviru, se záměr společnosti ale změnil a přeorientoval na recyklaci použitých jednorázových roušek. Ty jsou obvykle vyrobeny z plastu (například polypropylenu) – kvůli tomu nejsou biologicky odbouratelné a může trvat až 450 let, než se rozloží. Pokud tedy neskončí ve spalovně.

Zdroj: Plaxtil

Společnost Plaxtil sídlí v městečku Châtellerault, ve kterém svou činností vytvořila nová pracovní místa. Použité roušky pak Plaxtil už od loňského roku získává v rámci spolupráce s 50 lokálními obchody a supermarkety, ve kterých jsou umístěny sběrné boxy.

Zdroj: Plaxtil

Inovativní proces zpracování roušek je samozřejmě naprosto bezpečný. Základem je vybavení personálu ochrannými pracovními pomůckami i oděvy. Roušky navíc putují na 15 dnů do „karantény“, následně se rozdrtí a vyčistí v UV dezinfekčním tunelu. Poté se zpracují na ještě menší části, k nimž se přidá pojivo.

Zdroj: Plaxtil

Výsledný plast se pak používá k výrobě různých produktů, například ochranných štítů nebo školních pravítek. Ta k dětem putovala i v rámci programu zajišťujícího rovný přístup ke vzdělání.

Zdroj: Emag

Autor: Bára Kocmánková