fbpx

Fotovoltaika: Podporu by mohly získat velké zdroje na úkor malých domácích elektráren0

Tento týden se bude v Poslanecké sněmovně hlasovat o novele zákona o podpoře elektřiny z obnovitelných zdrojů, která by umožnila výrazně snížit výkupní ceny zelené elektřiny. Investice do fotovoltaiky by pak už nebyly tak výhodné a pravděpodobně by poklesl zájem o výstavbu solárních elektráren, kterým distribuční společnosti nedávno vyhlásily stop stav.

Poslanec za ODS, Ondřej Plašil, ale připravil pozměňovací návrh, podle kterého by se případné snížení výkupních cen nedotklo velkých fotovoltaických elektráren s instalovanou kapacitou nad 20 MW, dokončených do dubna 2011. Informovaly o tom dnešní Hospodářské noviny.

Reklama

SPECIÁL: Krize ve fotovoltaice

   Vše o krizi ve fotovoltaice čtěte ZDE!

Státní podpora zelené elektřiny by tak byla déle zachována pro velké investory, jako je například ČEZ, který plánuje výstavbu velkých solárních elektráren. Naopak by klesly výkupní ceny pro drobné majitele domácích solárních elektráren. Návrh je také v rozporu se snahou omezit boom fotovoltaických elektráren, protože pro českou přenosovou soustavu znamenají nápor především velké solární zdroje nikoli malé fotovoltaické elektrárny.

Autor: Redakce Nazeleno.cz